ویندوز سرور (widows server)

Microsoft SQL Server چیست ؟

Microsoft SQL Server یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین نرم‌افزارهای ساخت و مدیریت پایگاه داده محسوب می‌شود. در ادامه خواهیم پرداخت به اینکه برنامه SQL Server چیست؟ چگونه متولد شده است.

در پاسخ sql چیست؟ بایستی گفت که یک بانک اطلاعاتی از نوع دیتابیس‌های رابطه‌ای یا Relational Database است که توسط کمپانی Microsoft ارایه شده، و وظیفه اصلی آن ذخیره و بازیابی اطلاعات براساس درخواست نرم‌افزارهای دیگر می‌باشد. این نرم‌افزار دارای نسخه‌های متنوع و متناسب با مخاطبان و محیط‌های کار مختلف است.

microsoft sql server - Sybase

برای دسترسی آنی به سرور با منابع کاملا اختصاصی از سرور های ابری ایران هاست استفاده کنید.

همین امروز سفارش دهید

تاریخچه

در ابتدای شرح تاریخچه، به این مطلب می‌پردازیم که SQL سرور چیست و اولین بار چگونه تولید شده است. کدهای پایه‌ این نرم‌افزار، ابتدا توسط شرکت Sybase SQL Server طراحی شد و بعدها شرکت مایکروسافت، امتیاز کامل آن نرم‌افزار را خریداری نمود. هدف مایکروسافت از خریداری این نرم‌افزار، ارتقای آن به سطوح بالاتر و رقابت با دیتابیس‌های ارایه شده توسط شرکت‌های Oracle و IBM بود. با این هدف، تیمی متشکل از شرکت مایکروسافت، Sybase و Ashton-Tate تشکیل شد و اولین نسخه از این نرم‌افزار به نام” ” SQL Server 1.0 برای سیستم عامل OS2 در سال ۱۹۸۹ منتشر گردید.

این نسخه در واقع، معادل نسخه قبلی آن یعنی “Sybase SQL Server 3.0” بود که برای سیستم‌عامل Unix منتشر شد. بعدها نسخه” “Microsoft SQL Server 4.21 برای سیستم‌عامل‌هایNT و “Windows NT 3.1” منتشر شد، و این امر موجب محبوبیت بیشتر آن نزد کاربران ویندوز گردید .

” “Microsoft SQL Server 6.0، اولین نسخه این نرم‌افزار برای سیستم‌عامل‌های ویندوز NT بود که در ساخت آن، از هیچ یک از تکنولوژی‌های Sybase استفاده نشد.

Windows NT

بعد از انتشار Windows NT، دو شرکت مایکروسافت و Sybase از یکدیگر جدا شدند و هر یک از آنها، تلاش کردند تا با نرم‌افزار خود بازار را تسخیر کنند. مایکروسافت تمامی حقوق طراحی و فروش نرم افزار Microsoft SQL Server را به صورت اختصاصی، به نام خود ثبت نمود و شرکت Sybase نیز برای جلوگیری از بروز اشتباه، با تغییر نام نرم‌افزار خود به Adaptive” “Server Enterprise، به تلاش برای رقابت با نرم‌افزار مایکروسافت پرداخت.

در حال حاضر با گذشت بیش از ۱۰ سال از انتشار نسخه‌های قبلی محصولاتMicrosoft SQL Server، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای برای افزایش بهره‌وری این نرم افزار صورت گرفته است. ابزارهای Client IDE و همچنین بسته‌های مکمل بسیاری همراه نسخه SQL Server 2005 منتشر گردید. ابزار ETL، سرور گزارش‌گیری (Reporting Service)، ابزار OLAP و یا سرور استخراج داده‌ها (Data mining server)، سرویس‌های تحلیلی و چندین تکنولوژی پیام‌رسان، نمونه‌هایی از این امکانات ویژه هستند.

حال که دانستیم نرم افزار اس کیو ال سرور چیست، به بررسی نسخه‌های مختلف و کاربرد sql server  آن می‌پردازیم.

 

SQL Server 2005

نسخه SQL Server 2005 با نام کد Yukon، در ماه اکتبر ۲۰۰۵ به عنوان نسخه گسترش یافته SQL Server 2000 منتشر گردید. این نسخه از نرم‌افزارSQL Server ، پشتیبانی کاملی از داده‌های نوع XML را دارد. درخواست‌های مربوط به داده‌های XML از طریق XQuery و Common language runtime (CLR) ارسال می‌شوند. این نسخه، همچنین قابلیت‌های ویژه‌ای را به XQuery به نام “XML DML” اضافه کرده است.درپاسخ این نسخه از sql server چه کاربردی دارد و مزیتی آن چیست می توان گفت همچنین کاربران را قادر می‌سازد، دیتابیس سرور خود را تحت سرویس‌های وب و با واسطه Tabular Data Stream (TDS) و پروتکل SOAP قرار دهند و از آن استفاده کنند.

sql server چیست؟

SQL Server 2008

نسخه SQL Server 2008 با نام رمز Katmai، در ششم آگوست سال ۲۰۰۸ با هدف ارایه دیتابیس‌های خودتنظیم (Self-tuning)، خودسازمانده (Self-Organizing) و خودنگهدار (Self-Maintain) منتشر گردید. این نسخه، از تکنولوژی “SQL Server Always On” استفاده می‌کند که پایداری بسیار بالایی را برای دیتابیس به همراه دارد و زمان Down Time سرور را تقریبا به صفر می‌رساند. SQL Server 2008، از اطلاعات ساختاریافته و یا نیمه‌ساختاریافته (semi-structure) بطور کامل پشتیبانی می‌کند، که شامل فرمت‌های رسانه‌ای مانند تصاویر، ویدیو و فایل‌های صوتی می‌شود.

در این نسخه، اطلاعات چندرسانه‌ای به عنوان عناصر بزرگ باینری یا BLOB (Binary Large Object) در بانک اطلاعاتی ذخیره می‌شوند. طبق گزارش مدیر قسمت طراحی برنامه‌های کاربردی مایکروسافت، پال فلسنر، SQL Server 2008 قادر است به عنوان مرکز ذخیره انواع اطلاعات از قبیل : XML، ایمیل، زمان و تاریخ، فایل‌، اسناد، اطلاعات مربوط به مختصات موقعیت‌های مختلف و غیره عمل کند. همچنین می‌تواند به‌طور همزمان عملیات متفاوتی مانند: جستجو، query، تحلیل و آنالیز، به اشتراک‌گذاری و همسان‌سازی (Synchronization) را بر روی تمامی اطلاعات انجام دهد.

ساختار

این نرم‌افزار، پشتیبانی خود از اطلاعات بدون ساختار(unstructured) و نیمه‌ساختاریافته (semi-structured) را به‌وسیله داده‌های FILESTREAM کامل‌تر نموده است. اطلاعات ساختاریافته و Metadataها همواره در دیتابیس SQL Server ذخیره می‌شوند، درحالی‌که اطلاعات بدون‌ساختار در فایل‌های سیستمی مانند Win32 و APIها نگهداری شده و به‌واسطه T-SQL قابل بررسی می‌باشندحال که با T-SQL چیست آشنا شدید در امتداد مقاله به کاربرد آن می پردازیم.

همچنین این نسخه از دیتابیس، دارای قابلیت‌های ویژه و کاملی برای ایجاد نسخه‌های پشتیبان است.

SQL Server2008، به صورت کامل از داده‌های سلسله مراتبی (Hierarchical data) پشتیبانی می‌نماید، و کاربر قادر است بدون استفاده از Queryهای بازگشتی، با استفاده از T-SQL آنها را کنترل کند.

طبق یک مقاله فنی از مایکروسافت، در این نسخه از SQL Server، قابلیت جستجوی تمام‌متن (Full-text Search) گنجانده شده است که باعث ساده‌سازی مدیریت دیتابیس و افزایش قابل توجه بهره‌وری آن می‌گردد.

علاوه بر تمامی ویژگی‌های مذکور، این نرم افزار از Framework محبوب ADO.NET و ابزارهایی جهت تکثیر داده‌ها(Replication) پشتیبانی می‌کند.

 

SQL Server 2008 R2

SQL Server 2008 R2، ابتدا با نام Kilimanjaro در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و در آوریل سال ۲۰۱۰ به صورت رسمی منتشر گردید. این نسخه، قابلیت‌های ویژه‌ای مانند سیستم مدیریت مرکزی اطلاعات (Master Data management) را به نسخه قبلی خود افزود. این نرم‌افزار، ابزارهای دیگری مانند قابلیت مدیریت چندین سرور مجزا به صورت همزمان (Multi Server Management)، سرویس‌های گزارش‌گیری پیشرفته و سرویس‌های آنالیز و تحلیل یکپارچه نسخه قبلی را، کامل‌تر نموده است.

SQL Server 2008 R2، شامل سرویس‌های جدیدی مانند: قابلیت PowerPivot برای پشتیبانی از نرم‌افزارهای Excel و SharePoint، قابلیت Master Data Service، قابلیت Stream Insight، و افزونه‌هایی جهت دریافت گزارش از نرم‌افزار SharePoint است.

 

SQL Server 2012

در سال ۲۰۱۱ مایکروسافت نسخه دیگری از SQL Server را با کد “Denali” منتشر کرد. این نسخه آخرین نسخه‌ای بود که از OLE DB پشتیبانی می‌کرد و مقرر شد، ODBC جایگزین آن در آینده باشد.

قابلیت‌های جدیدی به SQL Server 2012 افزوده شده است که مهمترین آنها امکان Failover” ‌”Cluster و “Availability Groups” است که با ارائه برخی قابلیت های جدید، میزان در دسترس بودن دیتابیس را بهبود بخشیده‌اند.

علاوه بر این، در SQL Server 2012 شما می‌توانید دیتابیس‌ها را بطور کامل بین Instance‌ها منتقل کنید. جدا از بهینه‌سازی های انجام شده، SQL Server 2012 در بخش امنیت نیز پیشرفت‌های زیادی داشته است.حال که به بررسی این نسخه از  SQL SERVERپرداختیم و در ابتدای مقاله با مفاهیم sql سرور چیست آشنا شدید در امتداد مقاله به بررسی نسخه ی دیگری از آن می پردازیم.

microsoft sql server چیست؟

 SQL Server 2014

SQL Server 2014 در آوریل ۲۰۱۴ با شماره ۱۲.۰ عرضه شد. این نسخه، قابلیت جدیدی را برای مدیریت حافظه اضافه کرد که بر اساس آن، جداول می‌توانند بطور کامل در حافظه قرار بگیرند. با این تکنیک، در پروسه‌هایی که نیاز به پردازش چندباره جداول بزرگ دارند، نیازی به بارگذاری چندباره آنها از دیسک نیست و بدین ترتیب میزان بار بر روی دیسک کاهش می‌یابد.

برای اپلیکیشن‌های SQL Server که مبتنی بر دیسک هستند، افزونه‌ای به نامSSD Buffer” “Pool ارائه شده است که می‌تواند بین RAM و حافظه جانبی قرار بگیرد و همانند سیستم کش، باعث افزایش عملکرد شود.

علاوه بر این، SQL Server 2014 از مزیت‌های هاست ویندوز سرور ۲۰۱۲ برای اندازه‌پذیری اپلیکیشن‌های دیتابیس، در محیط‌های مجازی و فیزیکی بهره برده است.

SQL Server 2016

این نسخه در سال ۲۰۱۶ با شماره ۱۳.۰ منتشر شده است.

SQL Server 2016 ، دیگر از پردازنده‌های ۳۲بیتی پشتیبانی نمی‌کند و تنها بر روی سیستم‌های دارای پردازنده‌های ۶۴ بیتی راه‌اندازی می‌شود.

 

SQL Server 2017

SQL Server 2017 بهینه‌سازی‌های مختلفی را در بخش‌های مختلف اعمال کرده است. در حال حاضر این نسخه، جدیدترین نسخه‌ای است که مایکروسافت عرضه کرده است.

یقینا با مطالعه مطالب گفته شده، زین‌پس جواب سوال “ SQL Server چیست” را به خوبی می دانید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۱ رای, میانگین: ۱٫۰۰ از ۵)
Loading...

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

برچسب ها

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. با تشکر از دراختیار گذاشتن مطالب برای ما،من از مطالب شما برای پروژه دانشگاهی کپی برداشتم لطفاً حلال کنید.ممنون

    1. دوست گرامی ، با آرزوی موفقیت برای شما ، استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.

  2. میشه از این متناتون تایپ کنم واسه پروژم ممنون حلال کنید
    مرسی از اطلاعاتی که در سایت گذاشته اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن