هر آنچه که درباره ی سئو (SEO) باید بدانید

موتور جستجوی بینگ (Bing) چیست ؟

bing یا بینگ موتور جستجویی است که توسط مایکروسافت طراحی شده و کارکردی مشابه با موتور جستجوی گوگل دارد و خوشایند بودن آن برای کاربران، به دلیل پیچیده نبودن الگوریتم‌‌‌‌های آن است.

با توجه به آمارهای منتشر شده در سال ۲۰۱۹ گوگل با داشتن سهم ۹۰ درصدی، همچنان در صدر محبوب‌ترین موتورهای جستجو قرار دارد و بعد از آن به ترتیب بینگ، بایدو، یاهو و یاندکس قرار دارند. شاید در نگاه اول سهم سایر موتورهای جستجو در مقابل گوگل ناچیز به نظر برسد اما موتور جستجوی  بینگ (Bing) با داشتن سهم ۸ درصدی و رشد جستجوها تا ۱.۳ میلیارد در ماه، در حال تبدیل شدن به یک رقیب جدی برای جستجوگر محبوب کاربران، گوگل است.

مقایسه موتورهای جستجو

الگوریتم موتور جستجوی بینگ چگونه کار می‌‌‌‌‌کند ؟

بینگ دارای یک الگوریتم تمام صفحه‌‌‌‌‌ (Whole Page) است که محتوای نتایج (SERP) را قبل از نمایش برای کاربر، سازماندهی می‌کند.

این الگوریتم باعث می‌‌‌‌شود که موتور جستجو قبل از نمایش نتایج به کاربر، سایت‌‌‌‌ها را از لحاظ محتوایی بررسی کرده و در نهایت مرتبط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین سایت‌‌‌‌‌‌‌ها را به کاربر نشان دهد.

Nathan Chalmers  مدیر ارشد تیم جستجوی بینگ، به تازگی درباره نحوه کار این موتور جستجو توضیحاتی را ارائه کرده است که در ادامه به آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌پردازیم.

موتور جستجوی bing چگونه کار می کند

انتخاب بهترین گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای نمایش در صفحه نتایج

انتخاب بهترین گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای نمایش در صفحه نتایج انجام این کار بر عهده تیم‌‌‌‌‌‌‌‌هایی است که وظیفه بهینه سازی نتایج را بر اساس بهترین تجربه کاربری دارند. در واقع هدف Bing این است که کاربر را در سریع‌‌‌‌‌ترین زمان ممکن به موفقیت برساند.

ملاک انتخاب کاندیدها برای نمایش در نتایج برتر بینگ، ارزش محتوایی عناصر یا صفحات است. گراف‌‌‌های دانش، باکس‌های تصاویر و ویدئوها، دستورالعمل‌‌ها و … در صورتی که بتوانند ارزش بیشتری از لینک‌‌‌‌‌‌های آبی برای کاربران ایجاد کنند احتمال قرار گرفتن آن‌‌‌‌ها در رتبه‌‌های برتر، افزایش خواهد یافت

پس از انتخاب کاندیدها، نوبت داور مرحله آخر یعنی الگوریتم Whole Page است. این الگوریتم با سازماندهی کاندیدها، بهترین نتایج را بر اساس عبارت جستجوشده برای نمایش به کاربر، دسته‌‌‌‌بندی می‌‌‌‌کند.

اگر هر صفحه از نتایج موتورهای جستجو را محصولی در نظر بگیرید که بینگ و گوگل به کاربران خود می‌فروشند، احتمالا با پاسخ به سوال زیر دید بهتری نسبت به الگوریتم‌‌‌‌‌‌‌های موتورهای جستجو پیدا خواهید کرد.

Bing تمایل دارد چه کالاهایی را به مشتریان خود ارائه دهد؟

نقش الگوریتم Whole Page تولید بهترین محصول ممکن از بین قطعات موجود است که توسط تیم بهینه‌‌‌‌‌سازی پیشنهاد شده است.

نحوه نمایش سایت ها توسط بینگ

خب برای درک بهتر مسئله، به جزئیاتی درباره نحوه سازمان‌‌‌دهی نتایج می‌‌‌‌‌‌پردازیم.

منظور از لینک های آبی چیست؟

پیوند ها یا لینک های آبی، ستون تمامی صفحات SERP محسوب می‌‌‌‌‌شوند. اگر یک محصول بخواهد جایگاهی بالاتر از لینک‌‌‌‌‌‌‌‌های آبی در نتایج داشته باشد، باید ارزش بیشتری نسبت به این لینک‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در اختیار کاربر قرار دهد.  این محصولات را اصطلاحا عناصر غنی نام‌‌‌‌‌‌گذاری می‌‌‌‌‌‌‌کنیم.

الگوریتم نمایش نتایج در بینگ

اجرای مناقصه از بین کاندیدهای برتر

شاید تصور  کنید که جایگاه‌‌های برتر، از آن سایت‌هایی است که از نظر ظاهر ارزش بیشتری نسبت به لینک‌‌‌‌های آبی ایجاد کرده‌‌‌‌‌‌‌اند اما لزوما اینطور نیست!

Chalmers این نکته را فاش می‌‌‌‌‌کند که، الگوریتم Whole Page تصمیم گیرنده نهایی در این مورد است و انتخاب آن بر اساس تجربه کاربر از صفحات است.

به عنوان مثال شاید سایت شما دارای عناصر غنی باشد اما در هنگام جستوی عبارت کلیدی جایگاهی در نتایج برتر کسب نکند. مادر گذشته راجع به انتخاب کلمه کلیدی صحبت کرده ایم. اما در ادامه به دلایل مختلفی که برای این امر وجود دارد و مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین آن‌‌‌‌‌‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • صفحه مورد نظر هدف کاربر را دنبال نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
  • یکی دیگر از عناصر غنی کار را بهتر انجام می‌‌‌‌‌‌‌دهد.
  • SERP شلوغ می‌‌‌‌شود.
  • به بهینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌بودن نتایج آسیب می‌‌‌‌‌‌‌زند.

استفاده از لینک ‌‌‌‌‌‌های تبلیغاتی

تبلیغات در بینگ مشابه تبلیغات در گوگل است و جایگاه صفحه شما بر اساس هزینه‌‌‌‌‌‌ای است که حاضر هستید بابت هر کلیک به بینگ پرداخت کنید.

البته لینک‌‌‌‌‌‌‌‌های تبلیغاتی تنها در زمانی ظاهر خواهند شد که الگوریتم Whole Page تشخیص به مفید بودن آن‌‌‌‌‌ها برای کاربر دهد. علت این کار، ارائه یک تجربه کاربری مفید توسط بینگ است. زیرا در صورت نمایش بیش از حد تبلیغات، ممکن است سایر صفحات با بی توجهی کاربران مواجه شده که این اتفاق بقای موتور جستجوگر را در معرض خطر قرار خواهد داد.

تبلیغات در موتور جستجوی بینگ

اندازه صفحه

برخی از صفحات نتایج SERP بسیار بلند و برخی بسیار کوتاه هستند. معمولا این اتفاق زمانی روی می دهد که عبارت جستجو شده توسط کاربر دارای ابهام باشد.

با افزایش تعداد عناصر غنی، تعداد کل نتایج کاهش می‌‌یابد. دلیل آن واضح بودن عبارت جستجو شده است.

در نقطه مقابل اگر کلیدواژه سرچ شده دارای ابهام باشد موتورهای جستجو سعی می‌کنند تا نتایج بیشتر و متنوع‌تری را برای افزایش رضایت کاربر در SERP نمایش دهند.

نتیجه گیری

در پایان این مقاله می‌توان نحوه رتبه‌بندی موتور جستجوگر بینگ را به این صورت خلاصه کرد:

  • جایگاه نمایش سایت ارتباط مستقیم با کیفیت محتوای صفحه دارد.
  • نمایش نتایج بر اساس رضایت کاربران از صفحه و تجربه کاربری ایده‌‌‌‌‌‌آل انجام می‌‌‌‌‌شود.
  • نمایش صفحات درنتایج بر اساس میزان ارتباط صفحه با عبارت جستجوشده توسط کاربر است.

سوالات متداول

بینگ موتور جستجویی است که توسط مایکروسافت طراحی شده و کارکردی مشابه با موتور جستجوی گوگل دارد و خوشایند بودن آن برای کاربران، به دلیل پیچیده نبودن الگوریتم‌‌‌‌های آن است.
بینگ دارای یک الگوریتم تمام صفحه‌‌‌‌‌ (Whole Page) است که محتوای نتایج (SERP) را قبل از نمایش برای کاربر سازماندهی می‌کند.این الگوریتم باعث می‌‌‌‌شود که موتور جستجو قبل از نمایش نتایج به کاربر، سایت‌‌‌‌ها را از لحاظ محتوایی بررسی کرده و در نهایت مرتبط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین سایت‌‌‌‌‌‌‌ها را به کاربر نشان دهد.
پیوند ها یا لینک های آبی، ستون تمامی صفحات SERP محسوب می‌‌‌‌‌شوند. اگر یک محصول بخواهد جایگاهی بالاتر از لینک‌‌‌‌‌‌‌‌های آبی در نتایج داشته باشد، باید ارزش بیشتری نسبت به این لینک‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در اختیار کاربر قرار دهد. این محصولات را اصطلاحا عناصر غنی نام‌‌‌‌‌‌گذاری می‌‌‌‌‌‌‌کنیم.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن