کسب و کارشبکه

مفهوم هوش مصنوعی به زبان ساده ( کاربردهای هوش مصنوعی کدامند؟ )

احتمالاً ترکیب کلمه “هوش مصنوعی” شما را یاد ربات‌های هوشمندی می‌اندازد. ماشین‌های متفکری که قدرت تصمیم‌گیری دارند و به‌تدریج قرار است جای انسان‌ها را در انجام یکسری از امور عادی زندگی بگیرند.

گرچه این تصور تا حد بسیار زیادی زاییده فیلم‌های سرگرم کننده و کارتون‌هایی است که برای بچه‌ها ساخته می‌شود، اما چندان هم غلط و بی ربط نیست. البته همه تعریفی که از هوش مصنوعی وجود دارد در ربات‌های هوشمند خلاصه نمی‌شود و این موضوع بسیار فراتر از ربات‌های تصمیم گیرنده است.

این مطلب را بخوانید تا به شما بگوییم هوش مصنوعی به زبان ساده چیست؟ و به طور اختصاصی و عمیق‌تر در خصوص کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کارها به شما اطلاعات بدهیم.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست به زبان ساده یعنی تلاش برای شبیه سازی فرآیندهای هوش انسانی در پردازنده یا همان مغز ماشین‌ها. این علم در صدد آن است که اولاً دریابد که انسان چطور با مغز خود فکر می‌کند، سپس تلاش کند تا این پروسه را در مغز ربات‌ها یا ماشین‌ها پیاده سازی کند.

هوش مصنوعی ابعاد مختلف و کاربردهای متفاوتی دارد. از کاربردهای خاص هوش مصنوعی می‌توان به سیستم‌های خبره، پردازش زبان طبیعی، تشخیص گفتار و بینایی ماشین اشاره کرد.

artificial intelligence یا همان هوش مصنوعی در واقع توانا کردن یک کامپیوتر یا ربات است. به طوریکه این ربات قدرت برقراری ارتباط با انسان به عنوان یک موجود هوشمند را داشته باشد. بنابراین وقتی از هوش مصنوعی حرف می‌زنیم یعنی باید رباتی داشته باشیم که بتواند به طور مستقل فکرکند، استدال کند، معنا و مفاهیم موضوعات را درک کند، قدرت تعمیم موضوعات به مسائل قبلی را داشته باشد و قادر باشد از تجربیات قبلی خود استفاده کند.

تمایل انسان به هوشمند کردن ربات‌ها به سال ۱۹۴۰ باز می‌گردد. یعنی درست از زمانی که کامپیوترها رونق خود را آغاز کردند. از همان موقع بشر به این فکر ساخت ربات‌هایی افتاد که کارهای پیچیده مانند ارائه براهین یا استدلال، انجام بازی‌های پیچیده مانند شطرنج و برنامه ریزی‌های استراتژیک را انجام دهد.

با وجودیکه هوش مصنوعی به نسبت دانش کامپیوتر علمی با سابقه محسوب می‌شود اما هنوز هم ماشینی وجود دارد که مغز و حافظه آن به اندازه یک انسان معمولی توانمند شده باشد. همچنین در برخی از علوم پیشرفت‌های متخصصان به سطحی رسیده است که به نظر می‌رسد هوش مصنوعی به صدها سال زمان برای و خطا نیاز دارد تا بتواند به آن نقطه برسد. از این رو سالهاست که دانشمندان فعال در حوزه AI تلاش خود را روی ارتقای سطح توانمندی موتورهای جستجو با هوش مصنوعی یا ماشین‌های تشخیص صدا و چهره متمرکز کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: بیگ دیتا چیست

انواع هوش مصنوعی

 

 

انواع هوش مصنوعی شامل موارد زیر می‌شود:

 • ماشین‌های واکنشی
 • حافظه محدود
 • نظریه ذهن
 • خودآگاهی
 • هوش مصنوعی
 • هوش عمومی مصنوعی
 • ابر هوش مصنوعی

اهداف هوش مصنوعی

اصلی‌ترین هدف هوش مصنوعی این است که تاجائیکه امکان دارد رفتارهای انسانی شبیه سازی شوند. مهم‌ترین دغدغه دانشمندان این حوزه آن است که بدانند یک انسان هوشمند در موقعیت‌های متفاوت چطور فکر می‌کند؟ سپس چطور تصمیم می‌گیرد؟ اگر همین دو سوال پاسخ داده شود، هوش انسانی قادر به خلق هوش مصنوعی و ماشین‌های هوشمند واقعی خواهد بود. اما مشکل درست همین است که تشخیص شیوه اندیشیدن و تصمیم‌گیری انسان به طور واضح مشخص نیست.

همه رفتارهای انسان به هوشمند بودن او نسبت داده می‌شوند. این در حالی است که اگر یک حشره رفتاری عجیب و کاملاً منطقی نسبت به خطر یا گرسنگی از خود نشان دهد، این موضوع اصلاً به معنی هوشمند بودن او نیست. تفاوت در چیست؟

این موضوع را باید با یک مثال ساده شرح داد. زنبوری به اسم زنبور حفار وجود دارد. این زنبور وقتی با غذا به خانه باز می‌گردد، آن را جلوی در ورودی قرار می‌دهد. سپس به داخل لانه می‌رود تا مطمئن شود موجود مزاحمی در آنجا نیست. وقتی از این بابت مطمئن شد، باز گشته و غذا را به داخل لانه میبرد. شاید تا اینجای کار موضوع خیلی جذاب بوده و زنبور حفار هوشمند به نظر برسد. اما کافی است غذای او فقط چند سانتی متر از جای اولی جابه جا شود. حالا زنبور بارها و بارها مسیر را باز می‌گردد و قادر به پیدا کردن غذا نیست. حتی ممکن است دیگر هرگز غذایی که فقط چند سانت از محل اولیه خود فاصله دارد را پیدا نکند.

دغدغه هوش مصنوعی درست همین است. انسان قادر است شرایط موقعیت جدید را به زودی تشخیص و خود را با آن تطبیق دهد. در حالی‌که حیوانات از روی غریزه عمل می‌کنند و غریزه رشد و تطبیقی ندارد.

روانشناسان هوش انسان را با یک شاخص مشخص نمی‌کنند. بلکه با مجموعه‌ای از توانایی‌ها می‌سنجند که شامل موارد زیر می‌شود:

یادگیری

که به معنی آموختن با آزمون و خطاست.

استدلال

استدلال به معنای نتیجه‌گیری مناسب با موقعیت است.

حل مسئله

در هوش مصنوعی حل مسئله ممکن است به عنوان یک جستجوی سیستماتیک از طریق طیف وسیعی از اقدامات ممکن برای رسیدن به یک هدف یا راه حل از پیش تعریف شده مشخص شود.

ادراک

به معنی درک محیط با استفاده از اندام‌های حسی مختلف. این درک می‌تواند با اندام‌های واقعی یا مصنوعی باشد. یعنی محیط با این اندام‌ها اسکن می‌شود و صحنه در روابط فضایی مختلف به اشیاء جداگانه تجزیه می‌شود. حالا ادراک وارد عمل می‌شود. در این وضعیت تجزیه و تحلیل با این واقعیت روبه رو می‌شود که یک شی ممکن است بسته به زاویه ای که از آن مشاهده می‌شود، جهت و شدت نور در صحنه و میزان تضاد جسم با میدان اطراف، متفاوت به نظر برسد.

در حال حاضر میزان ادراک در ماشین‌های مجهز به هوش مصنوعی تا آنجایی پیشرفت کرده که حسگرهای نوری  برای شناسایی افراد و وسایل نقلیه اتوماتیک برای رانندگی با سرعت متوسط ​​در جاده‌های باز توانمند شده‌اند. یا اکنون ما روبات‌هایی داریم که برای پرسه زدن در ساختمان‌هایی که قوطی‌های خالی نوشابه را جمع‌آوری می‌کنند، ساخته شده‌اند.

زبان

زبان سیستمی از نشانه‌هاست که بر اساس قرارداد معنا دارند. در این معنا، زبان نیازی به محدود شدن به کلام گفتاری ندارد. به عنوان مثال، علائم راهنمایی و رانندگی، یک زبان کوچک را تشکیل می‌دهند، این یک موضوع قراردادی است که ⚠ در برخی کشورها به معنای “خطر پیش رو” است.

یکی از ویژگی‌های مهم زبان‌های انسانی بر خلاف صدای پرندگان و علائم راهنمایی و رانندگی، بهره‌وری آنهاست. یک زبان کامل در مغز یک انسان می‌تواند انواع نامحدودی از جملات را فرموله کند. این در حالی است که هنوز ماشین مجهز به هوش مصنوعی وجود ندارد که چنین قدرتی داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: chatgpt چیست؟

 

کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کارهای مختلف

 

بحث در خصوص هوش مصنوعی بسیار زیاد است. اما پرسش استراتژیک و مهم این است که کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کارهای مختلف چیست؟ یعنی چطور می‌توان از AI در بیزینس استفاده کرد؟ همچنین چه کسب و کارهایی پتانسیل بهره‌گیری از هوش مصنوعی را دارند؟

هوش مصنوعی قرار است روی برنامه‌های متمرکز باشد که در زمینه رشد دادن بیزینس‌ها فعالیت می‌کنند. با پذیرش هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، شرکت‌ها راه‌های نوآورانه‌ای برای کمک به عملکرد کسب‌وکار پیدا می‌کنند.

برخی از مزایای تجاری هوش مصنوعی عبارتند از:

 • افزایش کارایی از طریق اتوماسیون فرآیند
 • بهبود سرعت یا ثبات خدمات
 • استفاده از بینش و شیوه تصمیم‌گیری مشتری برای کشف راه‌های جدید مارکتینگ و تبلیغات
 • کشف فرصت‌ها برای محصولات و خدمات جدید

هوش مصنوعی می‌تواند تقریباً در هر استراتژی تجاری کاربرد داشته باشد. برای شروع کار با هوش مصنوعی، مهم است که ابتدا درک درستی از نحوه جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها در هوش مصنوعی پیدا کرد. با مطالعه روش شناسی هوش مصنوعی، بهتر می‌توان تعیین کرد که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند به یک بیزینس که دغدغه توسعه دارد، کمک کند.

 

بیشتر بخوانید: html5 چیست

 

مثال‌هایی از کاربرد هوش مصنوعی در کسب وکارها

 

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی بر روی تصویر کلیک کنید.

 

هوش مصنوعی بیشتر از آنچه تصور می‌کنید توسط مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرد. از بازاریابی گرفته تا عملیات و خدمات به مشتریان. به هرحال کاربردهای هوش مصنوعی تقریباً بی پایان هستند.

در زیر چند نمونه از نحوه استفاده از هوش مصنوعی در تجارت آورده شده است.

بهبود خدمات به مشتریان

حتماً تا به حال از یک وب سایت بازدید کرده اید که توسط یک ربات چت در ابتدای ورود به سایت از شما استقبال می‌کند. ربات‌های چت شاید یکی از رایج‌ترین نمونه‌های تعامل مستقیم مشتریان با هوش مصنوعی باشند.

از منظر تجاری، ربات‌های گفتگو به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند که فرآیندهای خدمات مشتری خود را ساده‌سازی کنند و زمان کارمندان را برای مسائلی که نیاز به توجه شخصی‌تر دارند، آزاد کنند. چت بات‌ها معمولاً  ترکیبی از پردازش زبان طبیعی، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای درک درخواست‌های مشتری استفاده می‌کنند.

فناوری چت ربات می‌توانند مشتریان را به سمت نماینده واقعی که بهترین توانایی و قدرت برای پاسخگویی به سؤالات آنها را دارد، هدایت کنند.

ارائه توصیه‌های محصول

شرکت‌ها می‌توانند از هوش مصنوعی برای توصیه محصولاتی استفاده کنند که با علایق مشتریان هماهنگ باشد. این تکنیکی است که مشتری را با محصول درگیر نگه می‌دارد.

با ردیابی رفتار مشتری در وب سایت خود، می‌توانید محصولاتی را به مشتریان خود ارائه دهید که مشابه محصولاتی هستند که قبلاً مشاهده کرده اند. این یک تاکتیک بسیار مفید برای شرکت‌هایی است که در فضای تجارت الکترونیکی فعالیت می‌کنند.

با نمونه دیگری از توصیه‌های شخصی شده در سرویس‌های پخش آشنا هستید. پلتفرم‌های استریم با تجزیه و تحلیل انواع فیلم‌هایی که اغلب روی آنها کلیک می‌کنید، با ارائه عناوین مشابه شما را تشویق می‌کنند که برای مدت طولانی‌تری در برنامه‌شان بمانید.

سگمنت کردن مخاطب یا دسته‌بندی کردن آن‌ها

این روش مشابه با توصیه محصول است. یعنی دپارتمان‌های تبلیغاتی می‌توانند از هوش مصنوعی برای تقسیم بندی مخاطبان و ایجاد کمپین‌های هدفمند استفاده کنند.

در صنایعی که سطح رقابت در آن‌ها خیلی بالاست، تلاش بر این است که تا حد امکان بیشتر و بیشتر در دسترس مخاطب قرار بگیریم. برای موثرتر کردن کمپین‌های بازاریابی، شرکت‌ها از داده‌ها استفاده می‌کنند تا تصمیم بگیرند کدام نوع از کاربران کدام تبلیغات را ببینند. هوش مصنوعی از نظر پیش‌بینی اینکه مشتریان چگونه به تبلیغات خاص پاسخ خواهند داد، وارد عمل می‌شود.

تجزیه و تحلیل سطح رضایت مشتری

 

 

تجزیه و تحلیل احساسات، که گاهی اوقات به آن هوش مصنوعی احساسات گفته می‌شود، تاکتیکی است که شرکت‌ها برای سنجش واکنش مشتریان خود از آن استفاده می‌کنند.

از طریق استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، شرکت‌ها داده‌هایی را درباره نحوه درک مشتریان از برندشان جمع‌آوری می‌کنند. این ممکن است شامل استفاده از هوش مصنوعی برای اسکن پست‌های رسانه‌های اجتماعی و بررسی‌ها و رتبه‌بندی‌هایی باشد که نام تجاری را ذکر می‌کنند. بینش‌های به دست آمده از این تجزیه و تحلیل به شرکت‌ها امکان می‌دهد فرصت‌های بهبود را پیدا کنند.

شناسایی تقلب و کلاه برداری

می‌توان از هوش مصنوعی برای کمک به شرکت‌ها برای شناسایی و پاسخگویی به تهدیدات کلاهبرداری استفاده کرد. در صنعت مالی ابزارهای هوشمندی وجود دارند که تراکنش‌های مشکوک را با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین شناسایی می‌کنند. وقتی خطر تقلب شناسایی می‌شود، برنامه از انجام تراکنش جلوگیری می‌کند و به طرف‌های مربوطه هشدار می‌دهد.

بهینه سازی عملیات زنجیره تامین

اگر شرکت شما در تلاش است تا محصولات خود را مستمر و به موقع تحویل دهد، هوش مصنوعی به شما کمک خواهد کرد. راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند با پیش‌بینی قیمت مواد و حمل و نقل و تخمین سرعت حرکت محصولات در زنجیره تامین به شرکت‌ها کمک کنند. این نوع بینش به متخصصان زنجیره تامین کمک می‌کند تا در مورد بهینه‌ترین راه برای ارسال محصولات خود تصمیم بگیرند. در مقیاس کوچک‌تر، از هوش مصنوعی می‌توان برای کمک به رانندگان تحویل کالا برای یافتن مسیرهای سریع‌تر استفاده کرد.

این محتوا توسط تحریریه ایران هاست ( اائه دهنده خدمات خرید سرور اختصاصی ایران ) تهیه شده است امیدوارم از این مقاله استفاده کرده باشید.

‫۲ دیدگاه ها

 1. مطالب بسیار مفید و قابل استفاده برای مخاطبان عمومی شماست.. متن ها روان و مثال های مفید و ساده برای درک مفاهیم استفاده شده است. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا