سئو

راهنمای تحقیق کلمات کلیدی با کمک ابزارهای کیورد ریسرچ

در بازاریابی آنلاین، انتخاب کلمه کلیدی بسیار حیاتی خواهد بود. برای تحقیق کیورد با روش‌های کاربردی و ساده ی زیر می توانید بهترین و موثرترین انتخاب کلمه کلیدی را داشته باشید. اما چگونه کلمات کلیدی انتخاب کنیم؟! به طور کلی، یکی از مشکلات شایع کسب و کارها عدم آگاهی از کلیدواژه‌های هدف خود، برای بازاریابی آنلاین است. آن‌ها در ابتدای کار با این چالش روبه رو هستند که از چه کلمه کلیدی برای اهداف تجاری خود استفاده کنند و چه کلیدواژه‌هایی می‌توانند بهترین عملکرد را برای آن‌ها داشته باشد. در این مطلب به چگونگی استخراج و انتخاب بهترین کلیدواژه‌ها  برای هر کسب و کار می‌پردازیم.

مفهوم کلمه کلیدی در سئو

برای آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی باید ابتدا بدانید که کیورد یا کلیدواژه هایی که در موتور جستجو توسط کاربران سرچ می شود، کلمه کلیدی یا keyword است. محتوا نویسان مطالب خود را حول یک کلمه ی کلیدی می نویسند. در واقع کلمه ی کلیدی خلاصه و چکیده ی یک متن است. کیورد در سئو بسیار مهم است.

البته در نظر داشته باشید که گوگل تنها موتور جستجوگر خارجی نیست.

نکات طلایی در انتخاب کلمات کلیدی سئو

متغیر های زیادی برای لیست کلمات کلیدی وجود دارد که به ما کمک می کنند چگونه کلمات کلیدی انتخاب کنیم و بتوانیم استراتژی کلمات کلیدی  مناسبی را برای انتخاب کلمات کلیدی سئو در نظر بگیریم که علاوه بر رعایت نکات مهم سئو داخلی و خارجی بایستی به آن توجه کرد.

 • انتخاب بهترین کلمات کلیدی و ارزش برند
 • انتخاب کلمه کلیدی بر اساس ترند
 • انتخاب بهترین کلمات کلیدی براساس حجم جستجو
 • انتخاب کلمات کلیدی برای سایت با توجه به ارزش تبدیل: پیشنهاد می کنیم برای به سایت الکسا هم برای انتخاب کلمات کلیدی سئو بعدی تان سری بزنید. الکسا علاوه بر خدماتی که برای انتخاب کلمات کلیدی ارائه می دهد، خود سایت الکسا هم سایت ها را بر اساس فاکتورهای خود رتبه بندی می کند و افزایش رنک الکسا برای بسیاری از سایت ها مهم است.
 • انتخاب کلمه کلیدی بر اساس ارزش رقابتی: زمانی که ارزش یک کلمه کلیدی تعیین می شود  بسیار مهم است که  درک کنیم که این کلمه کلیدی قرار است چه ترافیکی را به سایت ما منتقل کند

منظور از تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

چگونه کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم ؟ کیورد ریسرچ چیست؟ همانطور که می دانید برای سئو سایت، انتخاب کلمه کلیدی بسیار مهم است. تحقیق کلمات کلیدی به معنی بررسی تعداد جستجوهای هر کلیدواژه یا عبارت کلیدی در موتورهای جستجو است. با استفاده از این روش ما می‌توانیم به تعداد سرچ کلیدواژه در گوگل و میزان محبوبیت آن در بین کاربران پی ببریم. حتی می‌توانیم به کمک برخی ابزارها، از آینده جستجوی آن کلیدواژه اطلاع پیدا کنیم. در ادامه ابتدا به تعریف کلمه کلیدی در سئو و سپس به آموزش یافتن بهترین کلیدواژه می پردازیم.

نکات مهم در انتخاب کلمات کلیدی

 1. لیستی از موضوعات مهم ومرتبط که در مورد شغل خود می‌دانید، تهیه کنید.
 2. کلیدواژه‌‌های رقبا را بررسی کنید.
 3. کلماتی که بیش از سایرین در حوزه کاری شما برجسته است را یادداشت کنید.
 4. از کلیدواژه‌های ترکیبی و چند سیلابی ( long tail) غافل نشوید.
 5. کیورد ریسرچ با حدس کلمه ی مهم، که توسط کاربران جستجو می‌‌شود.

و در نهایت ما به ابزارهایی نیاز داریم که بتوانند در این زمینه به ما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه ابزار سئو سایت به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را مطالعه نمایید.

کلمات کلیدی دنباله دار یا Long Tail

کلمات کلیدی دنباله‌دار، کلیدواژه‌‌هایی هستند که حداقل سه سیلابی بوده و از یک کلمه کلیدی اصلی گرفته می‌شوند. به عنوان مثال اگر “هاست وردپرس” را کلیدواژه اصلی در نظر بگیریم، می‌توانیم از عبارت “خرید هاست وردپرس” و یا “خرید هاست وردپرس ارزان” به عنوان long tail در کمپین خود استفاده کنیم.

کلمه کلیدی دنباله دار

دلایل استفاده از longtail در مقابل کلیدواژه های کوتاه

 • رقابت کمتر
 • هدف‌گیری دقیق‌‌تر
 • تبدیل بهتر

بهترین روش تحقیق کلمات کلیدی دنباله دار

 • اگر دارای کمپین فعالی در گوگل ادز هستید، می‌توانید با بررسی ستون search terms کلمات کلیدی که کاربران با استفاده از آن وارد سایت شده‌اند را پیدا‌کرده و به لیست خود اضافه کنید.
 • با بررسی کوئری‌‌های جستجوشده در سرچ کنسول، به لیستی از کلمات کلیدی دنباله دار دست خواهید یافت که با آنها سایت در نتایج گوگل نمایش داده شده است. از این لیست می‌توانید برای بهینه سازی صفحات نیز استفاده کنید.
 • یکی از سریع‌‌‌‌‌ترین روش‌ها برای پیدا کردن کلمات کلیدی دنباله‌دار، استفاده از کلیدواژه‌های پیشنهادی گوگل است. با وارد کردن یک کلمه، گوگل به شما لیستی از کلیدواژه‌های دنباله دار را مانند تصویر زیر نمایش می‌دهد.

 • با رفتن به بخش پایینی نتایج گوگل، لیستی از کلیدواژه‌ها که توسط کاربران جستجو شده اند و از حجم سرچ بالاتری برخوردار هستند را مشاهده خواهید کرد. می توانید کلیدواژه‌هایی که دارای ارتباط بیشتری به حوزه کاری شما هستند را انتخاب کرده و از آنها استفاده کنید.
 • ابزارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن ها برای پیدا کردن کلیدواژه‌‌های مورد نظر خود استفاده کنید. Keywordtool یکی از بهترین ابزارها برای انجام این کار است.

 

از چه ابزاری برای کیورد ریسرچ استفاده کنیم؟

در نهایت با شناخت ابزارهای مختلف برای جستجوی کلمات کلیدی، شما می‌‌توانید با توجه به نیاز، بودجه و استراتژی خود، از ابزار کیورد ریسرچ استفاده نمایید. هر پلتفرم دارای قابلیت‌های منحصر به فردی است که برای انجام کاری خاص ساخته شده است. اگر بودجه شما برای انجام این کار محدود است می‌توانید از ابزارهای رایگان ذکر شده و اگر قادر به تهیه نسخه پولی آن‌ها هستید از ابزارهای SEMrush و KWfinder استفاده کنید. در ادامه با ابزارهای کاربردی برای تحقیق کلمات کلیدی آشنا می شوید.

ابزار تحقیق کلمات کلیدی در سئو

ابزارهای بسیار زیادی در اینترنت برای تحقیق کیورد و انتخاب کلمه کلیدی مناسب وجود دارد که می‌توانید از آن ها برای یافتن کلمات کلیدی سایت خود استفاده کنید اما برخی ابزارها به دلیل امکانات ویژه ای که در اختیار کاربران قرار می‌دهند دارای اهمیت بیشتری هستند. در ادامه ابزار کیورد ریسرچ را بررسی می کنیم.

۱-تحقیق کیورد با Google Trends

تحقیق کلمات کلیدی با Google Trends به شما کمک می‌‌‌کند تا محبوبیت نسبی کلمات کلیدی را سنجیده و داده‌های ارزشمندی را با توجه به تغییرات منطقه‌‌‌ای مشاهده کنید. همچنین منبع خوبی برای ارزیابی فصلی و روند تغییرات در حجم موتور جستجو، برای کیورد خاص در طول زمان است.

تحقیق کیورد با Google Trends

با استفاده از این ابزار برای استخراج کلید واژه ، می‌‌‌‌توانید حجم تعداد سرچ کلمات در گوگل رو در بازه‌های زمانی مختلف مشاهده و کلمات کلیدی مرتبط را شناسایی کنید. این داده‌‌ها از این جهت با ارزش است که به شما کمک می‌‌کند تا روند گذشته را کنار بگذارید و ببینید درحال حاضر چه اهمیتی برای کاربران گوگل دارد.

همچنین می‌‌‌توانید کیوردهای مختلف را با توجه به حجم جستجوی آنها با یکدیگر، مقایسه کنید. این کار در شناخت علایق کاربران توسط شما بسیار موئر است.

بیشتر بخوانید: گوگل ترندز چیست

 

۲-تحقیق کلمات کلیدی با Google Keyword Planner

کیورد ریسرچ با Google Keyword Planner، یکی از بهترین ابزارها برای جستجو و یافتن کلیدواژه‌های مناسب است که توسط گوگل ارائه شده  با وارد کردن کلیدواژه‌های خود در این ابزار، گوگل لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را به شما پیشنهاد خواهد داد.

تحقیق کلمات کلیدی با Google Keyword Planner

همچنین حجم جستجوی کلیدواژه در طول ماه توسط کاربران، قابل مشاهده است. با توجه به اینکه این ابزار آمارهای خود را از گوگل دریافت می‌‌کند یکی از دقیق ترین ابزارها برای یافتن کلمات کلیدی خواهد بود.

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله google keyword planner چیست را مطالعه نمایید.

۳-کیورد ریسرچ با SEMrush

با SEMrush می‌توانید به کیورد خاص، که رقبای شما نیز از آنها استفاده می کنند دست پیدا کنید.

کیورد ریسرچ با SEMrush

 بهترین ویژگی‌های SEMrush :

 1. کشف کلیدواژه‌های طولانی برای موضوعات خاص
 2. مشاهده روند سالیانه کلمات کلیدی مختلف
 3. میزان حجم سرچ کلیدواژه در گوگل
 4. استفاده رایگان تا ۷ روز

۴-تحقیق کلمات کلیدی با Ahrefs Keyword Explorer

به جرات می‌‌‌توان گفت که Ahrefs یکی از بهترین پلتفرم‌های تحقیق در مورد کلیدواژه‌ها است که همه افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. به دلیل مشکلات ارزی برای خرید اشتراک این ابزار در ایران، چندان کاربردی نیست و برای استفاده از آن باید حتما اشتراک ۷ روزه خریداری شود.

تحقیق کلمات کلیدی با Ahrefs Keyword Explorer

بهترین ویژگی‌های Ahrefs

 1. تعیین امتیاز برای سختی کلیدواژه (با این امتیاز شما متوجه میزان رقابت کلیدوازه در نتایج گوگل خواهید شد)
 2. پشتیبانی از ۱۷۱ کشور دنیا
 3. پشتیبانی از زبان فارسی
 4. پیشنهاداتی برای بهبود CTR
 5. ارائه لیست کلمات کلیدی

۵-کیورد ریسرچ با KWFinder

گزارش پلتفرم KWFinder می‌تواند یک تحقیق جامع در ارتباط با کلیدواژه ها باشد. این ابزار نیز مانند Ahrefs دارای ویژگی‌‌‌های بسیار مثبتی است که نمی توان از آن ها به سادگی عبور کرد. نکته مثبت KWFinder  نسبت به Ahrefs قابلیت استفاده رایگان آن تا ۱۰ روز است.

کیورد ریسرچ با KWFinder

مزایای KWFinder

 1. رابط کاربری فوق‌‌‌العاده
 2. پشتیبانی از تمامی زبان‌ها از جمله فارسی
 3. نمایش سختی کلیدواژه در نتایج گوگل
 4. نمایش رقیبان در کلیدواژه مورد نظر

۶-تحقیق کلمات کلیدی با keywordtool

این ابزار جستجوی کلمات کلیدی یکی از محبوبترین پلنفرم‌هایی است که کاربران ایرانی به آن علاقمند هستند. برای کیورد ریسررچ با keywordtool با وارد کردن کلیدواژه خود در فیلد مشخص شده، این ابزار پیشنهادات مشابهی به شما ارائه می‌‌‌‌دهد. با این ابزار می‌توانید در مکان‌های مختلفی مثل گوگل، BING ، آمازون، اینستاگرام و توییتر به جستجو بپردازید.

تحقیق کلمات کلیدی با keywordtool

مهم‌ترین قابلیت های تحقیق کلمات کلیدی با keywordtool

 1. رایگان بودن (برای دسترسی به همه قابلیت‌ها باید از نسخه PRO استفاده کرد)
 2. نمایش حجم سرچ و میزان ترند بودن کلمات کلیدی
 3. UX ساده برای افراد مبتدی

۷-کیورد ریسرچ با Serpstat

برای تحقیق کلمات کلیدی با Serpstat بایستی گفت عملکرد این ابزار مشابه ابزار SEMRUSH است و علاوه بر پیشنهاد کیورد چک لیست کاملی از سئو در اختیار شما قرار می‌دهد.

کیورد ریسرچ با Serpstat

مزایای تحقیق کلمات کلیدی با Serpstat

 1. ترسیم نمودار میزان رقابت و مشخص کردن رقبا در کلیدواژه
 2. ارائه لیست کلمات کلیدی
 3. آنالیز بک‌لینک‌ها و سایر فاکتورهای موثر در سئو

۸-تحقیق کلمات کلیدی با Moz Keyword Explorer

ابزار SEO Moz دارای تمام ویژگی‌هایی است که از بهترین ابزارهای تحقیق کلیدواژه می‌توانید انتظار داشته باشید.

تحقیق کلمات کلیدی با Moz Keyword Explorer

ویژگی‌‌‌های تحقیق کلمات کلیدی با Moz Keyword Explorer

 1. استفاده یک ماه بصورت آزمایشی
 2. دریافت پیشنهادات مرتبط با عبارت‌های جستجوشده
 3. مشاهده CTR ارگانیک کلمات کلیدی
 4. ارائه گزارشات کامل از فرآیند سئو

۹-تحقیق کلمات کلیدی با SpyFu

SpyFu انتخاب شماره ۱ برای تجزیه وتحلیل استراتژی SEO رقبا است. شما با استفاده از این ابزار می‌توانید کلمات کلیدی ارزشمند را کشف کنید.

تحقیق کلمات کلیدی با SpyFu

ویژگی‌های تحقیق کلمات کلیدی با SpyFu

 1. مقایسه وب‌سایت‌های مختلف که در یک کلیدواژه رقابت می‌کنند
 2. دشواری رتبه‌‌‌بندی و تغییرات تاریخی رتبه سایت‌ها در کیورد
 3. ماژول‌های اضافی برای تجزیه و تحلیل سئوی سایت

۱۰-تحقیق کلمات کلیدی با Keyword Tool Dominator

برای کیورد ریسرچ با Keyword Tool Dominator می‌‌توانید کلیدواژه‌های محبوب را در گوگل و آمازون جستجو کنید. این سایت در نهایت لیستی از کیوردهای مشابه را در اختیار شما، قرار می‌دهد. البته استفاده از این ابزار تا ۳ بار رایگان است و برای ادامه کار بایستی اشتراک خریداری نمایید.

تحقیق کلمات کلیدی با Keyword Tool Dominator

مزایای تحقیق کلمات کلیدی با Keyword Tool Dominator

 1. جستجوی کلمات کلیدی در یوتیوب
 2. نمایش جستجوهای ترکیبی از موتورهای جستجوی مختلف

پیشنهاد می شود مقاله دانلود از یوتیوب با کامپیوتر را بخوانید.

امیدواریم آموزش یافتن بهترین کلمات کلیدی برای شما مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول

تحقیق کلمات کلیدی به معنی بررسی تعداد جستجوهای هر کلیدواژه یا عبارت کلیدی در موتورهای جستجو است. با استفاده از این روش ما می‌توانیم به تعداد سرچ کلیدواژه در گوگل و میزان محبوبیت آن در بین کاربران پی ببریم. حتی می‌توانیم به کمک برخی ابزارها، از آینده جستجوی آن کلیدواژه اطلاع پیدا کنیم.
Google Trends - Google Keyword Planner - SEMrush - Ahrefs Keyword Explorer - KWFinder - keywordtool
به شما کمک می‌‌‌کند تا محبوبیت نسبی کلمات کلیدی را سنجیده و داده‌های ارزشمندی را با توجه به تغییرات منطقه‌‌‌ای مشاهده کنید. همچنین منبع خوبی برای ارزیابی فصلی و روند تغییرات در حجم موتور جستجو، برای کلمات کلیدی خاص در طول زمان است.
استفاده از ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی باید بر اساس بودجه و استراتژی شما باشد. هر پلتفرم دارای قابلیت‌های منحصر به فردی است که برای انجام کاری خاص ساخته شده است.

یک دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید ، من یک سایت فروشگاهی دارم که میخوام سئو بشه. محصولاتم کنسول بازی هست شما خودتون سئو هم انجام میدین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا