وردپرس (wordpress)

angular چیست و هر آنچه بایستی در مورد این فریمورک بدانید

این روزها بستر فریمورک ها بسیار گسترده شده است و انواع مختلفی در دنیای کامپیوتر رخ نشان داده اند. یکی از این فریمورک ها فریم ورک انگولار جی اس است که از توسعه زبان جاوا اسکریپت بدست آمده است. در این مقاله به شما خواهیم گفت که angular چیست و زبان برنامه نویسی انگولار در چه زمینه هایی می تواند به ما کمک کند.

انگولار یا angular چیست

معنی angular در فارسی یعنی زاویه دار. ولی در واقع  Angular یک فریمورک ساختاری برای وب اپلیکیشن های پویا است. در واقع Angular یک فریمورک متن باز تحت وب است که بر پایه JavaScript ایجاد شده است. این فریمورک به شما اجازه میدهد تا HTML را به عنوان زبان قالب خود انتخاب کنید و سینتاکس های HTML را برای بیان صریح و واضح اجزای نرم افزار، گسترش دهید.

بهتر است بدانید که در بعضی گویش ها به انگولار ، آنگولار نیز گفته می شود. انگولار یا آنگولار ، همه ورژن های HTML را پشتیبانی می کند و برای نرم افزارها طراحی شده است.به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه تکنیک کد نویسی و کد نویسی چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

HTML یک زبان اعلانی عالی برای اسناد ایستا می باشد که زیاد شبیه ایجاد کردن نرم افزار ها نیست. در نتیجه ساختن نرم افزار ها با آن، یک تمرین است که به شما یاد می دهد، چه کاری انجام دهید و مرورگر را فریب دهید تا کار شما را انجام بدهد.

هدف تیم‌های توسعه آن طراحی و تست چنین برنامه‌هایی جهت شناسایی مشکلات احتمالی بوده و در تلاشند با ارایه فریمورکی بر مبنای Mode-view-control (MVC) و mode-view-viewmodel (MVVM) به توسعه اپلیکیشن های تک صفحه ای کمک نمایند.

 

AngularJs چیست؟

حالا در پاسخ به angularjs چیست بایستی گفت انگولار جی اس در سال ۲۰۰۹ در شرکت گوگل طراحی شد. پس از استقبال از این فریمورک، در سال ۲۰۱۶ نسخه دوم انگولار عرضه شد که تفاوت زیادی با انگولار جی اس داشت. در واقع می توان گفت angularjs نسخه ی قدیمی angular  است.

 

AngularJS جیست

حالا که میدانید angular چیست ، این سوال پیش می آید که اگر impedance بین نرم افزار پویا و متن های ایستا با یکدیگر تطبیق نداشته باشید چه کار کنیم؟

راه حل عدم تطبیق امپدانس بین نرم افزار های پویا و متن های ایستا

برای رفع مشکل عدم تطبیق امپدانس بین نرم افزار های پویا و متن های ایستا، اغلب با طی کردن مراحل زیر می توان به نتیجه مطلوبی رسید:

۱- استفاده از کتابخانه

مجموعه ای از توابع است که در هنگام نوشتن برنامه های وب مفید هستند. کتابخانه یک نمونه کد آماده است و زمانی که نیاز باشد به کتابخانه رجوع می شود و تابع مناسب برای آن صدا زده می شود، مثل jQuery.

۲- چرا از فریم ورک انگولار استفاده کنیم؟

دلایل عمده‌ای وجود دارند که باعث شده بتوانیم به سادگی جواب سوال چرا از فریم ورک انگولار استفاده کنیم را بدهیم. این دلایل شامل:

 • پشتیبانی گوگل از پروژه- یکی از بزرگترین مزایای AngularJS پشتیبانی گوگل از آن است.
 • استفاده از زبان TypeScript – این زبان یک زبان عالی برای JavaScript است که امنیت بالایی دارد.
 • Declarative UI – انگولار از HTML جهت تعریف کردن UI اپلیکیشن های خود استفاده می کند.
 • POJO – با انگولار شما دیگر نیازی به تابعه های getter و setter اضافه ندارید.
 • تست آسان – فریم ورک انگولار در تمام نرم افزارهایی که از MVC پشتیبانی می کنند کار می کند و نیازی به نرم افزار اضافه ای نیست
 • ساختار ماژولار

 

بیشتر بخوانید: طراحی رابط کاربری

 

آنگولار رویکرد دیگری هم دارد؛ سعی میکند که عدم تطبیق امپدانس بین متن های HTML محور و آنچه نرم افزارها برای ساختن سازه های HTML نیاز دارند را به حداقل برسانند.

انگولار به مرورگر از طریق یک ساختار که به آن رهنمود می گویند، دستورات جدید می آموزد. مانند :

 • Data binding.
 • ساختار کنترل DOM برای تکرار، پنهان کردن و نشان دادن قطعات Document Object Model) DOM)
 • پشتیبانی از فرم ها و اعتبار سنجی فرم ها.
 • اضافه کردن رفتار های جدید به المنت های DOM، همانند هندل کردن رخداد های DOM.
 • گروه بندی HTML به اجزای قابل استفاده مجدد

 

 

یک روش برنامه نویسی سمت Client کامل

انگولار تنها قطعه واحد در پازل کلی ساختن وب اپلیکیشن های سمت گیرنده نیست. آنگولار همه ی کد های DOM و AJAX که شما دستی نوشتید و تعریف کردید را هندل می کند و در داخل یک ساختار به خوبی قرار می دهد. این کار انگولار را در مورد اینکه چگونه نرم افزار های CRUD(Create, Read, Update, Delete) باید ساخته شود را خود مختار میکند. اما زمانی که خود مختار شد، سعی میکند مطمئن شود که نظر آن فقط یک نقطه شروع است و شما به راحتی میتوانید آن را تغییر بدهید. آنگولار با موارد زیر همراه می شود:

 • هر چیزی که شما برای ساخت نرم افزار های CRUD در یک مجموعه ی منسجم لازم دارید : Data-binding، دستورات قالبی ساده، اعتبار سنجی فرم ها، روتینگ، deep-linking، اجزای قابل استفاده مجدد و dependency injection.
 • گزارش آزمون پذیری : تست واحد ها، تست های پشت سر هم، mock ها و کنترلر تست ها.
 • Seed application و طرح های دایرکتوری و اسکریپت های تستی به عنوان نقطه شروع.

مزایای انگولار چیست

نقطه شروع شیرین angular چیست؟

انگولار با ارائه کردن یک سطح بالاتر از مفاهیم، توسعه نرم افزار ها را برای توسعه دهندگان آسان کرده است. همانند همه مفهوم ها، این نیز با میزان انعطاف پذیریش می آید. به عبارت دیگر، انگولار برای همه نرم افزار ها مناسب نیست. انگولار با روش نرم افزاری CRUD ساخته شده است. خوشبختانه نرم افزار های CRUD اکثریت وب اپلیکیشن ها را پشتیبانی میکند. به هر حال، به شما کمک میکند که بدانید کدام نرم افزار ها مناسب انگولار نیستند.

بازی ها و ویرایشگر های GUI مثال هایی از نرم افزار های فشرده و استفاده کننده از ترفند های DOM هستند. این نوع برنامه ها با نرم افزار های CRUD فرق دارند، و در نتیجه برای انگولار مناسب نیستند. در این گونه موارد بهتر است از کتابخانه هایی با سطح مفهوم پایین تری استفاده شود؛ همانند jQuery.

ساختار angular چیست؟

برنامه نویسی انگولار بر این عقیده ساخته شده است که برای ساختن UI و ترکیب اجزای نرم افزار، کد های اعلانی بهتر از کد های دستوری هستند، در حالی که کد های دستوری برای بیان منطق کسب و کار بسیار عالی هستند.

ساختار angular چیست

 1. دستکاری DOM را از منطق برنامه جدا کنیم، ایده خوبی است. این کار به طور چشمگیری قابلیت تست کردن کد را بالا میبرد.
 2. تست نرم افزار به اندازه نوشتن آن اهمیت داده شود واقعا خیلی ایده خوبی است. سختی تست کردن به طور چشم گیری به ساختاری که کد نوشته میشود، ارتباط دارد.
 3. اینکه قسمت سمت سرویس گیرنده و قسمت سمت سرور را در یک نرم افزار از هم جدا کنید، بسیار خوب است. این کار باعث میشود که توسعه نرم افزار به صورت موازی پیش برود و اجازه استفاده مجدد را به هر دو طرف میدهد.
 4. یک فریمورک توسعه دهندگان را در کل زمان توسعه یک نرم افزار راهنمایی کند بسیار کمک بخش است : از قسمت طراحی UI، تا قسمت طراحی منطقی و تست.
 5. این که همیشه وظایف عمومی را بدیهی و وظایف سخت را ممکن سازید، کار بسیار خوبی است.

 

بیشتر بخوانید: ری اکت چیست

 

با انگولا ر دیگر لازم نیست چه کارهایی را انجام دهید؟

Registering callbacks : کد شما را در هم ریخته میکند، و دیدن آن را مثل جنگل برای درختان میکند. پاک کردن کد های پر تکرار مانند callback ها کار خوبی به نظر میرسد. این کار به شدت مقدار کد های جاوا اسکریپت که شما باید بنویسید را کاهش میدهد و دیدن اینکه کد شما چه کاری انجام میدهد را آسان میکند.

دستکاری فایل های HTML DOM به صورت خودکار و برنامه نویسی

دستکاری فایل های HTML DOM اساس نرم افزار های AJAX است، اما کار سنگین و ارور پذیری است. با تعریف صریح اینکه زمانی که حالت

انگولار چیست؟ - انگولار و html dom

نرم افزار تغییر پیدا میکند UI وبسایت چگونه تغییر پیدا کند، نیازی به عوض کردن کدهای سطح پایین DOM نیست و انجام این وظایف از دوش شما برداشته میشود. بیشتر نرم افزار هایی که با انگولار نوشته میشود هیچ گاه نیاز به برنامه نویسی تغییر DOM ندارند، ولی اگر شما بخواهید میتوانید این کار را انجام دهید.

به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ما با موضوع تکنولوژی ajax چیست را مطالعه نمایید.

مرتب کردن داده به UI و از UI در زبان انگولار چیست ؟

عملیات CRUD اکثر وظایف نرم افزار های AJAX را تشکیل میدهد. روند مرتب کردن داده از سرور به یک شی داخلی به صورت فرم HTML، به کاربر اجازه اصلاح و تغییر فرم، اعتبار سنجی فرم، نشان دادن ارور های اعتبار سنجی، بازگشت به مدل داخلی، و سپس بازگشت به سرور را میدهد، که باعث ساخته شدن کدهای متنی زیادی میشود. آنگولار تقریبا بیشتر این متن ها را از بین میبرد، و کدهایی که روند اصلی نرم افزار را توصیف میکنند را به جای اجرای کل جزئیات، نگه میدارد.

انگولار مثال crud angular چیست

نوشتن هزاران کد اولیه فقط برای شروع

معمولا شما برای نوشتن یک نرم افزار AJAX ساده “Hello world” نیاز به نوشتن کدهای اولیه ای زیادی است. با برنامه نویسی انگولار شما میتوانید به راحتی نرم افزار را با استفاده از سرویس ها بوت استرپ کنید. این به شما اجازه میدهد که سریعتر از ویژگی های توسعه استفاده کنید. به عنوان یک پاداش، شما کنترل کامل بر روند مقدار دهی اولیه در تست خودکار را دریافت میکنید.امیدواریم با خواندن این مقاله با مفاهیم angular چیست آشنا شده باشید.

 

بیشتر بخوانید:bootstrap چیست

 

مزایا زبان برنامه نویسی انگولار

 • برای شروع یادگیری این زبان آشنایی با HTML و CSS کافی است
 • فریم ورک انگولار باعث صرفه جویی در نوشتن کدها می شود و امکان استفاده از کتابخانه ها موجود است
 • انعطاف پذیری در سینک شدن با ابزارهای طراحی و فریم ورک های دیگر
 • امکان دسترسی کامل به تمامی دستورات برای برنامه نویسان
 • وجود فضای آماده برای تست کدها که سرعت عمل در تست را بالا می برد
 • استفاده از تایپ اسکریپت باعث می شود که دسترسی و جداسازی به کدها آسان تر انجام شود

معایب زبان برنامه نویسی انگولار

 • یکی از مهمترین ایراداتی که در استفاده از Angular وجود دارد ، گزینه های محدود SEO و قابلیت دسترسی کافی برای خزندگان موتور جستجو است.
 • نکته جالب دیگر استفاده از چارچوب Angular این است که یادگیری آن بسیار دشوار است. با وجود چنین شبکه پیچیده ای از ماژول ها ، زبان های برنامه نویسی ، ادغام و قابلیت های سفارشی سازی ، درک Angular قطعاً مدتی طول می کشد.

ویژگی های زبان برنامه نویسی انگولار

Angular انتخاب بزرگی از ادغام های شخص ثالث را فراهم می کند که می توان با سهولت به چارچوب اضافه کرد. این امر به توسعه دهندگان حتی ابزارهای بیشتری می دهد تا فرم و عملکرد کلی محصول خود را بهبود بخشند.

با استفاده از عناصر و ماژول های زاویه ای ، این فریم ورک به طور کامل قابل تنظیم است و قدرت بیشتری را به توسعه دهنده و طراح می دهد. همچنین می توان عناصر زاویه ای را به راحتی به پروژه هایی که با استفاده از یک چارچوب دیگر ساخته شده اند اضافه کرد ، که فقط به جذابیت این برنامه می افزاید.

امیر بیژنی

مدیر سرور در ایران هاست | کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات | کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات | برنامه نویس php، پایتون | تسلط بر مفاهیم سرور، شبکه | علاقه مند به امنیت، IOT، مطالعه، ورزش، گیتار و نقاشی

‫۳ دیدگاه ها

 1. سلام مقاله کامل بود ولی یه سوالی ذهن من رو درگیر کرد! که آیا با زبان انگولار قابلیت این وجود داره وب اپلیکیشن ساخت؟
  یعنی بعد از کلیک روی یک المان بدون این که صفحه رفرش شود اون صفحه باز شود و بتوان خروجی اپ های اندرویدی و ای او اسی گرفت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا