عمومی

wayback machine چیست | سفر به گذشته دنیای مجازی با ماشین زمان اینترنت

در این مقاله به بررسی wayback machine چیست می پردازیم و در پاسخ به آن بایستی گفت زمانی که به اینترنت متصل می‌شوید٬ آدرس سایت را وارد می‌کنید و دکمه تائید را می‌زنید. اما با تعجب مشاهده می‌کنید سایتی که تا چندی پیش به آن سر می‌زدید٬ دیگر اثری از آن نیست. به آدرس یا ارتباط اینترنت خود شک می‌کنید اما همه چیز درست است و سایت مورد نظر برای همیشه از دسترس خارج شده است. همه ما با این دست اتفاقات در دنیای مجازی آشنا هستیم. محتوای مورد نیاز دیگر در سایت مجود نیست و یا وب سایت به دلیل بی پول شدن گردانندگان یا برخی مسائل دیگر به تعطیلی کشانده می‌شوند. در واقع ماهیت اینترنت تغییر است.

اما تصور کنید اگر جایی محتوای اینترنت و سایت‌ها بایگانی می‌شدند٬ دیگر پایان کار یک وب سایت به معنی مرگ همیشگی آن نبود. ضمن اینکه می‌توانستیم مطالبی را که قبلا بر روی سایت مورد نظر قرار داشته اما حالا توسط مدیر سایت پاک شده را ببینیم یا حتی جالب‌تر از آن می‌توانستیم ببینیم سایت مورد نظر مثلا ۱۰ سال پیش چه شکلی بوده است! خوشبختانه باید گفت از سال ۱۹۹۶ تا کنون شرکت غیر انتفاعی (اینترنت آرشیو) به بایگانی محتوای اینترنت مشغول است. هرچند که بایگانی تمام محتوای اینترنت تقریبا غیر ممکن است اما این شرکت تمام سعی خود را می‌کند که سایت‌های بیشتری را بر روی سرورهای خود ذخیره کند. برای اطلاعات بیشتر و مشاهده گذشته سایت‌های معروف ادامه مطلب را بخوانید:

این ذخیره سازی در برخی موارد مانند سایت‌های مهم و پربازدید حتی شامل صوت٬ تصویر و نرم افزار هم می‌شود. این شرکت بودجه مورد نیاز خود را از منابع مختلفی همچون شرکت‌های همکار٬ کمک های مالی٬ کتابخانه‌های همکار و… تامین می‌کند.

هرچند که این شرکت کار خود را از سال ۱۹۹۶ میلادی آغاز کرده بود اما دسترسی به محتوای بایگانی شده تا سال ۲۰۰۱ برای عموم آزاد نبود. از آن پس شرکت اینترنت آرشیو با راه اندازی سرویس Wayback Machine خود دسترسی رایگان به محتوای بایگانی شده را برای عموم فراهم آورد.

 

wayback machine چیست

بزرگترین سایت‌های دنیا هنگام تولد چه شکلی بودند؟

همانطور که از نام WayBack Machine پیداست٬ این سرویس می‌تواند گذشته سایت مورد نظرتان را به شما نشان دهد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که به اینجا رفته و آدرس سایت خود را وارد کنید.

این که صفحات ذخیره شده در چه بازه زمانی از حیات سایت موجود باشد٬ برمی‌گردد به محبوبت یا اعتبار آن. مثلا اگر آدرس گوگل را تایپ کنید خواهید دید که روزی چند بار از صفحه اصلی آن یک کپی گرفته شده و در دیتاسنتر اینترنت آرشیو ذخیره می‌شود.

اما هرچقدر که به عقب بر می‌گردیم٬ تعداد دفعات ذخیره سازی در طول یک ماه کمتر و کمتر می‌شود. برای مثال در تصویر زیر می‌توانید صفحه جستجوگر گوگل رامشاهده کنید. یعنی زمانی که هنوز چیز زیادی از تولدش نمی‌گذشت و زیاد کسی آنرا جدی نمی‌گرفت!

در واقع این نخستین طرحی است که گوگل در آن متولد شد. همچنین در تصویر زیر می‌توانید وب سایت محبوب یاهو را مشاهده کنید که روزگاری پرمخاطب‌ترین سایت دنیا بود.

یوتیوب محبوب‌ترین سایت اشتراک ویدئو در جهان است. این سایت رشد بسیار سریعی داشته است. زمانی که بسیار ناشناخته بود.
همچنین سایت‌های ایرانی زیادی را می‌توانید در بایگانی اینترنت آرشیو پیدا کنید. همانطور که گفته شد٬ تنها کافیست در قسمت WayBack Machine آدرس سایت مورد نظر خود را وارد نمایید تا این سایت فهرستی از نسخه‌های آرشیو شده را در اختیار شما قرار دهد.امیدواریم با خواندن این مقاله با wayback machine چیست آشنا شده باشید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا