افزایش بازدید و رتبه

لینک سازی (Link building) در سئو چیست و چه اهمیتی دارد

بهینه‌سازی موتورهای جستجو، پروسه‌های متعددی دارد و هر کدام بر قدرت و سلامت سایت شما تاثیر می‌گذارد.
حالتی را در نظر بگیرید که محتوای بسیار خوبی را ایجاد کرده‌اید و همه به دنبال آن هستند، زیرا مطالب شما پاسخ سوالات بسیاری از افراد است. اما کیفیت محتوا به تنهایی نمی‌تواند باعث افزایش رتبه شود. برای افزایش رتبه سایتِ شما بین دیگر سایت‌ها، می‌بایست از سایت‌های پربازدید و معتبر لینک‌های ورودی (بک‌لینک) داشته باشید. بک‌لینک‌ها (Backlinks) جنبه مهمی از SEO هستند، زیرا باعث کسب اعتبار وب‌سایت شما می‌شوند. گوگل نیز اعلام کرده لینک‌ها و کیفیت محتوا، ۲ فاکتور از ۳ فاکتور بسیار مهم SEO هستند.
اما لینک‌سازی چیست؟
چگونه باید از سایت‌های دیگر لینک داشته باشیم؟
بک‌لینک چیست و چه اهمیتی در SEO دارد؟
SEO و backlink (بک‌لینک) همانند نان و کره هستند و نمی‌توان آنها را از هم جدا دانست. به همین دلیل، مطالب پیرامون SEO شامل “بک‌لینک (Backlinks)” هم می‌شود.
بک‌لینک‌، در حقیقت لینک‌هایی در داخل وب‌سایت‌های دیگر هستند که کاربر با کلیک بر روی آنها، به سایت شما هدایت می‌شود. در روزهای اول ظهور موتورهای جستجو، الگوریتم گوگل بیشتر به بک‌لینک‌ تکیه داشت. اما با ظهور تکنیک‌های تقلب و ایجاد بک‌لینک‌های غیرمرتبط و بدون محتوا، تغییراتی در الگوریتم رتبه‌بندی داده شد.
امروزه، الگوریتم رتبه‌بندی گوگل بسیار پیچیده است و بک‌لینک‌ها اهمیت سابق را ندارند، اما هنوز یکی از ارکان اصلی بهینه‌سازی محسوب می‌شوند.
چرا بک لینک اینقدر اهمیت دارد؟
چرا این لینک‌های مجازی کوچک، تاثیر زیادی بر رتبه‌بندی نتایج جستجو دارند؟
بک‌لینک‌ها چطور می‌توانند یک صفحه را از قعر صفحات چندم، به صفحه اول بیاورند؟

برای پاسخ به این سوالات، اهمیت بک‌لینک‌ها را در ادامه تشریح می‌کنیم :

 

۱. بک‌لینک‌، مسیری است که گوگل ازطریق آن صفحات جدید را پیدا کند

ساده‌ترین توضیح برای این مطلب که “چرا بک‌لینک و لینک‌سازی اهمیت دارد؟”، این است که این روش، به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تا صفحات جدید را پیدا کنند.همانند حالتی که ما برای یافتن مسیرمان در شهرهای جدید، از نقشه استفاده می‌کنیم.
رباتهای گوگل نیز با استفاده از بک‌لینک‌ها صفحات شما را پیدا می‌کنند و محتوای آن را فهرست می‌کنند.حالتی را در نظر بگیرید که قصد دارید شهری را پیدا کنید که به هیچ شهر دیگری متصل نیست!
اگر یک نقشه خوب داشته باشید، یک شهر کوچک در وسط ناکجاآباد را نیز می‌توانید به راحتی پیدا کنید. بنابراین، استفاده از بک‌لینک، به شما شانس بیشتری می‌دهد تا راحت‌تر پیدا شوید و از طرفی شانس افزایش رتبه در مدت زمان کوتاه‌تر را بیشتر کنید.
با افزایش تعداد بک‌لینک‌های با کیفیت و مرتبط، رتبه سایت شما سریعا بهبود می‌باید.

لینک سازی

۲.بک لینک‌ها ابزار مهم گوگل هستند

متاسفانه گوگل انسان نیست. اگر چه الگوریتم‌های گوگل توسط انسان طراحی شده است، اما نرم‌افزار آن همانند یک انسان عمل نمی‌کند.
بک‌لینک‌ها بسیار اهمیت دارند و ابزار بررسی اعتبار توسط گوگل هستند. هدف اصلی گوگل این است که کاربران، بهترین نتایج را برای جستجوی خود بدست بیاورند. گوگل بیشتر تمایل دارد کاربران را، به سمت وب‌سایت‌های مشهور هدایت کند. زیرا یک وب‌سایتِ‌ محبوب، دارای اعتبار  است و می‌توان به آن اطمینان کرد.

از خودتان سوال کنید، به کدام یک از این دو سایت بیشتر اعتماد می‌کنید:

  • یک سایت با ۳ بک‌لینک
  • یک سایت با ۳۰۰ بک‌لینک

مطمئنا انتخاب شما گزینه دوم است، و پاسخ گوگل هم مشابه پاسخ شماست. به عبارت ساده‌تر، سایت‌هایی که دارای بک‌لینک‌های مرتبط بیشتری هستند، مورد اعتمادتر به نظر می‌رسند.

لینک سازی

بک‌لینک‌های مرتبط، اعتبار سایت را افزایش می‌دهند

پیرو اینکه گوگل همیشه سعی دارد، بهترین نتایج را برای جستجوها نمایش دهد، اهمیت بک‌لینک بیشتر مشخص می‌شود، زیرا تاثیر مستقیم بر افزایش اعتبار سایت شما دارد.
به عنوان مثال، اگر سایت یک تولیدکننده خودرو، بک‌لینک‌های ورودی از وبلاگ‌های خودرویی و سایت‌های خبری خودرویی داشته باشد، شما حس اعتماد بیشتری به آن سایت خواهید داشت.
در حالت مشابه، اگر سایت تولیدکننده خودرو بک‌لینک‌هایی از سایت‌های غیرمرتبط، مانند سایت‌ آشپزی و یا وبلاگ حیوانات خانگی داشته باشد، احساس کاملا متضادی به شما دست خواهد داد. در این حالت گوگل با خود فکر می‌کند،”آیا این سایت واقعا یک منبع محتوای خودرویی است؟”، این همان لحظه‌ای است که می‌تواند بر رتبه‌بندی شما تاثیر مهمی ‌بگذارد.
ایجاد بک‌لینک‌های نامرتبط در هرجایی، هیچ منفعتی برایتان ندارد و ممکن است تاثیر معکوس داشته باشد، و حتی در مواردی ممکن است سایت شما از سمت گوگل جریمه شود.

لینک سازی

بک‌لینک‌ها، ترافیک را مستقیما به سایت شما هدایت می‌کنند

همانطور که مکررا گفته شد، قصد گوگل تنها نمایش بهترین نتایج است. جدا از فلسفه بک‌لینک، هدایت کاربران به سایت شما، هم موجب آشنایی افراد جدید با سایت شما می‌شود و هم ترافیک سایت شما را افزایش می‌دهد. گوگل به سایتی که هیچ ترافیکی نداشته باشد اعتماد نمی‌کند. اما آیا سایت‌هایی که دارای ترافیک بالایی هستند مورد اعتمادتر هستند؟
مهم نیست ورود ترافیک به سایت شما بواسطه به اشتراک‌گذاری یک مطلب در شبکه‌های اجتماعی باشد و یا از طریق لینک مستقیم بوده باشد، هر شخصی که با کلیک بر روی یک بک‌لینک وارد سایت شما می‌شود به افزایش میزان ترافیک ورودی از سایتهای دیگر (referral traffic) کمک کرده است.  زمانی که کاربران از طریق لینک‌های موجود در سایت‌های دیگر به سایت شما وارد می‌شوند، در حقیقت میزان”referral traffic”  سایت شما را افزایش داده‌اند.
بنابراین، زمانی که شما درحال پیاده‌سازی استراتژی بک‌لینک سایت خود هستید، بر روی بک‌لینک‌های مرتبط و سایت‌هایی که دارای اعتبار بالایی هستند متمرکز شوید. سایت‌های معتبر، معمولا بازدیدکنندگان بالایی دارند و به واسطه آنها، شانس افزایش ترافیک ورودی به سایت شما نیز بیشتر خواهد شد.

لینک سازی

همانطور که ملاحظه کردید، بک‌لینک‌ تاثیر بسیار مهمی‌ بر SEO سایت شما خواهد داشت. انتخاب یک استراتژی خوب برای ایجاد بک‌لینک، می‌تواند به افزایش اعتبار دامنه و وب‌سایت شما کمک کند. بدون بک‌لینک، زمان زیادی طول می‌کشد تا سایت شما به رتبه قابل قبولی در نتایج جستجو برسد.

گذشته از موارد گفته شده، ایجاد محتوای با کیفیت را فراموش نکنید. اگر سایت شما محتوای باکیفیتی داشته باشد، آنهایی که علاقه‌مند به کسب‌و‌کار مرتبط با سایت شما و محتوای آن باشند، شخصا اقدام به ایجاد بک‌لینک برای سایت شما خواهند کرد.
از دیگر روش‌هایی که برای افزایش رتبه سایت می‌توانید درنظر بگیرید، استفاده از سرویس گوگل ادز است. این سرویس، یک پلتفرم تبلیغاتی گوگل است که با پرداخت هزینه سایت شما را در نتایج جستجوی مرتبط در رده‌های بالایی نمایش می‌دهد.

[ratings]

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
برچسب ها

نیما حسن زاده

در IT قله های زیادی هست که هنوز فتح نشده اند . . . | مدیر سرور ایران هاست ، کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات، کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن