افزایش بازدید و رتبه

نحوه ی بررسی سئو سایت که از آن چیزی نمی دانید

به لطف رقابت روز افزون فضای بازرایابی دیجیتال،همه به دنبال برنده شدن در این رقابت هستند. مبحث سئو مهم ترین شاخص موفقیت سایت است و نمیتوان از آن صرف نظر کرد. بررسی سایت از نظر سئو به شما کمک می کند تا مشکلاتی که باعث می شود ربات های گوگل به سراغ سایت شما نیایند پیدا شود. ارزیابی سئو سایت به صورت دوره ای مشکلات سئو سایت شما را پیدا می کند. چک کردن سئو سایت از ۳ جنبه مختلف انجام می شود که ما در این مقاله در مورد آن صحبت می کنیم. هر آنچه باید در مورد نحوه بررسی سئو سایت بدانید در این مقاله آمده است.

 روند بررسی کامل سئو سایت

روند بررسی سئو سایت به چه صورت است؟ در ابتدا، فرایند مرور سئو سایت را به بررسی سه فاکتور مهم تقسیم می‌کنیم. این سه فاکتور،تاثیر مهمی ‌بر سئوی سایت شما دارند.

 1. بررسی سئو داخلی On-page SEO
 2. بررسی سئو خارجی Off-page SEO
 3. آنالیز سایت از نظر سئو تکنیکال

 روند بررسی سئو سایت و نکات

بررسی سئو داخلی یا on-page سایت

بهینه سازی محتوای صفحات سایت را سئو داخلی می‌نامند. هدف ما هم این است که موتورهای جستجو، به راحتی بتوانند محتوای موجود در صفحه را درک کنند. به عبارت دیگر،این استراتژی به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا به راحتی محتوای صفحات سایت شما را ایندکس کرده و آن‌ها را طبقه بندی کنند. سئو داخلی به محتوای سایت و ساختار فعلی آن می پردازد.

وجود تایتل سئو و متا دسکریپشن در صفحات

تگ تایتل و توضیحات متا برای گوگل بسیار مهم است و در نتایج جستجو دیده می‌شود. این توضیحات اطلاعات بیشتری در مورد محتوای صفحه مورد نظر ارائه می‌کند. به توضیحات متا، مانند یک فرصت تبلیغاتی برای کاربران در نظر بگیرید. این توضیحات باید به شکلی باشد که آنها را تشویق به ورود به سایت شما کند. همه صفحات باید دارای این دو تگ باشند. در مقاله توضیحات متا چیست بیشتر در این مورد بخوانید.

بررسی کلمات کلیدی هر صفحه

کلمات کلیدی مهم‌ترین بخش متن سایت هستند و بررسی آن‌ها فاکتور اصلی فرایند چک کردن سئو سایت است. استفاده از کلمات کلیدی اصلی، در پاراگراف اول، در همان ابتدا موضوع و جهت متن را مشخص می‌کند. موتورهای جستجو به دنبال کلمات کلیدی و عباراتی هستند که توضیحاتی در مورد محتوای شما و نوع اطلاعاتی که قرار است ارائه کنند. در بررسی کلمه کلیدی هر صفحه مطمئن شوید هر صفحه فقط دارای یک کلمه کلیدی است

بررسی عنوان و زیر عنوان

قدم بعدی در آنالیز سئو سایت، بررسی وجود عناوین و مرتب سازی زیر عنوان هاست. تگ های H1 و H2 توجه ربات های جستجو را به عناوین سایت و سلسه مراتبی که ایجاد کرده اید جلب می‌کنند. استفاده از آن‌ها باعث می‌شود، ساختار سلسله مراتبی متن شفاف شود. دقت کنید که هر صفحه شما دارای تنها یک H1 باشد.

لینکسازی داخلی را فراموش نکنید

لینک سازی داخلی، همان ایجاد لینک به صفحات داخلی وب سایت خودتان است. اگر در خصوص موضوعی صحبت می‌کنید که در مورد آن مطالب دیگری بر روی سایت خود دارید، ایجاد لینک به آن صفحات باعث می‌شود بازدیدکنندگان بیشتر با سایت شما درگیر شوند. علاوه بر این، لینک های داخلی اطلاعات مهمی را در خصوص ساختار سایت به گوگل ارائه می‌کنند. در ارزیابی سئو سایت باید دقت کنید که همه صفحات سایت شما با لینکسازی داخلی به هم متصل شده باشند.

مقاله ما در مورد چگونگی لینکسازی داخلی می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

بهینه سازی آدرس URL

در تحلیل سئو سایت باید بررسی کنید که آدرس یا همان url صفحات، حاوی کلمات کلیدی آن صفحه باشند. دقیت کنید که آدرس صفحات شما کوتاه بوده و دارای حروف اضافه نباشند.

موارد گفته شده تنها چند نمونه از موارد مهمی است که باید در سئو داخلی سایت بررسی شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله آموزش بهبود سئوی داخلی سایت را مطالعه کنید.

بررسی سئو خارجی سایت

همانطور که می دانید سئو خارجی شامل تمام مواردی می شود که در بیرون از سایت برای بهبود شرایط آن انجام می شود. لینکسازی خارجی یا link building، قلب اصلی سئو خارجی است. در ارزیابی سئو سایت باید حتما به لینک های خارجی دقت ویژه ای شود.

۱- در قدم اول با ابزارهایی مانند ahrefs پروفایل لینکسازی خود را بررسی کنید. دقت کنید که لینک های اسپم نداشته باشید.

بررسی لینکسازی خارجی

۲- لینک‌های بازگشتی رقبا را نیز بررسی کنید. با بررسی بک لینک‌های سایت‌های رقیب، می‌توانید قدرت لینک‌های خود را ارزیابی کنید. در مورد بک لینک می توانید از مقاله انواع بک لینک اطلاعات بیشتری بدست آورید.

۳- موقعیت سایت را در شبکه های اجتماعی بررسی کنید. شبکه های اجتماعی محیط خوبی برای به اشتراک گذاری محتوا هستند. اگر قصد دارید استراتژی سئو خارجی را به درستی دنبال کنید باید زمان بیشتری در شبکه های اجتماعی صرف کنید.

بررسی سایت از نظز سئو خارجی مبحثی گسترده است که برای اطلاع از آن بهتر است مقاله سئو خارجی سایت چیست را بخوانید.

بررسی سایت از نظر تکنیکال یا بررسی سئو تکنیال وب‌سایت چگونه است؟

بهینه سازی سایت از نظر فنی که باعث بررسی بهتر سایت توسط خزنده های گوگل می شود را سئو تکنیکال می گویند. سئو تکنیکال شامل مواردی چون سرور میزبانی سایت، ایندکس سایت و سرعت بارگذاری و لد شدن صفحه آن است. در ادامه مراحل بررسی سایت از نظر سئو، به سراغ بخش مهم دیگری می‌رویم و سئو سایت را از لحاظ فنی بررسی می‌کنیم.

 1. در اولین مرحله از بررسی فنی سایت، بررسی وضعیت ایندکس سایت در موتورهای جستجو است. برای این کار می‌توانید از سرچ کنسول کمک بگیرید. مقاله آموزش سرچ کنسول گوگل می تواند در این زمینه به شما کمک کند.
 2. وجود SiteMap برای هر سایتی ضروری است. این فایل ساختار سایت شما را مشخص می‌کند و به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا صفحات سایت شما را بهتر بشناسند. مطمئن شوید SiteMap را دقیق طراحی کرده‌اید، همیشه آن را به روز نگه دارید و در کنسول گوگل نیز آن را تعریف کنید. اگر سایت شما سایت مپ ندارد می توانید از مقاله راهنمای ایجاد نقشه سایت را بخوانید.
 3. سرعت سایت را بررسی کنید. سرعت بارگذاری سایت عامل بسیار مهمی‌است، چرا که بازدیدکنندگان تمایلی ندارند برای بارگذاری سایت منتظر بمانند. در بررسی سئو تکنیکال سایت می توانید از ابزار page speed insight  و  lighthouse کمک بگیرید.
 4. دقت کنید آدرس سایت تحت HTTPS بارگذاری شود. ۷۰ درصد نتایج گوگل مربوط به سایت هایی می‌شود که تحت https بارگذاری می‌شوند. اگر سایت شما در حال حاضر دارای گواهی SSL هست، بررسی کنید مشکلات رایج و خطاهای مربوط به HTTPS بر روی سایت شما وجود نداشته باشد.

در آخر اگر به دنبال لیستی برای بررسی سئو یک سایت هستید می توانید مقاله چک لیست سئو را بخوانید.

بررسی وضعیت سئو وب‌ سایت با بهترین ابزار سئو به صورت آنلاین:

امروزه ابزار‌های زیادی برای ارزیابی سئو سایت، به وجود آمده است. ابزار سئو سایت در دنیای اینترنت را شرکت گوگل، ارائه داده‌است. سرویس گوگل آنالیتیک، یکی از بهترین و کامل‌ترین ابزارهای رایگان سئو سایت است که در دنیای وب و اینترنت، وجود دارد.

از جمله ابزارهایی که می توان برای بررسی سئو و بررسی بهینه بودن سایت از آنها استفاده کرد می توان از موارد زیر نام برد:

 • سرچ کنسول گوگل
 • ابزار ahrefs
 • ابزار semrush
 • ابزار screaming frog
 • و …

در مقاله معرفی بهترین ابزار سئو می توانید با این ابزارها و نحوه کار آنها آشنا شوید.

بهترین سایت های بررسی سئو وب سایت کدامند؟

در تحلیل سئو یک سایت لازم میدانیم برخی از بهترین سایت ها که مخصوص تحلیل و بررسی این معقوله است را به شما معرفی کنیم.

بررسی سئو سایت و تاثیر سئو بر سایت

 • Google Mobile-Friendly Test: سایتی برای بررسی وضعیت سایت‌ها در دستگاه تلفن همراه و تبلت‌ها، است. با توجه به رشد چشمگیر این دستگاه‌ها در بین کاربران، گوگل اهمیت زیادی به این مورد می‌دهد که سایت‌ها در موبایل‌ها و تبلت‌ها به درستی و خوبی نمایش داده شوند. برای درک بهتر این موضوع می توانید مقاله راهنمای جامع Mobile Seo را مطالعه بفرمایید.
 • Google Page Speed Insights: ابزاری برای بررسی سئو سایت و سرعت بارگذاری سایت است. شما با استفاده از Google Page Speed Insights می‌توانید، سرعت بارگذاری سایت خود را اندازه گیری نمایید و روش مناسب بررسی سئو سایت را برای بهینه سازی سایت خود، انتخاب کنید.
 • GTMetrix: یکی از سایت رایگان است که به شما کمک می‌کند تا سرعت بارگذاری سایت‌ها در بخش‌های مختلف را، بررسی کنید. هرچه بررسی seo سایت شما بهتر باشد و سایت شما از لحاظ سرعت لود و عکس‌ها بهینه‌تر باشد، امتیاز بالاتری دریافت می‌کنید.

GTMetrix یکی از بهترین سایت های سئو

به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه آنالیز سئو سایت مقاله ما را مطالعه نمایید.

نتیجه گیری

هدف سئوی وب سایت نیز این است که، به سایت‌ها کمک کند تا سریع‌تر و در رتبه‌های بهتر، نمایش داده شوند. در دنیای دیجیتال امروز، میلیون‌ها کاربر اینترنت برای پیدا کردن محتوای مورد نیاز، آن را در موتور‌های جستجو سرچ می‌کنند. بنابراین اگر سایت شما به صورت حرفه‌ای بهینه شده باشد، کاربران بیشتری به وب‌سایت شما هدایت می‌شوند.به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه تاثیر دامنه بر سئو مقاله اختصاصی ما را مطالعه نمایید.

معمولا کاربران به یکی از نتایج نشان داده شده در بین ۵ رتبه اول، اکتفا می‌کنند. به همین دلیل، هرچه سئو سایت شما بهینه‌تر باشد، تعداد کاربران بیشتری از طریق موتور‌های جستجو، وارد سایت شما می‌شوند. این مورد به معنی اهمیت سئو در جذب مخاطب بیشتر و بهبود کسب و کار است.

به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را برای کسب اطلاعات در حوزه بهینه سازی تصاویر سایت مطالعه نمایید.

سوالات متداول

برای اینکه بتوانید با استفاده از ابزار‌های گوگل سایت خود را آنالیز نمایید، باید با روش آنالیز وب‌سایت در گوگل، آشنا باشید. برای اینکار، ابتدا باید سایت خود را به گوگل معرفی کنید. برای استفاده از سرویس‌های گوگل مثل “گوگل آنالیتیک” باید از کد‌های مخصوص گوگل که به صورت انحصاری برای سایت شما توسط خود گوگل تولید می‌شوند، استفاده کنید. با استفاده از این کد، گوگل می‌تواند انواع روش برسی سئو سایت را در وب‌سایت شما انجام دهد و اطلاعات مورد نیاز در سرویس‌های مختلف خود را، در اختیار شما قرار دهد.
ابزاری برای انتخاب کلمات مناسب در خصوص انجام تبلیغات اینترنتی است. یکی از بهترین ابزار‌های گوگل که به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی که کاربران در جستجو به کار می‌برند را، به راحتی شناسایی و از آنها برای کمپین‌های تبلیغاتی خود، استفاده کنید.
ابزاری برای بررسی سئو سایت و سرعت بارگذاری سایت است. شما با استفاده از Google Page Speed Insights می‌توانید، سرعت بارگذاری سایت خود را اندازه گیری نمایید و روش مناسب بررسی سئو سایت را برای بهینه سازی سایت خود، انتخاب کنید.
هدف سئوی سایت این است که، به سایت‌ها کمک کند تا سریع‌تر و در رتبه‌های بهتر، نمایش داده شوند. در دنیای دیجیتال امروز، میلیون‌ها کاربر اینترنت برای پیدا کردن محتوای مورد نیاز، آن را در موتور‌های جستجو سرچ می‌کنند. بنابراین اگر سایت شما به صورت حرفه‌ای بهینه شده باشد، کاربران بیشتری به وب‌سایت شما هدایت می‌شوند.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

امیر بیژنی

مدیر سرور در ایران هاست | کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات | کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات | برنامه نویس php، پایتون | تسلط بر مفاهیم سرور، شبکه | علاقه مند به امنیت، IOT، مطالعه، ورزش، گیتار و نقاشی

یک دیدگاه

 1. ممنون از اطلاعات خوبی که دادید و مهمتر از همه اینها بخش معرفی بهترین سایت های سئو بود که بصورت لیست آوردید واقعا مفدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا