هر آنچه که درباره ی سئو (SEO) باید بدانید

لینک سازی داخلی چیست و چرا باید به آن اهمیت دهیم ؟

یکی از بخش‌های مهم سئو که معمولا افراد توجه کمتری به آن نشان می‌دهند لینک سازی داخلی وب سایت است. اینکه چرا باید از internal links یا همان لینک داخلی استفاده کنیم موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

لینک‌های داخلی در عین سادگی می تواند بسیار قدرتمند و کاربردی باشد. پس، به هیچ عنوان از این موضوع غافل نشوید! ما در این مقاله با زبان ساده اهمیت این موضوع را برای شما شرح می‌دهیم.

منظور از internal link یا لینک سازی داخلی چیست 

Internal Links، پیوندهایی هستند که از یک صفحه به صفحه دیگر در همان سایت، اشاره می‌کنند.

اگر بخواهیم لینک های داخلی را به مثالی قابل درک تشبیه کنیم، می تواینم اینگونه به شما بگوییم که تصور کنید در یک هتل چند طبقه بزرگ، می خواهید به طبقه دوم و اتاق ۲۰۶ بروید. خوب برای رسیده به اتاق مذکور دو راه دارید، اول آسانسور و دوم راه پله های هتل.

لینک های داخلی یک وب سایت هم دقیقا همانند همین آسانسور و راه پله های هستند که شما برای رسیدن به اتاق مقصد از آنها استفاده می کنید.

منظور از internal link یا لینک سازی داخلی چیست 

 

در دنیای سئو فرض کنید می خواهید به صفحه هاست وردپرس در سایت ایران هاست برسید، اگر من در همین مقاله با عبارت ” خرید هاست وردپرس ” یک لینک به این صفحه بسازم، عملا در این مقاله لینکسازی داخلی انجام داده ام.

آیا لینک سازی داخلی به سئوی سایت کمک می‌کند

جواب این سوال قطعا مثبت است. اما اگر می‌خواهید به درک عمیق‌‌تری از موضوع دست پیدا کنید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

مزایای لینک سازی داخلی در سئو

بطور کلی مزیت‌های لینک سازی داخلی سایت در سه بخش دسته‌بندی می‌شوند:

۱- درک بهتر ساختار سایت توسط موتورهای جستجو

اگر به درستی از لینکسازی داخلی سایت استفاده شود، یک ساختار پیوند داخلی محکم و مبتنی بر اصول سئو ایجاد م یشود که می‌تواند به موتورهای جستجوگر کمک کند تا صفحات موجود در سایت شما را به آسانی پیدا کرده و آن ها را ایندکس کنند. استفاده از لینک های داخلی باعث می‌شود تا گوگل به طور مرتب مطالب جدید در سایت را کشف کند.

نکته مهم در internal links مشخص شدن رابطه‌ی دو موضوع در سایت است و در نگاه گوگل سایت شما به عنوان مرجع محسوب می شود.

اگر از پیوندهای داخلی به درستی استفاده کنید، می‌‌توانید موضوعات هر صفحه از سایت را به بهترین شکل به موتورهای جستجو معرفی کنید.

درک بهتر ساختار سایت توسط موتورهای جستجو توسط internal links

 

۲- افزایش قدرت صفحه و جایگاه بهتر در نتایج

هر چقدر یک صفحه از منابع مختلف در سایت مورد تایید قرار گیرد و به آن لینک داده شود ارزش آن صفحه برای گوگل بیشتر و جایگاه آن در نتایج بالاتر خواهد بود. این کار توسط الگوریتم پیج رنک Page rank که وظیفه ی بررسی کیفیت و اهمیت صفحات جداگانه را بر عهده دارد، انجام می‌شود.

اهمیت لینک سازی داخلی : افزایش قدرت صفحه و جایگاه بهتر در نتایج سئو به کمک لینک سازی داخلی وب سایت

همچنین لینک سازی داخلی می تواند باعث توزیع قدرت در سراسر سایت شود. به عنوان مثال اگر یک صفحه از سایت شما از منابع معتبر خارجی بک لینک دریافت کرده است و در نتایج از جایگاه خوبی برخوردار است می توان با ایجاد لینک‌های داخلی قدرت آن صفحه را به صفحات دیگر نیز تا حدی منتقل کرد.

چنانچه با مفهوم بک لینک و تاثیر آن بر روی سئو آشنایی ندارید می توانید با خواندن این مقاله و مقاله ای که به آن لینک داده ایم کاملا با این مبحث آشنا شوید.

۳- بهبود تجربه کاربری و رضایت کاربران

استفاده از لینک‌های داخلی باعث می شود تا کاربران آسانتر به مطالب مورد نیاز خود دست پیدا کنند و میزان رضایت آنها از سایت افزایش یابد. البته این نکته نیز از اهمیت بالائی برخوردار است که شما با این کار مدت زمان حضور کاربران در سایت را افزایش داده و از خروج سریع آنها جلوگیری می کنید.

نکته: با توجه به پتانسیل بالقوه بازدیدکنندگان می‌توان با ایجاد یک مسیر صحیح از پیوندهای داخلی، آن‌ها را به هدف نزدیک و نرخ تبدیل سایت را افزایش داد.

انواع لینک های داخلی

لینک‌سازی داخلی را می توان به چند نوع محتلف تقسیم بندی نمود. معمولا این روش به دو روش زیر انجام می‌شود:

ناوبری سایت

لینک های ناوبری در سایت، معمولا ساختار اصلی نقشه سایت را نشان می‌دهند. این لینک‌ها به طور معمول در منوی اصلی سایت، سایدبار (بخش های کناری سایت) و فوتر (انتهای سایت) قرار گرفته و کاربران را برای ورود به صفحات مختلف راهنمایی می‌کنند.

استفاده از ناوبری سایت در لینکسازی داخلی

لینک های بکار رفته در محتوا

این لینک‌ها معمولا در متن سایت قرار گرفته و برای ارجاع یک کلیدواژه به یک مقاله یا صفحه مرتبط با آن استفاده می‌شوند. این روش بیشتر توسط بلاگرها برای ارتباط بین مقاله های مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال در صورتی که ما در مقاله A نامی از مقاله B درج می‌کنیم، می‌توانیم با استفاده از یک کلیدواژه مرتبط، ارتباط این دو مقاله را با یکدیگر نشان دهیم. در نهایت اگر صفحه A دارای page ranak بالایی باشد می‌تواند آن را به صفحه B نیز منتقل کند.

آموزش لینک سازی داخلی در سایت

در این بخش سعی بر آن است تا با آموزش بسیار ساده به شما یاد دهیم که چگونه در سایت خود از تکنیک لینکسازی داخلی استفاده نمایید.

۱- شناسایی صفحات اصلی سایت

یکی از مهمترین بخش‌ها در لینک سازی داخلی سایت، ایجاد یک مسیر صحیح برای شناسایی صفحات توسط موتورهای جستجو است. با توجه به اهمیت و ارتباط صفحات، آنها را مشخص و دسته‌بندی کنید.

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید شما مالک یک وب‌سایت فروشگاهی هستید و محصولات زیادی در فروشگاه شما وجود دارد. در این وضعیت شما باید دسته‌بندی‌های اصلی سایت خود را مشخص کرده (مثلا ماشین لباسشویی، تلویزیون، اتو) و محصولات مرتبط با آن دسته‌بندی را (مثلا مدل‌های مختلف یک تلویزیون) در آن قرار دهید.

این کار علاوه بر بهبود رابط کاربری سایت، باعث می‌شود تا موتورهای جستجو به مسیری درست برای ایندکس کردن صفحات و ارتباط بین آن‌ها دست پیدا کنند.

شناسایی صفحات اصلی وب سایت

۲- استفاده از انکرتکست های مناسب

انکرتکست‌ها کلیدواژه‌هایی هستند که به صفحات دیگر سایت لینک می‌شوند. انکرتسکت‌ها با نام‌هایی مانند متن لینک یا عنوان لینک نیز شناخته می‌شوند.

لینکسازی داخلی به کمک انکر تکست های مناسب

در متن زیر انکرتکست به صورت برجسته مشخص شده است:

یک روش سریع برای رسیدن به لینک اول گوگل، تبلیغ در گوگل است.

اما یک سوال مهم که معمولا برای کاربران به وجود می‌اید این است که آیا برای انکرتکست‌ها همیشه باید از کلیدواژه‌های اصلی و هدف خود استفاده کنیم؟

در واقع گوگل شما را برای استفاده مکرر از کلیدواژه‌های اصلی در لینک‌های داخلی وب سایت مجازات نخواهد کرد و این کار مانند لینک‌سازی خارجی خط مشی‌های گوگل را نقض نمی کند اما برای دریافت بهترین بازخورد باید به نکات زیر توجه کنید:

 • تنوع کلیدواژه ها: اگر از یک کلیدواژه خاص برای پیوندهای داخلی استفاده کنید مورد غضب گوگل قرار نمی‌گیرید اما تنوع کلیدواژه‌ها می تواند مفهوم صفحه را با استفاده از کلیدواژه‌های متنوع بیان کند. برای این کار می‌توانید از مشتقات کلیدواژه‌های اصلی خود استفاده کنید. البته تمرکز بر روی کلیدواژه اصلی را فراموش نکنید!
 • طول کلیدواژه ها: استفاده از کلیدواژه‌های طولانی یا به اصطلاح دم دراز می‌تواند صفحه هدف شما را برای یک کلیدواژه طولانی که معمولا از سرچ مناسبی برخوردار است بهینه کند. (پیشنهاد می‌شود برای این مورد از شکل واقعی کلیدواژه که کاربران آن را در گوگل سرچ می کنند استفاده کنید)
 • میزان ارتباط: حتما از میزان ارتباط کلیدواژه‌‌ای که قرار است صفحه A را به صفحه B متصل کند مطمئن شوید.

نکته: به هیچ عنوان از لینک کردن یک پاراگراف به صفحه ای دیگر استفاده نکنید!

۳- استفاده از قدرت صفحات مرجع

در هر سایت، برخی صفحات با توجه به تعداد لینک‌های دریافتی از منابع خارجی و میزان به روزرسانی مطلب از قدرت بیشتری برخوردار هستند. شما می توانید از آن ها برای لینک دادن به صفحات مهم خود استفاده کنید. این کار باعث می شود تا قدرت صفحه A به صفحه B  نیز منتقل شود.

نکته: تولید محتوای با کیفیت و جامع در وبلاگ می‌تواند باعث دریافت بک لینک‌هایی با کیفیت شود. این یک لینک‌ها می توانند قدرت صفحه را افزایش داده و میزان تاثیرپذیری لینک‌های داخلی را بهبود دهند.

۴- استفاده از برچسب ها

افرادی که به تازگی سایت خود را راه اندازی کرده‌اند معمولا با مفهوم دسته‌بندی و برچسب‌گذاری مشکل دارند. در اینجا هر دو را به طور مختصر و مفید،توضیح می‌دهیم :

 • دسته بندی: شامل موضوعات کلی‌تر است که مجموعه‌ای از مطالب را در برمی‌گیرد مانند خدمات هاست که می تواند صفحاتی مانند هاست لینوکس، هاست وردپرس، هاست ویندوز را پوشش دهد پس ما از خدمات هاست به عنوان دسته‌بندی در سایت خود استفاده می‌‌کنیم.
 • برچسب: که شامل موضوعات جزئی‌تر هستند و به محتوای آن صفحه بستگی دارند. برچسب‌ها می توانند کار ما را برای پیدا کردن مطالب مرتبط در یک سایت راحت کنند.

برای عناوین برچسب ها می‌توانیم از کلیدواژه‌های مرتبط با مطلب که معمولا توسط کاربران جستجو می شود، استفاده کنیم.

۵- لینک صفحات قدیمی به جدید

اگر به تازگی یک صفحه مهم در سایت ایجاد کرده‌اید و یا یک مقاله کامل در رابطه با موضوعی خاص در وبلاگ خود منتشر کرده‌اید و می‌خواهید گوگل آن را به عنوان مرجع در نظر بگیرد، از صفحات و  مقاله‌های مرتبط قدیمی، به آن لینک دهید. محتوای جدید و کامل برای گوگل بسیار جذاب است و این کار می‌تواند باعث بهبود رتبه صفحه در نتایج شود.

جمع بندی

لینک سازی داخلی یک روش قدرتمند در سئو محسوب می شود.یک استراتژی صحیح در لینک سازی داخلی می تواند برای بسیاری از وب سایت‌ها نقش منجی را ایفا کند! با رعایت اصول لینک سازی داخلی می توان به راحتی در رتبه های برتر گوگل قرار گرفت و مدت ها از مزایای آن سود برد!

از نقاط قوت لینک سازی داخلی می توان به رایگان بودن، قابل کنترل بودن و ریسک پایین در مقایسه با لینک‌سازی خارجی اشاره کرد.

سوالات متداول

internal link یا لینک سازی داخلی چیست 

Internal Links، پیوندهایی هستند که از یک صفحه به صفحه دیگر در همان سایت، اشاره می‌کنند.

اگر بخواهیم لینک های داخلی را به مثالی قابل درک تشبیه کنیم، می تواینم اینگونه به شما بگوییم که تصور کنید در یک هتل چند طبقه بزرگ، می خواهید به طبقه دوم و اتاق ۲۰۶ بروید. خوب برای رسیده به اتاق مذکور دو راه دارید، اول آسانسور و دوم راه پله های هتل.

لینک های داخلی یک وب سایت هم دقیقا همانند همین آسانسور و راه پله های هستند که شما برای رسیدن به اتاق مقصد از آنها استفاده می کنید.

مزایای لینک سازی داخلی در سئو

 1. درک بهتر ساختار سایت توسط موتورهای جستجو
 2. افزایش قدرت صفحه و جایگاه بهتر در نتایج
 3. بهبود تجربه کاربری و رضایت کاربران

انواع لینک های داخلی کدام است

 • ناوبری سایت
 • لینک های بکار رفته در محتوا

اقدامات لازم برای استفادهاز تکنیک لینکسازی داخلی در سایت

 1. شناسایی صفحات اصلی سایت
 2. استفاده از انکرتکست های مناسب
 3. استفاده از قدرت صفحات مرجع
 4. استفاده از برچسب ها
 5. لینک صفحات قدیمی به جدید

برای انکرتکست‌ها همیشه باید از کلیدواژه‌های اصلی و هدف خود استفاده کنیم؟

در واقع گوگل شما را برای استفاده مکرر از کلیدواژه‌های اصلی در لینک‌های داخلی وب سایت مجازات نخواهد کرد و این کار مانند لینک‌سازی خارجی خط مشی‌های گوگل را نقض نمی کند اما برای دریافت بهترین بازخورد باید به نکات زیر توجه کنید:

 • تنوع کلیدواژه ها: اگر از یک کلیدواژه خاص برای پیوندهای داخلی استفاده کنید مورد غضب گوگل قرار نمی‌گیرید اما تنوع کلیدواژه‌ها می تواند مفهوم صفحه را با استفاده از کلیدواژه‌های متنوع بیان کند. برای این کار می‌توانید از مشتقات کلیدواژه‌های اصلی خود استفاده کنید. البته تمرکز بر روی کلیدواژه اصلی را فراموش نکنید!
 • طول کلیدواژه ها: استفاده از کلیدواژه‌های طولانی یا به اصطلاح دم دراز می‌تواند صفحه هدف شما را برای یک کلیدواژه طولانی که معمولا از سرچ مناسبی برخوردار است بهینه کند. (پیشنهاد می‌شود برای این مورد از شکل واقعی کلیدواژه که کاربران آن را در گوگل سرچ می کنند استفاده کنید)
 • میزان ارتباط: حتما از میزان ارتباط کلیدواژه‌‌ای که قرار است صفحه A را به صفحه B متصل کند مطمئن شوید.

تفاوت دسته بندی با برچسب گذاری در محتوای سایت چیست

دسته بندی شامل موضوعات کلی‌تر است که مجموعه‌ای از مطالب را در برمی‌گیرد مانند خدمات هاست که می تواند صفحاتی مانند هاست لینوکس، هاست وردپرس، هاست ویندوز را پوشش دهد پس ما از خدمات هاست به عنوان دسته‌بندی در سایت خود استفاده می‌‌کنیم.

برچسب که شامل موضوعات جزئی‌تر هستند و به محتوای آن صفحه بستگی دارند. برچسب‌ها می توانند کار ما را برای پیدا کردن مطالب مرتبط در یک سایت راحت کنند.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا