ویندوز سرور

معرفی و ترفندهایی از نرم افزار SQL Server Management Studio

نرم افزار Microsoft SQL Server 2008 Management Studio و یا به اختصار (SSMS) یک محیط یکپارچه برای مدیریت، اعمال تنظیمات، دسترسی و طراحی انواع قسمت های SQL Server می باشد.

این نرم افزار با ترکیب ابزارها و محیط گرافیکی با تعداد زیادی از ویرایشگرهای Script، امکان دسترسی، طراحی و مدیریت دیتابیس های SQL Server برای تمامی طیف های افراد مبتدی و حرفه ای را فراهم می نماید. طراحان دیتابیس با استفاده از نرم افزار Management Studio با تجربه جدید با بهره گیری انواع ابزارهای گرافیکی آشنا خواهند شد، و همچنین مدیران دیتابیس نیز با استفاده از ابزارهای یکپارچه و جامع گرافیکی و قابلیت های غنی اسکریپتی می توانند به راحتی به مدیریت دیتابیس بپردازند.

مجموعه ابزارهای زیر از جمله پیشنیاز های لازم برای نصب این نرم افزار Microsoft SQL Server 2008 Management Studio  می باشند :

–  Microsoft .Net Framework 3.5 SP1

–   Windows Installer 4.5

–   Windows PowerShell 1.0 (جهت مشاهده راهنمای نصب این سرویس لطفا به سایت مایکروسافت مراجعه بفرمایید)

اگر شما نیز زمان قابل توجهی را صرف مدیریت دیتابیس های خود می نمایید، حتما باید متوجه شده باشید که نرم افزار SQL Server Management Studio متاسفانه به اندازه سایر نرم افزارهای مایکروسافت، دارای محیط کاربر پسندی (User Friendly) نمی باشد. در ادامه این مقاله با ذکر چندین تنظیم و تغییر ساده می توانید، کوئری های خود را در محیط مناسب تری نوشته و اعمال نمایید.

تنظیم نرم افزار SQL Server Management Studio

قبل از نوشتن کوئری های خود پیشنهاد می کنیم تا زمانی را صرف اعمال تنظیمات مفیدی در نرم افزار SQL Management Studio نمایید تا پروسه نوشتن کوئری های خود را تا حد ممکن آسان سازید.

بازنمودن نرم افزار Management Studio

برای اعمال تغییرات و تنظیمات در نرم افزار Management Studio ابتدا باید آن را در کامپیتور خود اجرا نمایید. تصویر زیر نشان دهنده نحوه بازکردن این برنامه در حالت تنظیمات نصب شده پیش فرض SQL Server 2008 R2 می باشد.

اتصال به سرور

زمانی که برای اولین نرم افزار Management Studio را اجرا می نمایید، نیاز به وارد نمودن آدرس سرور دیتابیس مورد نظر خود خواهید داشت. با وارد کردن آدرس سرور (در مواقعی که قصد ارتباط با سرور دیتابیس خارجی یا هاست خود را داشته باشید، نیاز به وارد نمودن IP سرورخواهید داشت.) و وارد نمودن مشخصات کاربری به دیتابیس سرور مورد نظر خود متصل خواهید شد.

با فشردن کلید Connect و در صورت اینکه اطلاعات مربوطه را به درستی وارد کرده باشید، به سرور دیتابیس متصل خواهد شد و لیستی همانند تصویر زیر به نمایش در خواهد آمد.

با اتصال به دیتابیس سرور، صفحه همانند تصویر فوق را مشاهده خواهید نمود. پنجره Object Explorer در سمت چپ صفحه تمام المان های موجود بر روی سرور را نمایش خواهند داد.

قابل ذکر است که حتی بدون متصل شدن به دیتابیس سرور نیز می توانید تنظیمات مورد نظر خود را در این نرم افزار اعمال نمایید. برای اینکار همانند تصویر زیر عمل کنید.

بر روی گزینه Connect واقع در منوی بالایی صفحه کلیک کرده و گزینه Database Engine… را انتخاب نمایید. با این کار قسمت تنظیمات اولیه دیتابیس که پس از متصل شدن به دیتابیس سرور نیز وجود دارد، نمایش داده می شود.

جعبه تنظیمات

برای اعمال اکثر تنظیمات اصلی در نرم افزار SQL Server Management Studio باید از جعبه تنظیمات Option استفاده نمایید. برای مشاهده این جعبه، از منوی اصلی و از گزینه Tools، بر روی Option کلیک نمایید.

اکنون که به قسمت تنظیمات اصلی نرم افزار SQL Server Management Studio دسترسی پیدا کردید، می توانید تغییرات مورد نظر خود را در برنامه اعمال نمایید.در ادامه به برخی از تنظیمات مفید و کاربردی موجود اشاره خواهیم کرد.

برخی از تنظیمات کاربردی و مفید در نرم افزار SQL Server Management Studio

المان ها و تنظیمات بسیاری را می توان از طریق جعبه تنظیمات Option تغییر داد. موارد پیش رو برخی از تنظیمات لازم ، جهت دلپذیرتر نمودن مراحل کد نویسی را ارایه می نماید.

فونت و رنگ

در صورتیکه فونت ها و رنگ ها مورد پسند شما نمی باشد، به راحتی می توانید تمامی آن ها را از طریق قسمت Option و با انتخاب گزینه Fonts and Colors به حالت دلخواه تغییر دهید.

شما قادرید تا مشخصه های مختلفی را در مورد نحوه نمایش متون در Management Studio از طریق این قسمت تغییر دهید.

۱ – در این قسمت می توانید، قسمتی از Management Studio را که قصد تغییر متون نمایش داده شده در آن دارید را تغییر دهید. برای مثال قسمت Text Editor به عنوان قسمتی که کدهای دیتابیس در آن نوشته می شوند، بیشترین کاربرد را بین سایرین دارد.

۲ – انتخاب های دسترسی در این قسمت، بسته به گزینه انتخاب شده در بخش شماره (۱) متفاوت می باشد، در این قسمت می توانید نوع متن مورد نظر برای اعمال تغییرات را مشخض نمایید.

۳ – در این قسمت می توانید فونت دلخواه خود را انتخاب نمایید. شما حتی می توانید برای نوشتن کوئری های خود از فونت Comic Sans نیز استفاده کنید، گرچه با اینکار به صورت دائمی از SQL Query Writers Guild تحریم خواهید شد.

۴ – از طریق این قسمت می توانید سایز متون را تغییر دهید. لازم به ذکر است که سایز متون به صورت پیش فرض به مراتب کوچک و غیر قابل خواندن می باشد، که در این قسمت می توانید آن را به سایز دلخواه خود افزایش دهید.

۵ – از طریق قسمت های Foreground و Background می توانید رنگ پیش زمینه و پس زمینه را به ترتیب تغییر دهید.

۶ – در صورتیکه بعد از انجام تغییرات، تمایل داشتید تا تمامی آن ها را به حالت اولیه و پیش فرض بازگردانید، کافیست تا بر روی گزینه Use Default کلیک نمایید.

نمایش شماره خط ها

شما به صورت پیش فرض قادر به مشاهده شماره هر خط در کنار آن نیستید، اما به راحتی می توانید آن ها را از طریق جعبه تنظیمات فعال نمایید.

گزینه Text Editor را با کلیک بر روی آیکون + باز نمایید، سپس گزینه All Languages را باز کرده و بر روی General  کلیک نمایید. در پایان با تیک زدن گزینه Line Numbers می توانید این قابلیت را فعال کنید.

قابل ذکر است که مشاهده شماره خطوط در مراحل عیب یابی و ردیابی خطاهای برنامه به مراتب مفید می باشد.

قابلیت های Autocomplete یا IntelliSense

IntelliSense به قابلیتی گفته می شود که با ارایه یک لیست Drop Down به کاربر کمک می کند تا جمله SQL خود را با یاری جملات مشابه ارایه شده، کامل نماید.

در تصویر فوق، همانطور که مشاهده می نمایید، با تایپ کلمه Film لیستی از کلمات شبیه به Film ارایه شده و کاربر را برای یافتن عبارت مورد نظر خود، یاری می نماید.

قابلیت IntelliSense تنها در سرویس های دیتابیس SQL Server 2008 و به بعد وجود دارند و به دلیل کاربرد زیاد آن ها به عنوان یکی از ابزارهای مفید، همواره به کاربران پیشنهاد می شود، اما اگر به هر دلیلی مایل به استفاده از آن نیستید، می توانید به راحتی آن را از جعبه تنظیمات غیر فعال نمایید.

برای دسترسی به گزینه IntelliSense ، ابتدا از منوی واقع در سمت چپ ، گزینه Text Editor را از طریق علامت + آن باز نموده، سپس گزینه Transact-SQL را باز کنید و گزینه IntelliSense را انتخاب نمایید. سپس می توانید با برداشتن تیک گزینه Enable IntelliSense به طور کلی این قابلیت را خاموش و غیر فعال نمایید.

نمایش Header ستون ها در زمان کپی کردن نتایج کوئری ها

اگر تا بحال نیاز به کپی نمودن نتایج یک کوئری به نرم افزار Excel داشته اید، حتما در این مواقع مایلید تا از انتقال هدر ستون ها نیز با سایر اطلاعات اطمینان حاصل کنید. متاسفانه به صورت پیش فرض قابلیت نمایش هدر ستون ها در نرم افزار Management Studio وجود ندارد، اما شما قادرید به راحتی این امکان فعال نمایید.

ابتدا گزینه Query Result را از لیست باز نموده، و سپس گزینه SQL Server را باز کنید و قابلیت Result to Grid را انتخاب نمایید. برای فعال سازی نمایش هدر در ستون ها گزینه Include Column headers when … که در تصویر فوق نیز مشخص شده است را فعال نمایید.

قابلیت کپی هدر ستون ها به همراه نتایج کوئری ها در SQL Server 2008 و نسخه های جدید تر وجود دارد.

گزینه نمایش داده شده در این تصویر را انتخاب نمایید. با اینکار در هنگام کپی نتایج کوئری ها، هدر ستون ها نیز به همراه آن ها کپی می شوند.

مشاهده و ویرایش تمام رکوردها در یک جدول

در SQL Server 2008 و نسخه های بالاتر، زمانی که قصد دارید تمامی رکوردها را در یک جدول (Table) مشاهده و ویرایش نمایید، با محدودیتی در نمایش رکوردها روبرو خواهید شد.

به صورت پیش فرض، تنها ۱۰۰۰ رکورد اول نمایش داده شده و شما قادرید تا ۲۰۰ رکورد بالایی را ویرایش نمایید.

اما خوشبختانه شما می توانید با تغییر تنظیمات، ترتیبی اتخاذ کنید تا امکان مشاهده و ویرایش تمامی رکوردها در یک جدول، فراهم شود.

ابتدا گزینه SQL Server Object Explorer را باز نموده و بر روی گزینه Commands کلیک نمایید. سپس با تغییر قابلیت نمایش داده شده در گروه Table and View Options به عدد صفر می توانید تمامی رکوردها را در یک جدول مشاهده نمایید.

پس از انجام تغییر مذکور در جعبه تنظیمات، با کلیک راست بر روی هر جدول و انتخاب گزینه Edit All Rows قادر به مشاهده و ویرایش تمامی رکوردها در یک جدول خواهید بود.

تنظیمات لازم جهت به حداقل رساندن لاگ ها

دیتابیس های نوع SQL Server با ثبت وقایع مختلف و ذخیره آن ها به عنوان Log، امکان ردیابی مشکلات احتمالی و مستند سازی بانک اطلاعاتی را به حداکثر می رسانند. Log ها در واقع شامل تمامی اطلاعات لازم در مورد افرادی که به سیستم لاگین نموده اند، رکوردهایی که به سیستم اضافه شده اند و زمان و تاریخ تمامی آن ها می گردند. گرچه وجود این اطلاعات همواره می تواند برای مالک دیتابیس مفید و ارزشمند باشند، اما در برخی از موارد و در صورت وجود محدودیت های حجمی در سرویس های هاستینگ اشتراکی، ممکن است باعث حجیم شدن بیش از حد دیتابیس گردد. در صورتی که شما نیز از سرویس های میزبانی اشتراکی استفاده می کنید و مایل نیستید، به وجود آمدن فایل های Log بسیار زیاد باعث حجیم شدن بیش از حد دیتابیس شما و به مراتب تعلیق شدن سرویس میزبانی شما شود، می توانید به راحتی با تغییر دادن گزینه Recovery Model به حالت Simple حجم لاگ های ایجاد شده را به حداقل برسانید.

برای اینکار پس از اتصال به دیتابیس مورد نظر (دقت نمایید که بعضی از شرکت های هاستینگ اجازه انجام اینکار را بر روی دیتابیس سرورهای خود نمی دهند، بنابراین باید دیتابیس خود را در سیستم خود به حالت Simple  تغییر دهید.) بر روی گزینه Option کلیک نموده و با انتخاب گزینه Recovery Model به حالت Simple و سپس با فشردن گزینه Save، تغییرات مورد نظر را اعمال نمایید. با انجام اینکار، دیتابیس شما از این پس لاگ های بسیار کمتری تولید کرده و تمامی وقایع را ثبت نمی نماید.

منابع :

wiseowl

microsoft

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن