افزایش بازدید و رتبهطراحی و توسعه وب سایت

منظور از رتبه بندی گوگل چیست + ۵ فاکتور تاثیرگذار بر رتبه ی سایت

در پاسخ به گوگل رنکینگ یا رتبه بندی گوگل چیست بایستی گفت رتبه بندی گوگل به موقعیت وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو اشاره دارد که عوامل زیادی در رتبه بندی وب سایت نقش دارد به یاد داشته باشید که رتبه بندی وب سایت یا URL برای کلمات کلیدی یا ترکیب کلمات کلیدی در یک موتور جستجو با موتور جستجوی دیگر متفاوت است.

یک سایت ممکن است برای یک کلمه کلیدی خاص در ۳ لینک برتر در بینگ رتبه بندی داشته باشد، ولی حتی رتبه سرچ گوگل بگونه ایست که در صفحه اول نتایج جستجوی Google برای همان کلمه کلیدی قرار نمی گیرد. بحث بررسی سئو سایت در تجارت الکترونیک از سخت ترین کار هایی است که باید انجام شود زیرا اکثر سایت های تجارت الکترونیک بیشتر بر روی محصولات تمرکز می کنند تا محتوا، در صورتی که محتوا محور اصلی بهینه سازی موتورهای جستجو و بدست آوردن رتبه سایت در گوگل است. بنابراین اگر قصد دارید یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید با صرف وقت و هزینه با ایجاد محتوایی ارزشمند و طراحی خوب تلاش کنید که یک برند بسازید.

رتبه بندی سایت

ارایه محصولات شما براساس نمایندگی فروش یا توزیع کننده است

مدل توزیع کننده یا نماینده فروش بدین معنی است که صاحب حرفه (شما) محصولاتش را به یک نماینده فروش ثالث می فروشد و این نماینده نیز محصولات را به مصرف کننده می فروشد.

این نوع فروش در حالت آفلاین خیلی خوب است ولی در دنیای آنلاین چالش های زیادی را در پیش دارد. بسیاری از این شرکت ها همان محتوای مشابه محصولات شما را دارند که در اینترنت توزیع شده است و این توزیع محتوا رقابتی را برای رتبه سرچ گوگل ایجاد می کند. اگر شما سایت تجاری کوچکی داشته باشید که به تازگی آغاز به کار کرده باشد این موضوع می تواند کاربران را از سایت شما به سمت سایت نماینده شما براند.

شاید فکر کنید این مطلب بد نیست و مشتریان در نهایت محصول شما را می خرند اما بهتر است موارد زیر را هم در نظر بگیرید :

 • شما هیچ کنترلی بر روی تجربه کاربر از خرید آنلاین ندارید ، در نظر داشته باشید تجربه وی بر درک محصول اثر می گذارد.
 • شما هیچ کنترلی بر روی تجربه کاربر در مرحله پس از خرید ندارید
 • شما سود خود را از دست می دهید، زیرا اگر خودتان آن را مستقیما می فروختید به قیمتی بالاتر از قیمتی می فروختید که به نماینده ارایه می دهید.

گوگل رنکینگ

نکته های SEO  برای استفاده از مدل نماینده فروش و رتبه بندی گوگل

اینها نکته هایی هستند که می توانند ترافیک بازدیدکنندگان را به سایت تجاری شما هدایت کنند

 1. ایجاد محتوایی یکسان برای تمام نماینده ها
 2. دقت کنید چه کسی را به عنوان نماینده انتخاب میکنید،نماینده بیشتر همه گزینه خوبی نیست
 3. محتوای با ارزشی را ایجاد کرده و فقط در سایت خود از آن استفاده کنید (مانند ویدیو و طراحی های گرافیکی)
 4. یک سیاست کلی را برای تمامی نمایندگان تعیین کنید که شامل این موارد باشد : نحوه استفاده از محتوا،دستورالعمل هایی برای بازاریابی یا ارایه خدمات به مشتریانی که محصولات شما را از طریق نماینده خریداری می کنند.

تاثیر محتوای تکراری بر رتبه بندی گوگل

سه نمونه از مواردی که بصورت شایع  باعث ایجاد محتوای تکراری در وب سایت های تجاری می شوند در ذیل آمده است :

۱.تنوع در محصولات

این مورد زمانی اتفاق می افتد که تنوع زیادی از یک محصول وجود دارد و وقتی کاربر نوع متفاوتی را انتخاب می کند، CMS هنگام ایجاد URL یک متغیر را به آدرس اضافه می کند که آن را تبدیل به یک آدرس واحد می کند. زمانی که این اتفاق بیفتد محتوا در تمامی مدل ها یکسان است به جز نام آن مدل. به مثال زیر دقت کنید :

http://abc.com/category1/product

http://abc.com/category1/product?gold

نکته هایی برای رفع این مشکل :

 • تنها زمانی که محصول از لحاظ ساختاری محصول جدیدی است می توان برای آن یک محتوای جدید ایجاد کرد،در غیر اینصورت زمانی که کاربر بین مدل های مختلف آن محصول جا به جا می شود آدرس URL باید یک آدرس واحد باشد.
 • روش دیگر این است که تمامی مدل های یک محصول در همان صفحه پیش فرض آن محصول قرار داده شوند.

۲.تاثیر قراردادن یک محصول در چندین دسته بندی در رتبه بندی گوگل چیست؟

از لحاظ ارزش اسمی این مطلب در بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا موضوع مهمی محسوب نمی شود. وب سایت  ها زمانی دچار مشکل می شوند که با اضافه کردن محصول به یک دسته بندی ،نام آن دسته بندی در آدرس URL  اضافه می شود، در نتیجه برای یک محصول چند URL ایجاد می شود. که تاثیر برروی رتبه بندی گوگل خواهد داشت مانند :

http://abc.com/category1/product

http://abc.com/category2/product

نکته هایی برای رفع این مشکل :

 1. در سطح محصول، دسته بندی را از URL خارج کنید.
 2. یک گروه محصول اولیه تعریف کنید که از آن در URL صفحه محصول استفاده خواهد شد، مطمین شوید دسته بندی های ثانویه نسبت به این URL صفحه محصول استاندارد سازی شوند.

بطورکلی توصیه می شود یک محصول را در بیش از دو گروه قرار ندهید،البته بسیاری از وب سایت ها  به آن اندازه محصولات زیادی ندارند که آنها را در بیش از دو گروه دسته بندی کنند.

۳.تاثیر نبود بخش نظرات بر روی رتبه بندی گوگل چیست؟

 وجود نظرات کاربران در رابطه با محصول مزایای بسیاری را برای وب سایت شما و بحث SEO به همراه دارد مطالعات نشان می دهد نظرات مصرف کنندگان قابل اطمینان تر از توضیحات تولید کننده است زیرا این نظرات از لحاظ اجتماعی اثبات شده هستند. مزایای استفاده از بخش نظرات درادامه عنوان شده اند :

– محتوای بیشتری را برای موتورهای جستجو فراهم می کنند.

– تفاوت را در محتوای وب سایت شما در مقایل وب سایت های دیگری که محصول یا سرویس مشابه شما را ارایه می دهند  ایجاد می کند

– به کاربر کمک می کند تا بهتر بتواند آن محصول یا خدمات را اعتبار سنجی کند،در نتیجه باعث افزایش CTR (میزان کلیک های موفق کاربران)، افزایش فروش و سود خواهد شد.

–  به صفحه محصول این فرصت را می دهد که برای عبارت های طولانی مرتبط با نام محصول نیز توسط موتورهای جستجو رتبه بندی گوگل شود، این عبارات ترکیبی از نام محصول به اضافه نظرات هستند

–  به صفحه محصول این فرصت را می دهد که برای کلماتی رتبه بندی سایت در گوگل شوند که کاربران برای توصیف محصول شما از آنها  استفاده می کنند (نه لحن بازاریابی شما)

نکته : در نظر داشته باشید تنها نظرات مثبت را نگه ندارید. زیرا وجود تعداد زیاد نظرات مثبت این باور را بوجود می آورد که این نظرات جعلی هستند.

۴.نبود جزییات  ارزشمند در رابطه با محصول

جزییات  محصول نه تنها سایت شما را از رقبای دیگر متمایز می کند بلکه به کاربران کمک می کند که بفهمند این محصول چه مزایایی را برایشان فراهم خواهد کرد . به علاوه ضمن در نظر داشتن مدل نمایندگی فروش که در بالا به آن اشاره شد، در وب سات های تجارت الکترونیکی توضیحات کامل از محصول که بیشتر قصد دارند  آموزش های هایی را درباره محصول ارایه کنند ارزش کمی را به کاربر ارایه می کنند.

گوگل رنکینگ

یک صفحه محصول که ساختار خوبی دارد باید بدین شکل باشد :

 1. ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه منحصر به فرد برای توضیح محصول داشته باشد
 2. یک تصویر ویدویی از محصول در حال استفاده و یا تشریح اینکه چرا این محصول از دیگر محصولات رقیب بهتر است
 3. وجود حداقل ۳ عکس از محصول (ترجیحا با اندازه بزرگ)
 4. نظرات کاربران (نظرات مثبت و منفی)
 5. فهرست کردن جزییات تخصصی محصول در قالبی که به راحتی توسط کاربران قابل مطالعه باشد

۵.تاثیر لینک های تودرتو در رتبه بندی گوگل چیست؟

لینک سازی و دادن لینک به صفحات محصول چالش بزرگی است. زمانی که وب سایت خود را سازماندهی می کنید محصولات خود را باید به گونه ای به نمایش بگذارید که برای کاربران و ربات های گوگل به راحتی قابل دسترس باشد.به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات درباره لینک سازی چیست مقاله ما را مطالعه نمایید.

این ها مواردی هستند  است که با رعایت آنها  رتبه بندی گوگل سایت (گوگل رنکینگ) تغییر می کند و بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط می توانند برند های بزرگ را شکست دهند.

 

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

نیما حسن زاده

در IT قله های زیادی هست که هنوز فتح نشده اند . . . | مدیر سرور ایران هاست ، کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات، کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن