افزایش بازدید و رتبهمقاله های برتر

تفاوت SEO و SEM چیست + مهمترین کاربرد بازاریابی موتورهای جستجو و سئو

در پاسخ به تفاوت seo و sem چیست بایستی گفت بسیاری از صاحبان کسب و کار در مورد SEO یا بهینه سازی موتورهای جستجو و فنون آن برای افزایش رتبه وب سایت بایستی تفاوت seo و sem چیست درک کرده و سپس در نتایج جستجو اطلاعات کسب کنند.علاوه بر seo تاکتیک دیگری که برای کسب و کارهای اینترنتی مهم است SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو نام دارد و خود شامل بهینه سازی موتور های جستجو، پرداخت به ازای قرار گیری در نتایج جستجو و دیگر سرویس های مرتبط با موتور های جستجو است.

بهینه سازی موتور های جستجو و بازاریابی موتور های جستجو مفاهیم پیچیده ای هستند که تمییز آنها مطمئنا گیج کننده خواهد بود. هردوی این عبارات برخی اوقات به جای یکدیگر به کار می رود که اوضاع را کمی وخیم تر می کند.از این رو درک تفاوت seo و semچیست اهمیت پیدا می کند. در این مقاله با بررسی برخی از سوالات رایج به راحتی می توان تفاوت seo و sem را درک کرد. از این رو در امتداد مقاله به بررسی SEM چیست می پردازیم.

sem مخفف چیست ؟

در پاسخ به SEM چیست بایستی گفت sem در سئو مخفف search engine marketing شکلی از بازاریابی اینترنتی است که درگیر ترویج وب سایت ها با افزایش نمایش آنها در نتایج جستجو با استفاده از بهینه سازی و تبلیغات است. همانند دیگر تکنیک های بازاریابی،  SEM روش های SEO را شامل می شود.

SEM پروسه جمع آوری و هدایت  ترافیک بازدید و دیده شدن وب سایت در نتایج جستجو، با استفاده از اقدامات پولی و غیر پولی است.

sem مخفف چیست ؟

مولفه های SEM چیست ؟

جدا از بهینه سازی موتورهای جستجو، SEM بازاریابی موتورهای جستجو شامل استفاده از بهینه سازی پولی، مانند پرداخت پول به ازای هر کلیک و یا انواع تبلیغات می شود. بیشتر اوقات SEM اکیدا درگیر فعالیت های تبلیغاتی و پرداخت به ازای کلیک می شود. اما اگر شما از SEO و جستجوی پولی استفاده می کنید، این اقدامات زیر مجموعه SEM قرار می گیرد.

 • پرداخت برای تبلیغ در نتایج جستجو
 • پرداخت به ازای کلیک (PPC)
 • پرداخت به ازای هر تماس کاربر (ویژه دستگاه های موبایل)
 • پرداخت به ازای هر خرید

Google AdWords پر استفاده ترین پلتفرم برای جستجو های پولی است  و نقش مهمی در SEM دارد.

SEO چیست؟

SEO اساسا یک مولفه از یک گروه بزرگتر به نام SEM بازاریابی موتورهای جستجو است. بر اساس نمودار دانش گوگل، سئو فرایند افزایش تعداد بازدیدکنندگان یک وب سایت خاص است بدین صورت که مطمئن شویم در صدر لیست نتایج جستجو قرار می گیرد.

صنعت سئو بطور مداوم به خاطر تغییراتی که مکررا در الگوریتم گوگل ایجاد می شود در حال تغییر است. اما یک جنبه از سئو وجود دارد که ثابت می ماند سئو از فعالیت های داخل صفحه و خارج صفحه درست شده است.به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه بازیابی ترافیک سئو مقاله ما را مطالعه نمایید.

SEO چیست؟

سئو از چه مولفه هایی تشکیل شده است ؟

همانطور که در بالا ذکر شد سئو از دو نوع فعالیت مختلف تشکیل شده است :

فعالیت های داخل صفحه 

 • ترکیب کردن کلمات کلیدی انتخابی در داخل تگ های عنوان،توضیحات متا،header ، تمامی متون و غیره
 • پست های بلاگ و صفحاتی که نوشته شده و با کیفیت بهبود یافته اند.
 • URL های مرتب
 • سرعت لود بهبود یافته
 • اشتراک محتوا در شبکه های اجتماعی
 • و غیره

برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه مقاله ی ما با موضوع On-page SEO چیست را مطالعه نمایید.

فعالیت های خارج از صفحه 

 • ایجاد یک پروفایل با کیفیت (داشتن لینک در سایت های معتبر)
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • فعالیت در انجمن ها
 • و غیره

برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه مقاله ی ما با موضوع سئو آف پیج (Off-Page SEO) چیست را مطالعه نمایید.

تفاوت seo و sem چیست؟

در بررسی تفاوت sem و seo بایستی گفت تفاوت اصلی بین این دو عبارت این است که سئو یک مولفه از SEM محسوب می شود. همانطور که در بالا اشاره شد، SEM شامل مولفه هایی چون بهینه سازی پولی، پرداخت به ازای کلیک و بازاریابی شبکه های اجتماعی است.

بر این اساس در پاسخ به این پرسش اصلی ترین تفاوت seo و sem چیست ؟

 • SEO : جمع آوری ترافیک بازدید به وسیله اقدامات غیر پولی و رایگان است.
 • SEM : خرید ترافیک بازدید از طریق قرار گیری در نتایج جستجو با پرداخت هزینه است.

ذکر این نکته مهم است که شما هرگز نباید از عبارات SEM و SEO به جای یکدیگر استفاده کنید، زیرا اینها عبارات یکسانی نیستند.

بر این اساس در پاسخ به این پرسش اصلی ترین تفاوت seo و sem چیست ؟

seo یا sem کدامیک بهتر است؟

بسیاری از بازاریابان شک دارند که کدامیک بهتر از دیگری است. اما در عمل می توان دید که SEO رویکرد بهتری است، ضمن اینکه باید توجه داشت SEM بازاریابی موتورهای جستجو واقعی بدون استفاده از SEO موفق نخواهد بود.

به علاوه موقعیتهای فراوانی وجود دارد که پرداخت به ازای کلیک بیشتر از SEO معنی پیدا می کند. برای مثال،اگر شما به تازگی وب سایتی را راه اندازی کردید و قصد دارید به سرعت مورد بازدید قرار بگیرد، فکر خوبی است که یک عملیات پرداخت به ازای کلیک را آغاز کنید زیرا به زمان کمتری نسبت به SEO نیاز دارد، اما این مطلب نیز غیر عقلانی است که فقط بخواهید از پرداخت به ازای کلیک استفاده کنید و اصلا سراغ بهینه سازی موتور های جستجو نروید.

اگر چه SEO به زمان زیادی نیاز دارد تا نتایج را نشان دهد، اما در انتها هزینه بسیار کمی دارد و شما اعتبار جستجویی را  ایجاد کرده اید که با استفاده از پرداخت به ازای کلیک به آن دست نمی یافتید.

وقتی زمان آن فرا می رسد که بهترین تاکتیک را انتخاب کنید، بسیار مهم است که نیازهایتان را مشخص کنید، و مطمئن شوید که ابتدا تفاوت seo و sem چیست؟ را درک کرده اید و سپس اقدام نمایید به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه معرفی وب سایت به موتورهای جستجو مقاله ما را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

SEO اساسا یک مولفه از یک گروه بزرگتر به نام SEM است. بر اساس نمودار دانش گوگل، سئو فرایند افزایش تعداد بازدیدکنندگان یک وب سایت خاص است بدین صورت که مطمئن شویم در صدر لیست نتایج جستجو قرار می گیرد.
SEM مخفف search engine marketing شکلی از بازاریابی اینترنتی است که درگیر ترویج وب سایت ها با افزایش نمایش آنها در نتایج جستجو با استفاده از بهینه سازی و تبلیغات است. همانند دیگر تکنیک های بازاریابی، SEM روش های SEO را شامل می شود.
جدا از بهینه سازی موتور های جستجو،SEM شامل استفاده از بهینه سازی پولی، مانند پرداخت پول به ازای هر کلیک و یا انواع تبلیغات می شود. بیشتر اوقات SEM اکیدا درگیر فعالیت های تبلیغاتی و پرداخت به ازای کلیک می شود. Google AdWords پر استفاده ترین پلتفرم برای جستجو های پولی است و نقش مهمی در SEM دارد.
بسیاری از بازاریابان شک دارند که کدامیک بهتر از دیگری است. اما در عمل می توان دید که SEO رویکرد بهتری است ، ضمن اینکه باید توجه داشت SEM واقعی بدون استفاده از SEO موفق نخواهد بود.
SEO : جمع آوری ترافیک بازدید به وسیله اقدامات غیر پولی و رایگان است.SEM : خرید ترافیک بازدید از طریق قرار گیری در نتایج جستجو با پرداخت هزینه است.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

نیما حسن زاده

در IT قله های زیادی هست که هنوز فتح نشده اند . . . | مدیر سرور ایران هاست ، کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات، کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا