هر آنچه که درباره ی سئو (SEO) باید بدانید

بهترین ابزار برای سئو، کدامند؟

در ابتدا بهتر است به تعریف سئو پیش از هر کاری بپردازیم. سئو در واقع بالا بردن آمار بازدید یک سایت است به شکلی که در اولین و بالاترین اولویت‌های نمایش موتورهای جستجو، قرار گیرد. یکی از این موتورهای جستجو، گوگل است. با توجه به اهمیت سئو برای بالا بردن میزان بازدید یک سایت، باید برای بالا بردن میزان آن از تا به نتیجه دلخواه خود، برسد. کاربرد سئو امروزه از گستردگی ویژه‌ای برخوردار شده‌است.

ابزار سئو چیست؟

در واقع ابزار سئو (SEO)، سایت‌هایی هستند که بتوان از طریق آنها سایت را به لحاظ رعایت تمام جوانب و زوایای مختلف، آنالیز و بررسی نمود. آنالیز وب سایت در گوگل، می‌تواند به عنوان یکی از معیارهای این آنالیز قرار گیرد. اکثر می‌تواند هزینه‌ای را در بر داشته باشد. در صورتی که صاحب یک کسب و کار و یا وبمستر یک سایت هستید، شغل شما ایجاب می‌کند‌ که با انواع ابزار سئو، یک آشنایی مختصری داشته باشید.

ابزار سئو چیست

نکته قابل توجه در استفاده از ابزار سئو این است که، ابزارهای رایگان سئو در برخی کاربردها می‌توانند حرفه‌ای عمل کنند و نقاط ضعف و قوت رقبای شما را به شما، نشان دهد. استفاده از انواع ابزار سئو به طور حتم می‌تواند در افزایش میزان کسب و کار، سرمایه و ثروت شما بسیار تاثیرگذار باشد و کمک شایانی به کسب و کار شما کند. تمامی این موارد زمانی میسر خواهند شد که، شما اطلاعات و آگاهی کافی در مورد ابزار سئو داشته باشید و درست زمانی این موارد به کار شما خواهد آمد که، بتوانید سایت‌های رقبای خود را آنالیز و تحلیل نمایید. بسیاری از این ابزارهایی که ارائه شده است، توسط سایت‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع ابزار سئو بر اساس کارکرد آنها

 • ابزارهای آنالیتیک: نوعی ابزار سئو می‌باشند که برای آنالیز جستجوهای کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی: این نوع از ابزار سئو به شما کمک می‌کند‌ بهترین کلمه کلیدی را بیابید.
 • ابزارهای بررسی رقابت کلمات کلیدی: این نوع ابزار سئو برای بررسی میزان رقابت در جستجوی کلمات کلیدی، استفاده می‌شود.
 • ابزارهای سئو داخلی سایت: این ابزارها برای آنالیز سئو داخلی سایت، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ابزارهای بررسی بک لینک: این ابزارها برای بررسی و آنالیز میزان بک لینک‌های موجود در سایت‌ها، استفاده می‌شوند.
 • ابزار رتبه‌بندی سایت گوگل: این ابزار جهت آنالیز و بررسی رتبه‌بندی و رنکینگ یک سایت در گوگل، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ابزارهای بهینه‌سازی محتوا: این ابزارها غالباً برای بهینه‌سازی کردن محتوای سایت‌ها استفاده می‌شوند
 • ابزارهای تست سرعت سایت: این نوع ابزار سئو برای تست سرعت یک سایت و بالا آمدن آن، مورد‌استفاده قرا می‌گیرد.

در اینجا و در این مقاله سئو قصد داریم نمونه‌هایی از انواع ابزار سئو را به شما معرفی کنیم. پیش از هر کاری بهتر است بدانید که بسیاری از این ابزارهای سئو رایگان می‌باشند اما این ابزارها کارایی خاصی نداشته و ممکن است بیشتر از ارائه خدمات، وقت شما را تلف کنند. در عین حال ابزارهای حرفه‌ای، کارایی‌هایی از قبیل بررسی وضعیت سایت، آنالیز وب سایت در گوگل، بررسی سئو سایت و بسیاری از موارد دیگر را، دارا می‌باشند. این به هیچ عنوان قابل مقایسه با ابزارهای رایگان نیست و این ابزارها تا حدودی جوابگوی نیازهای شما می‌باشند.

در کنار استفاده از ابزار سئو باید یک تحلیل صحیح از کلمه کلیدی، لینک، لینک سازی، تبادل لینک، بک لینک و تولید محتوا که مورد پسند کاربران می‌باشند، داشته باشید تا به راحتی بتوانید رقبای خود را کنار زده و سایت خود را در رتبه‌های بالاتر جستجوی گوگل، قرار دهید. در ادامه می‌خواهیم شما را با ۵ ابزار سئو که رایگان عرضه می‌شوند، آشنا سازیم.

ابزار سئو : ابزاری در وبمستر گوگل

همانطور که از عنوان این ابزار پیدا است، این ابزار یکی از ابزارهای گوگل به حساب می‌آید. این ابزار به عنوان چشم گوگل از آن یاد می‌شود و می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید گوگل، چگونه و به چه شکل سایت شما را مورد نظاره و بررسی، قرار می‌دهد. این ابزار سئو منبع بزرگی از اطلاعات مورد نیاز بازاریابها و یا کاربران معمولی است که به شما این امکان را می‌دهد، تا بتوانید سایت خود را در موتور جستجوی گوگل، مدیریت نمایید.

همینطور بخوانید  (ابزار آنالیز گوگل) google analytics چیست و هر آنچه بایستی در مورد گوگل آنالیزور بدانید

وبمستر گوگل

روش کار این ابزار سئو به این صورت است که ابتدای کار، گوگل به شما اطلاع می‌دهد که موتور جستجو به سایت شما دسترسی دارد و پس از آن اطلاعاتی را در اختیار شما، قرار می‌دهد. این اطلاعات به شما کمک می‌کند‌ تا متوجه شوید گوگل چگونه سایت شما را می‌بیند و اینکه جهت افزایش سئو و بهینه‌سازی مطالب سایت، باید چه مواردی رعایت شود.

ابزار سئو : استفاده از دو سایت Ahrefs و Majestic Seo

در واقع این سایت‌ها، ابزارهای قدرتمندی هستند که کارهای متفاوتی را برای شما انجام می‌دهند. از جمله این کار‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آنالیز و بررسی تعداد بک لینک‌های یک سایت.
 • بررسی و آنالیز تحولات و تغییرات بوجود آمده بر روی بک لینک‌ها در اثر گذر زمان.
 • کسب اطلاعاتی درباره، ارزش رتبه‌بندی بک لینک‌های ایجاد شده در سایت‌ها.
 • جداسازی بک لینک‌های مفید و ارزشمند، از بک لینک‌های کهنه و قدیمی یا به اصطلاح بک لینک‌های مرده.

ابزار سئو : استفاده از سایت Keywordtool.io

در صورتی که دنبال کلمات کلیدی مناسب برای محتوای سایت خود هستید، می‌توانید از این سایت استفاده کنید. یافتن بهترین کلمات کلیدی می‌تواند به افزایش میزان بازدید و ترافیک سایت کمک کند و بازدیدکننده بسیاری را به سمت سایت شما هدایت کند. این ابزار رایگان می‌تواند در این زمینه به خوبی به شما کمک کند. تنها کافی است کلمه کلیدی مورد نظر خود را در آن وارد کنید تا پس از یک مدت زمان کوتاه، لیستی از کلمات کلیدی کاربردی و مشابه را که به ارتقا سایت کمک می‌کند‌، در اختیار شما قرار دهد.به شما پیشنهاد می شود مقاله ما با موضوع ۸ نکته طلایی در انتخاب کلمات کلیدی سئو که بایستی بدانید را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

کلمات کلیدی سئو

ابزار سئو : استفاده از سایتHistats.com

این ابزار بیشتر زمانی به کار شما خواهد آمد که بخواهید اطلاعات دقیقی را درباره بازدید‌کنندگان سایت، ترافیک سایت و علاوه بر آن آمار مراجعه‌کنندگان به سایت و مدت زمان ماندگاری آنها در سایت را بدست آورید. ما استفاده از این ابزار را به کسانی که به سئو سایت خود و بازدید‌کنندگان سایت اهمیت می‌دهند، توصیه می‌کنیم. بسیاری از وبمسترها از این سایت استفاده می‌نمایند.

ابزار سئو : استفاده از خدمات Google Analytics

گوگل آنالیتیکس یکی دیگر از ابزارهای رایگان سئو است که توسط گوگل معرفی شده و جهت بهینه‌سازی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این سایت، شما می‌توانید اطلاعات دقیق و کامل در مورد رفتار و عملکرد بازدیدکنندگان و کاربران مختلف سایت خود را، کسب کنید. گوگل آنالیتیکس امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در اینجا می‌خواهیم به برخی از آنها، اشاره‌ای داشته باشیم.

خدمات Google Analytics

 • آمار و میزان بازدیدکنندگان به طور روزانه.
 • مدت زمان ماندگاری کاربران در سایت.
 • مدت زمانی که کاربران در صفحات مختلف سایت شما به گشت و گذار پرداخته اند.
 • تشخیص ابزار مورد استفاده برای ورود کاربران به سایت که آیا کاربران از طریق کامپیوتر یا از طریق گوشی تلفن همراه وارد شده‌اند.
 • تشخیص ساعات مراجعه کاربران به سایت شما.
 • موضوعات مورد علاقه کاربران.
 • کاربران بیشتر از چه مطالبی بازدید کرده‌اند.
 • ترافیک سایت از چه لینک‌هایی بوده است.

سوالات متداول

در واقع ابزار سئو (SEO)، سایت‌هایی هستند که بتوان از طریق آنها سایت را به لحاظ رعایت تمام جوانب و زوایای مختلف، آنالیز و بررسی نمود. آنالیز وب سایت در گوگل، می‌تواند به عنوان یکی از معیارهای این آنالیز قرار گیرد. اکثر می‌تواند هزینه‌ای را در بر داشته باشد. در صورتی که صاحب یک کسب و کار و یا وبمستر یک سایت هستید، شغل شما ایجاب می‌کند‌ که با انواع ابزار سئو، یک آشنایی مختصری داشته باشید.
گوگل آنالیتیکس یکی دیگر از ابزارهای رایگان سئو است که توسط گوگل معرفی شده و جهت بهینه‌سازی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این سایت، شما می‌توانید اطلاعات دقیق و کامل در مورد رفتار و عملکرد بازدیدکنندگان و کاربران مختلف سایت خود را، کسب کنید. گوگل آنالیتیکس امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در اینجا می‌خواهیم به برخی از آنها، اشاره‌ای داشته باشیم.
ابزارهای آنالیز و تحلیل ، ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی، ابزارهای بررسی رقابت کلمات کلیدی، ابزارهای سئو داخلی سایت، ابزارهای بررسی بک لینک، ابزار رتبه‌بندی سایت گوگل، ابزارهای بهینه‌سازی محتوا، ابزارهای تست سرعت سایت

به شما پیشنهاد می شود مقاله ما با موضوع سئو خارجی چیست؟ را مطالعه نمایید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
برچسب ها

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن