دامنه

Whois چیست؟

وقتی می‌خواهیم در مورد whois چیست  یا هویز چیست یا حتی بعضی مواقع هوئیز چیست صحبت کنیم اول باید بدانیم که هویز یا هوئیز فقط مربوط به دامنه نمی‌شود. یعنی علی رغم اینکه اکثر سایت‌های فعال در زمینه whois فقط به دامنه اشاره می‌کنند ولی هویز خیلی گسترده‌تر از فقط دامنه است.

همه‌ی شرکت‌های (ICANN) که شرکت‌های بزرگ و اصلی ثبت‌کننده ی نام دامنه‌ها می باشند یک directory را که شامل اطلاعات کسانی است که صاحب دامنه می باشند نگهداری و بروز رسانی می‌کنند

Whois چیست؟

Whois که ترکیب دو کلمه who و is است، یک پروتکل کوئری و پاسخ است که عموما برای کوئری زدن به دیتابیس‌ها استفاده می شود. این دیتابیس‌ها اطلاعات ثبت نام کاربران و منابع موجود در اینترنت مثل دامنه و IP و غیره را شامل می‌شوند. این پروتکل اطلاعات موجود در دیتابیس‌ها را به فرمتی که قابل فهم برای انسان باشد ذخیره و ارایه می‌کند. همچنین whois یا همانطور که اشاره کردیم هوئیز یک ابزار کامندلاین در سیستم‌های یونیکسی (مثل لینوکس) هم هست که امکان کوئری پروتکل هویز را می‌دهد.

همه‌ی شرکت‌های (ICANN) که شرکت‌های بزرگ و اصلی ثبت‌کننده ی نام دامنه‌ها هستند، یک directory را که شامل اطلاعات کسانی است که صاحب دامنه می باشند را نگهداری و بروز رسانی می‌کنند. این whois database شامل نام، آدرس، آدرس ایمیل و تلفن صاحبان دامین‌ها می باشد. این دیتابیس برای هر کسی که به اینترنت متصل شود قابل دسترسی است.این کار سبب می‌شود تا صاحبان دامنه بتوانند با مدرک قطعی مالکیت خود را اثبات کنند و همچنین مردم جهت خرید دوباره و ثبت دامنه از روی اطلاعات این شخص می‌توانند با او تماس برقرار کنند . همچنین این database صاحب اصلی دامنه را به صورت قطعی و رسمی قابل تشخیص و شناسایی می کند.

از سوی دیگر در اختیار قرار دادن اطلاعات به همه‌ی مردم سبب ایجاد مزاحمت‌هایی از جمله برداشتن email ها توسط spammer ها و تلفن‌ها برای صاحبان دامنه‌ها می شود.البته بعضی از شرکت‌های ثبت‌کننده سرویسی ارائه می‌دهند تا اطلاعات شما محفوظ بماند و در whois نمایش داده نشود (البته ممکن است بابت این سرویس مقداری هزینه دریافت کنند). چنانچه مایل نیستید تا برای خرید دامین با شما تماس بگیرند شما می‌توانید نزد شرکت‌هایی دامنه خود را ثبت کنید که اطلاعات شما را آشکار نمی‌کنند.

سرویس هوئیز چیست؟

 

تاریخچه whois چیست؟

الیزابت فینلر (Elizabeth Feinler) و تیم او اولین دایرکتوری هویز را در اوایل سال ۱۹۷۰ ایجاد نمودند. فینلر در مرکز اطلاعات شبکه استنفرد یک سرور راه اندازی کرد که به عنوان دایرکتوری عمل می‌کرد و می‌توانست اطلاعات مربوط به افراد و اجزا اینترنت را دریافت نماید. او به همراه تیمش دامنه‌ها را ایجاد کردند و به پیشنهاد فینلر دامنه‌ها بر اساس آدرس کامپیوترهای آنها دسته بندی شدند.

هوئیز در دهه ۱۹۸۰ استاندارد سازی شد و برای مشاهده اطلاعات دامنه‌ها، افراد و دیگر منابع موجود در اینترنت مورد استفاده قرار گرفت. از آنجاییکه تمام امور ثبتی توسط یک سازمان انجام می‌شد یک سرور مرکزی واحد برای انجام کوئری های هویز راه اندازی شد. این باعث سادگی روند دریافت اطلاعات شده بود.

سرویس whois

وب سایت‌هایی هستند در اینترنت جهت استفاده عموم که اجازه می‌دهند با کمک آنها از دیتابیس‌های پیش گفته کوئری نمود و اطلاعات هویز مربوط به دامنه‌ها و IP ها را بدست آورد. این وب سایت‌ها که ابزار هویز را به ما ارایه می‌کنند در واقع ارایه دهنده سرویس whois محسوب شده و اجازه می دهند که هوئیز گرفتن از منابع مورد نظر را در قالب یک سرویس whois دریافت نماییم.

سایت whois چیست؟

سایت‌های که خدمات whois یا همان هویز را به مشتریان ارایه می‌کنند را سایت whois می‌گویند. پس برای پاسخ سوال سایت whois چیست باید گفت هر سایتی که با جستجو در آن امکان دریافت اطلاعات دامنه و IP را داشته باشید یک سایت هوئیز است.

کاربرد هوئیز چیست؟

عموما ما از هوئیز استفاده می‌کنیم تا بتوانیم اطلاعات دامنه را از ابزارهای whois مثل جستجو دامنه ایران هاست دریافت نماییم. علت هم این است که ما می‌‌خواهیم بدانیم دامنه ثبت شده یا خیر و اگر ثبت شده مالک دامنه چه شخصی است، در چه شرکتی دامنه ثبت شده و تاریخ ثبت و انقضای دامنه چه زمانی است.

برای نمونه به اطلاعات whois دامنه google.com که مهمترین پارامتر های است  whois recordتوجه نمایید:

Create Date:۱۵ September 1997
تاریخ ثبت دامنه

Expiration Date:۱۴ September 2028
تاریخ انقضا دامنه

Whois Update Date:۰۹ September 2019
تاریخ بروز رسانی اطلاعات هویز

Organization:Google LLC
مالک حقوقی دامنه

State:California
استان/ایالت که مالک دامنه در آن قرار دارد.

Country:United States
کشوری که مالک دامنه در آن قرار دارد.

Registrar:MarkMonitor
شرکت مجری ثبت کننده دامنه

Domain Status:clientDeleteProhibited, clientTransferProhibited, clientUpdateProhibited, serverDeleteProhibited, serverTransferProhibited, serverUpdateProhibited
کد وضعیت دامنه

وب سایت‌های whois علاوه بر اطلاعاتی که در بالا اشاره شد به ما کد وضعیت دامنه (Domain Satus) را هم می‌دهند که در ادامه مقاله به بیشتر می‌پردازیم.

شرح انواع وضعیت دامنه

وضعیت دامنه یا Domain Status به ما اعلام می‌کند که دامنه در چه موقعیتی است. به صورت کلی دو دسته کد وضعیت دامنه وجود دارد:

  • کدهای وضعیت سرور و کدهای وضعیت مشتری
  • کدهای وضعیت سرور

این کدها توسط شرکت‌های ثبت کننده اصلی دامنه مثل Verisign (مرجع اصلی دامنه‌های com و net) گذاشته می‌شوند و موارد کلی در خصوص دامنه را شامل می‌شوند.

وضعیت دامنه

OK

این وضعیت به این معنی است که همه چیز OK است و مشکلی در عملکرد دامنه وجود ندارد، دامنه فعال بوده به همین علت با دیگر کدها قابل ذکر شدن به همراه یکدیگر نیستند.

redemptionPeriod

این وضعیت به بازه زمانی اشاره می‌کند که دامنه منقضی شده و در دسترس نیست اما هنوز قابل تمدید توسط مالک دامنه است. معمولا این بازه زمانی ۳۰ روزه بوده و پس از آن وارد وضعیت pendingDelete می‌شود.

pendingDelete

دامنه‌های عمومی همانند .com ، .net و غیره ۵ روز زمان می‌برند تا حذف شده و مجددا برای ثبت آزاد شوند. این وضعیت به ما اعلام می‌کند دامنه وارد مراحل پایانی آزاد سازی مجدد دامنه شده و بزودی مجدد برای ثبت آماده می‌شود.

دامنه آغاز راه دیجیتالی شدن کسب و کار

همین حالا دامنه خود را ثبت کنید

pendingTransfer

این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که یک شخص که دارای اجازه و دسترسی است اقدام به انتقال دامنه از یک شرکت ثبت کننده به شرکت دیگری نماید. این عملیات انتقال از طریق یک کد خاص که Authorization code یا EPP Code نامیده می‌شود انجام می‌گردد. این کد انتقال در پنل‌های دامنه به مالک دامنه ارایه می‌گردد.

کدهای وضعیت مشتری

این کدهای وضعیت توسط شرکت‌های ثبت کننده دامنه همانند Hexonet ، DirectI و غیره بر روی دامنه تنظیم می‌شوند. این وضعیت مربوط به حالت‌هایی می‌شود که به خود مشتری مربوط است و ارتباطی با سرور و مرجع ثبت کننده اصلی دامنه ندارد.

clientHold

این وضعیت به این معنی است که دامنه فعال نبوده و علی رغم ثبت بودن به نام مالک قابل بهره برداری نیست. این کد معمولا به همراه دیگر کدهای وضعیت استفاده می‌شود زیرا به علت مشخصی وضعیت دامنه به حالت معلق در آمده است.

clientRenewProhibited

مشتری اجازه تمدید دامنه را ندارد.

clientTransferProhibited

مشتری اجازه انتقال دامنه را ندارد.

clientUpdateProhibited

مشتری اجازه اعمال تغییری در دامنه را ندارد.

جستجوی هویز thin و thick

جستجو هویز بنا به نوع نتیجه‌ای که باز می‌گرداند به دو نوع thin و thick تقسیم می‌شود.

جستجو Thin

این نوع جستجو اطلاعات را کوئری می‌کند که از سرور whois شرکت ثبت کننده دامنه ذخیره شده است. برخی از دامنه‌های عمومی همانند .com ، .net و غیره از این نوع جستجو استفاده می‌کنند. جستجو Thin نوع جستجویی است که شما می‌توانید اطلاعات در مورد ثبت دامنه دریافت نمایید.

جستجو Thick

این نوع جستجو اطلاعاتی را کوئری می‌کند که در سرور ثبت کننده اصلی دامنه ذخیره شده است. هر زمان که دامنه‌ای ثبت می‌شود یا مالک آن اقدام به ویرایش اطلاعات whois دامنه می‌نماید، اطلاعات جدید توسط شرکت ثبت کننده اصلی دامنه بر روی سرورهای ثبت کننده گذاشته می شود. اگر دامنه‌ها اطلاعات Thick داشته که تمام اطلاعات مربوط به ثبت کننده دامنه را در بر دارد.

نحوه گرفتن whois از دامنه

برای گرفتن هویز از دامنه خود ابتدا باید وارد وب سایتی شوید که سرویس Whois ارایه می‌کند. شما می‌توانید از ابزار جستجو دامنه ایران هاست برای این منظور استفاده نمایید.

گرفتن هوئیز دامنه

بعد از بارگذاری صفحه‌ی جستجو دامنه آدرس دامنه مورد نظر خود را در فیلد مشخص شده تایپ نموده و سپس در پنجره شناسه‌های دامین پسوندهایی که می‌خواهید عبارت دامنه شما جستجو شود را انتخاب نمایید.

نحوه گرفتن whois

اگر دامنه شما قبلا ثبت شده باشد همانند نمونه اعلام می‌شود که دامنه درج شده قبلا ثبت شده است. برای مشاهده اطلاعات ثبت دامنه یا همان whois دامنه بر روی دکمه «جزئیات» کلیک نمایید.

اطلاعات whois دامنه

در صفحه‌ی جدیدی که برای شما بارگذاری می‌شود اطلاعات whois دامنه به نمایش گذاشته خواهد شد.

در نظر داشته باشید برای دامنه‌های ایرانی (.ir ، .co.ir و غیره) هم می‌توانید از ابزار جستجو دامنه ایران هاست استفاده نمایید. در صورت تمایل شما می‌توانید از مرجع اصلی ثبت دامنه ایرانی (ایرنیک) نیز whois دامنه‌ها را دریافت نمایید.

سوالات متداول

Whois چیست؟

Whois که ترکیب دو کلمه who و is است، یک پروتکل کوئری و پاسخ است که عموما برای کوئری زدن به دیتابیس‌ها استفاده می شود. این دیتابیس‌ها اطلاعات ثبت نام کاربران و منابع موجود در اینترنت مثل دامنه و IP و غیره را شامل می‌شوند.

سایت whois چیست؟

سایت‌های که خدمات whois یا همان هویز را به مشتریان ارایه می‌کنند را سایت whois می‌گویند.

کاربرد هوئیز چیست؟

عموما ما از هوئیز استفاده می‌کنیم تا بتوانیم اطلاعات دامنه را از ابزارهای whois مثل جستجو دامنه ایران هاست دریافت نماییم. علت هم این است که ما می‌‌خواهیم بدانیم دامنه ثبت شده یا خیر و اگر ثبت شده مالک دامنه چه شخصی است، در چه شرکتی دامنه ثبت شده و تاریخ ثبت و انقضای دامنه چه زمانی است.

نحوه گرفتن whois از دامنه

برای گرفتن هویز از دامنه خود ابتدا باید وارد وب سایتی شوید که سرویس Whois ارایه می‌کند. شما می‌توانید از ابزار جستجو دامنه ایران هاست برای این منظور استفاده نمایید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا