هر آنچه که درباره ی سئو (SEO) باید بدانید

معرفی ۱۲ مورد از بهترین ابزار سئو که باید بشناسید

در ابتدا بهتر است به تعریف سئو پیش از هر کاری بپردازیم. سئو در واقع بالا بردن آمار بازدید یک سایت است به شکلی که در اولین و بالاترین اولویت‌های نمایش موتورهای جستجو، قرار گیرد. یکی از این موتورهای جستجو، گوگل است. با توجه به اهمیت سئو برای بالا بردن میزان بازدید یک سایت، باید برای بالا بردن میزان آن از تا به نتیجه دلخواه خود، برسد. کاربرد سئو امروزه از گستردگی ویژه‌ای برخوردار شده‌است.

ابزار سئو چیست؟

در واقع ابزار سئو (SEO)، سایت‌هایی هستند که بتوان از طریق آنها سایت را به لحاظ رعایت تمام جوانب و زوایای مختلف، آنالیز و بررسی نمود. آنالیز وب سایت در گوگل، می‌تواند به عنوان یکی از معیارهای این آنالیز قرار گیرد. اکثر می‌تواند هزینه‌ای را در بر داشته باشد. در صورتی که صاحب یک کسب و کار و یا وبمستر یک سایت هستید، شغل شما ایجاب می‌کند‌ که با انواع ابزار سئو، یک آشنایی مختصری داشته باشید.به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه آنالیز سئو سایت مقاله ما را مطالعه نمایید.

ابزار سئو چیست

نکته قابل توجه در استفاده از ابزار سئو این است که، ابزارهای رایگان سئو در برخی کاربردها می‌توانند حرفه‌ای عمل کنند و نقاط ضعف و قوت رقبای شما را به شما، نشان دهد. استفاده از انواع ابزار سئو به طور حتم می‌تواند در افزایش میزان کسب و کار، سرمایه و ثروت شما بسیار تاثیرگذار باشد و کمک شایانی به کسب و کار شما کند. تمامی این موارد زمانی میسر خواهند شد که، شما اطلاعات و آگاهی کافی در مورد ابزار سئو داشته باشید و درست زمانی این موارد به کار شما خواهد آمد که، بتوانید سایت‌های رقبای خود را آنالیز و تحلیل نمایید. بسیاری از این ابزارهایی که ارائه شده است، توسط سایت‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرا باید از ابزارهای سئو استفاده کنیم؟

ابزار‌های سئو به شما کمک می‌کنند تا در دنیای کلمات سر در گم نشوید. با آن‌ها می‌توانید کلید واژه‌ها را پیدا کنید. اصولا در سئو، کلمات هستند که نقش اساسی را بازی می‌کنند. بدون داشتن کلید واژه نمی‌توانید از موتور جستجوی خود بهره‌ی کافی ببرید، اما فراموش نکنید ابزار های سئو تنها کلید واژه‌ها را مشخص می‌کنند و این هنر شما است که چگونه کلمات کلیدی را انتخاب کنید و چگونه آن‌ها را به کار گیرید، به هر اندازه در این امر خلاقیت، مهارت و دانش داشته باشید، به همان میزان کاربران را به سمت سایت و‌ یا وبلاگ خود بیشتر هدایت می‌کنید.

انواع ابزار سئو بر اساس کارکرد آنها

 • ابزارهای آنالیتیک: نوعی ابزار سئو می‌باشند که برای آنالیز جستجوهای کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی: این نوع از ابزار سئو به شما کمک می‌کند‌ به هنگام انتخاب کلمه کلیدی بهترین کلمه کلیدی را بیابید.
 • ابزارهای بررسی رقابت کلمات کلیدی: این نوع ابزار سئو برای بررسی میزان رقابت در جستجوی کلمات کلیدی، استفاده می‌شود.
 • ابزارهای سئو داخلی سایت: این ابزارها برای آنالیز سئو داخلی سایت، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ابزارهای بررسی بک لینک: این ابزارها برای بررسی و آنالیز میزان بک لینک‌های موجود در سایت‌ها، استفاده می‌شوند.
 • ابزار رتبه‌بندی سایت گوگل: این ابزار جهت آنالیز و بررسی رتبه‌بندی و رنکینگ یک سایت در گوگل، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ابزارهای بهینه‌سازی محتوا: این ابزارها غالباً برای بهینه‌سازی کردن محتوای سایت‌ها استفاده می‌شوند
 • ابزارهای تست سرعت سایت: این نوع ابزار سئو برای تست سرعت یک سایت و بالا آمدن آن، مورد‌استفاده قرا می‌گیرد.

در اینجا و در این مقاله سئو قصد داریم نمونه‌هایی از انواع ابزار سئو را به شما معرفی کنیم. پیش از هر کاری بهتر است بدانید که بسیاری از این ابزارهای سئو رایگان می‌باشند اما این ابزارها کارایی خاصی نداشته و ممکن است بیشتر از ارائه خدمات، وقت شما را تلف کنند. در عین حال ابزارهای حرفه‌ای، کارایی‌هایی از قبیل بررسی وضعیت سایت، آنالیز وب سایت در گوگل، بررسی سئو سایت و بسیاری از موارد دیگر را، دارا می‌باشند. این به هیچ عنوان قابل مقایسه با ابزارهای رایگان نیست و این ابزارها تا حدودی جوابگوی نیازهای شما می‌باشند.

در کنار استفاده از ابزار سئو باید یک تحلیل صحیح از کلمه کلیدی، لینک، لینک سازی، تبادل لینک، بک لینک و تولید محتوا که مورد پسند کاربران می‌باشند، داشته باشید تا به راحتی بتوانید رقبای خود را کنار زده و سایت خود را در رتبه‌های بالاتر جستجوی گوگل، قرار دهید.به شما پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات در حوزه بک لینک چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

۱- ابزار سئو : ابزاری در وبمستر گوگل

همانطور که از عنوان این ابزار پیدا است، این ابزار یکی از ابزارهای گوگل به حساب می‌آید. این ابزار به عنوان چشم گوگل از آن یاد می‌شود و می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید گوگل، چگونه و به چه شکل سایت شما را مورد نظاره و بررسی، قرار می‌دهد. این ابزار سئو منبع بزرگی از اطلاعات مورد نیاز بازاریابها و یا کاربران معمولی است که به شما این امکان را می‌دهد، تا بتوانید سایت خود را در موتور جستجوی گوگل، مدیریت نمایید.

وبمستر گوگل

روش کار این ابزار سئو به این صورت است که ابتدای کار، گوگل به شما اطلاع می‌دهد که موتور جستجو به سایت شما دسترسی دارد و پس از آن اطلاعاتی را در اختیار شما، قرار می‌دهد. این اطلاعات به شما کمک می‌کند‌ تا متوجه شوید گوگل چگونه سایت شما را می‌بیند و اینکه جهت افزایش سئو و بهینه‌سازی مطالب سایت، باید چه مواردی رعایت شود.

۲- ابزار سئو دو سایت Ahrefs و Majestic Seo

در واقع این سایت‌ها، ابزارهای قدرتمندی هستند که کارهای متفاوتی را برای شما انجام می‌دهند. از جمله این کار‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آنالیز و بررسی تعداد بک لینک‌های یک سایت.
 • بررسی و آنالیز تحولات و تغییرات بوجود آمده بر روی بک لینک‌ها در اثر گذر زمان.
 • کسب اطلاعاتی درباره، ارزش رتبه‌بندی بک لینک‌های ایجاد شده در سایت‌ها.
 • جداسازی بک لینک‌های مفید و ارزشمند، از بک لینک‌های کهنه و قدیمی یا به اصطلاح بک لینک‌های مرده.

ابزار سئو ahrefs از جمله ابزار های سئو است که کارکردی بسیار ساده اما موثر دارد. با استفاده از این ابزار می‌توانید لینک‌های برگشتی را با کیفیتی عالی دریافت کنید. برای اینکه بتوانید رتبه‌های بالاتری در جستجوی گوگل داشته باشید، بهتر است چند لینک برگشتی داشته باشید. این ابزار می‌تواند لینک‌های برگشتی را به سادگی و به سرعت مدیریت کند.

ابزار سئو ahrefs

امیدواریم با خواندن این مقاله با ابزار سئو سایت آشنا شده باشید و با استفاده این خدمات در کنار خدمات تبلیغ در گوگل ایران هاست، می‌توانید سئو وب سایت را بهبود ببخشید و در صفحه اول گوگل نشان داده شوید.

۳- ابزار سئو Google Search Console

Google Search Console از ابزار‌های سئو است که به شما کمک می‌کند تا رتبه‌ی فعلی سایت و‌ یا وبلاگ خود را بدانید. این ابزار می‌تواند استراتژی‌هایی را به شما پیشنهاد دهد، تا با بکار­گیری آن‌ها نتیجه‌ی مثبتی را دریافت کنید وکیفیت کاری خود را بالا ببرید.

ابزار سئو Google Search Console

۴- ابزار سئو Keywordtool.io

در صورتی که دنبال کلمات کلیدی مناسب برای محتوای سایت خود هستید، می‌توانید از این سایت استفاده کنید. یافتن بهترین کلمات کلیدی می‌تواند به افزایش میزان بازدید و ترافیک سایت کمک کند و بازدیدکننده بسیاری را به سمت سایت شما هدایت کند. این ابزار رایگان می‌تواند در این زمینه به خوبی به شما کمک کند. تنها کافی است کلمه کلیدی مورد نظر خود را در آن وارد کنید تا پس از یک مدت زمان کوتاه، لیستی از کلمات کلیدی کاربردی و مشابه را که به ارتقا سایت کمک می‌کند‌، در اختیار شما قرار دهد.به شما پیشنهاد می شود مقاله ما با موضوع ۸ نکته طلایی در انتخاب کلمات کلیدی سئو که بایستی بدانید را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

کلمات کلیدی سئو

۵- استفاده از سایتHistats.com

این ابزار بیشتر زمانی به کار شما خواهد آمد که بخواهید اطلاعات دقیقی را درباره بازدید‌کنندگان سایت، ترافیک سایت و علاوه بر آن آمار مراجعه‌کنندگان به سایت و مدت زمان ماندگاری آنها در سایت را بدست آورید. ما استفاده از این ابزار را به کسانی که به سئو سایت خود و بازدید‌کنندگان سایت اهمیت می‌دهند، توصیه می‌کنیم. بسیاری از وبمسترها از این سایت استفاده می‌نمایند.

۶- خدمات Google Analytics

گوگل آنالیتیکس یکی دیگر از ابزارهای رایگان سئو است که توسط گوگل معرفی شده و جهت بهینه‌سازی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این سایت، شما می‌توانید اطلاعات دقیق و کامل در مورد رفتار و عملکرد بازدیدکنندگان و کاربران مختلف سایت خود را، کسب کنید. گوگل آنالیتیکس امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در اینجا می‌خواهیم به برخی از آنها، اشاره‌ای داشته باشیم.

خدمات Google Analytics

 • آمار و میزان بازدیدکنندگان به طور روزانه.
 • مدت زمان ماندگاری کاربران در سایت.
 • مدت زمانی که کاربران در صفحات مختلف سایت شما به گشت و گذار پرداخته اند.
 • تشخیص ابزار مورد استفاده برای ورود کاربران به سایت که آیا کاربران از طریق کامپیوتر یا از طریق گوشی تلفن همراه وارد شده‌اند.
 • تشخیص ساعات مراجعه کاربران به سایت شما.
 • موضوعات مورد علاقه کاربران.
 • کاربران بیشتر از چه مطالبی بازدید کرده‌اند.
 • ترافیک سایت از چه لینک‌هایی بوده است.

چنانچه وب سایت وردپرسی دارید می توانید همین حالا از لینک زیر جهت راه اندازی این ابزار مهم در وب سایت خود استفاده کنید:

آموزش تصویری راه اندازی و نصب Google Analytics در وردپرس با افزونه MonsterInsights

۷- ابزار سئو SEMrush

ابزار سئو SEMrush یکی از ابزار‌های سئو و یک خزنده وب قوی به حساب می آید. SEMrushe این امکان را می‌دهد تا قدم اول در سئو نویسی را محکم و درست بردارید. ابزار سئو SEMrush شما را قادر می‌سازد تا بتوانید کلمات کلیدی و همچنین کلید واژه‌های مرتبط را، تجزیه و تحلیل کنید و از بهترین واژه‌های کانونی بهره ببرید تا به این ‌ترتیب، بتوانید بیشترین میزان کلیک را داشته باشید. این اولین و مهمترین مرحله در سئو نویسی است.

در مرحله‌ بعدی، این ابزار طول کلمات کلیدی را برای شما تحلیل خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد، تا از حد استاندارد آن تجاوز کنید. ابزار سئو SEMrush ‌یکی از ابزار‌هایست که برای استفاده از آن باید آن را خریداری کنید، به همین دلیل می‌توان از نسخه رایگان Google Keywords Planner استفاده کرد در مقاله آموزش google keyword planner می توانید به راحتی روش استفاده از آنرا بیابید. معمولا آن دسته از ابزار‌های سئو که پولی هستند از امکانات بیشتر و کامل‌تری برخوردار هستند.بنابراین در صورت نیاز اقدام به خرید ابزار سئو SEMrush کنید.برای کسب اطلاعات در حوزه بهینه سازی کلمات کلیدی مقاله ما را مطالعه نمایید.

 

۸- ابزار سئو Yoast Plugin‌

یکی دیگر از ابزار های سئو Yoast Plugin است که دارای محبوبیت و کارایی خاص است. این ابزار، محیطی شبیه Word دارد و محتوای شما را به لحاظ کیفیت کنترل می‌کند. این ابزار سئو به شما کمک می‌کند تا، از کلید واژه‌ها به درستی استفاده کنید و ‌تراکم کلمات کلیدی یا Keyword Density  رعایت شود، تا چگالی مناسبی در متن داشته باشید. با استفاده از این ابزار می‌توانید تولید محتوایی استاندارد را فراهم کنید. این ابزار بر مواردی مانند: متا، گذاشتن عکس، کلید واژ‌ها، عناوین و طول کلمات آن، تعداد لغات استفاده شده در متن، استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی نظارت کرده و آنها را کنترل می‌کند.

ابزار سئو Yoast Plugin‌

۹- ابزار سئو Link Miner

Link Miner در میان سایر ابزارهای سئو می‌تواند به رتبه بندی سایت شما کمک کند. این ابزار به شما کمک می‌کند تا با افراد دیگر که حوزه‌ی فعالیت ‌یکسانی با شما دارند، ارتباط برقرار کنید تا بدین طریق بتوانید کاربران هدف خود را کنترل کنید.

ابزار سئو Link Miner

۱۰. ابزار سئو Ninja Outreach‌

Ninja Outreach ابزاری است که توانایی بالا بردن رتبه‌ی سئو شما را دارد. با استفاده از این ابزار می‌توانید با سایت‌های دیگر در تماس باشید و مطالب‌تان را در صفحه آن‌ها منتشر کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا افرادی که می‌توانند تاثیر مثبت بر فعالیت شما داشته باشند را پیدا کرده و از آن‌ها برای بالا بردن رتبه خود بهره ببرید. استفاده از این ابزار برای شما هزینه‌بر است و به جای استفاده از آن می‌توانید از Link Propector استفاده کنید.

ابزار سئو Ninja Outreach‌

۱۱. ابزار سئو Slerpee

جزو آن دسته از ابزار‌های سئو است که با بکارگیری آن نتایج مثبتی را مشاهده خواهید کرد. با استفاده از این ابزار می‌توانید شکل نمایش سایت خود را در گوگل کنترل کنید. باید به این موضوع اهمیت داد، زیرا شکل نمایش سایت شما‌ یکی از عواملی است که می‌تواند، میزان کلیک خوردن سایت را بالا ببرد و رتبه‌ی شما را ارتقا دهد.

۱۲. ابزار سئو Beam UsUP

این ابزار سئو می‌تواند خطا و اشتباهات شما را رصد کند و مانع از تولید محتوا‌های تکراری و کپی شده، می‌شود. با استفاده از این ابزار، در مدت زمان بسیار کوتاهی می‌توانید سئو خود را ارتقاء دهید.

ابزار سئو Beam UsUP

به شما پیشنهاد می شود مقاله ما با موضوع سئو خارجی چیست؟ را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

در واقع ابزار سئو (SEO)، سایت‌هایی هستند که بتوان از طریق آنها سایت را به لحاظ رعایت تمام جوانب و زوایای مختلف، آنالیز و بررسی نمود. آنالیز وب سایت در گوگل، می‌تواند به عنوان یکی از معیارهای این آنالیز قرار گیرد. اکثر می‌تواند هزینه‌ای را در بر داشته باشد. در صورتی که صاحب یک کسب و کار و یا وبمستر یک سایت هستید، شغل شما ایجاب می‌کند‌ که با انواع ابزار سئو، یک آشنایی مختصری داشته باشید.
ابزار‌های سئو به شما کمک می‌کنند تا در دنیای کلمات سر در گم نشوید. با آن‌ها می‌توانید کلید واژه‌ها را پیدا کنید. اصولا در سئو، کلمات هستند که نقش اساسی را بازی می‌کنند. بدون داشتن کلید واژه نمی‌توانید از موتور جستجوی خود بهره‌ی کافی ببرید، اما فراموش نکنید ابزار‌های سئو تنها کلید واژه‌ها را مشخص می‌کنند و این هنر شما است که چگونه کلمات کلیدی را انتخاب کنید و چگونه آن‌ها را به کار گیرید،
گوگل آنالیتیکس یکی دیگر از ابزارهای رایگان سئو است که توسط گوگل معرفی شده و جهت بهینه‌سازی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این سایت، شما می‌توانید اطلاعات دقیق و کامل در مورد رفتار و عملکرد بازدیدکنندگان و کاربران مختلف سایت خود را، کسب کنید. گوگل آنالیتیکس امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در اینجا می‌خواهیم به برخی از آنها، اشاره‌ای داشته باشیم.
به شما کمک می‌کند تا رتبه‌ی فعلی سایت و‌ یا وبلاگ خود را بدانید. این ابزار می‌تواند استراتژی‌هایی را به شما پیشنهاد دهد، تا با بکار­گیری آن‌ها نتیجه‌ی مثبتی را دریافت کنید وکیفیت کاری خود را بالا ببرید
ابزارهای آنالیز و تحلیل ، ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی، ابزارهای بررسی رقابت کلمات کلیدی، ابزارهای سئو داخلی سایت، ابزارهای بررسی بک لینک، ابزار رتبه‌بندی سایت گوگل، ابزارهای بهینه‌سازی محتوا، ابزارهای تست سرعت سایت
یکی از ابزار‌های سئو است که به شما این امکان را می‌دهد تا قدم اول در سئو نویسی را محکم و درست بردارید. SEMrush شما را قادر می‌سازد تا بتوانید کلمات کلیدی و همچنین کلید واژه‌های مرتبط را، تجزیه و تحلیل کنید و از بهترین واژه‌های کانونی بهره ببرید تا به این ‌ترتیب،بتوانید بیشترین میزان کلیک را داشته باشید.

 

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا