افزایش بازدید و رتبهطراحی و توسعه وب سایت

چرا وب سایت تجاری شما در رتبه بندی گوگل قرار نمی گیرد؟

بحث SEO در تجارت الکترونیکی از سخت ترین کار هایی است که باید انجام شود زیرا اکثر سایت های تجارت الکترونیک بیشتر بر روی محصولات تمرکز می کنند تا محتوا در صورتی که محتوا محور اصلی بهینه سازی موتورهای جستجو است. بنابراین اگر قصد دارید یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کنید با صرف وقت و هزینه با ایجاد محتوایی ارزشمند و طراحی خوب تلاش  کنید که یک برند بسازید.

ecommerce-development

ارایه محصولات شما براساس نمایندگی فروش یا توزیع کننده است

مدل توزیع کننده یا نماینده فروش بدین معنی است که صاحب حرفه (شما) محصولاتش را به یک نماینده فروش ثالث می فروشد و این نماینده نیز محصولات را به مصرف کننده می فروشد.

این نوع فروش در حالت آفلاین خیلی خوب است ولی در دنیای آنلاین چالش های زیادی را در پیش دارد. بسیاری از این شرکت ها همان محتوای مشابه محصولات شما را دارند که در اینترنت توزیع شده است و این توزیع محتوا رقابتی را برای رتبه بندی  ایجاد می کند. اگر شما سایت تجاری کوچکی داشته باشید که به تازگی آغاز به کار کرده باشد این موضوع می تواند کاربران را از سایت شما به سمت سایت نماینده شما براند.

شاید فکر کنید این مطلب بد نیست و مشتریان در نهایت محصول شما را می خرند اما بهتر است موارد زیر را هم در نظر بگیرید :

 • شما هیچ کنترلی بر روی تجربه کاربر از خرید آنلاین ندارید ، در نظر داشته باشید تجربه وی بر درک محصول اثر می گذارد.
 • شما هیچ کنترلی بر روی تجربه کاربر در مرحله پس از خرید ندارید
 • شما سود خود را از دست می دهید، زیرا اگر خودتان آن را مستقیما می فروختید به قیمتی بالاتر از قیمتی می فروختید که به نماینده ارایه می دهید.

نکته های  SEO  برای استفاده از مدل نماینده فروش

اینها نکته هایی هستند که می توانند ترافیک بازدیدکنندگان را به سایت تجاری شما هدایت کنند :

 1. ایجاد محتوایی یکسان برای تمام نماینده ها
 2. دقت کنید چه کسی را به عنوان نماینده انتخاب میکنید،نماینده بیشتر همه گزینه خوبی نیست
 3. محتوای با ارزشی را ایجاد کرده و فقط در سایت خود از آن استفاده کنید (مانند ویدیو و طراحی های گرافیکی)
 4. یک سیاست کلی را برای تمامی نمایندگان تعیین کنید که شامل این موارد باشد : نحوه استفاده از محتوا،دستورالعمل هایی برای بازاریابی یا ارایه خدمات به مشتریانی که محصولات شما را از طریق نماینده خریداری می کنند.

محتوای تکراری

سه نمونه از مواردی که بصورت شایع  باعث ایجاد محتوای تکراری در وب سایت های تجاری می شوند در ذیل آمده است :

      ۱.  تنوع در محصولات

این مورد زمانی اتفاق می افتد که تنوع زیادی از یک محصول وجود دارد و وقتی کاربر نوع متفاوتی را انتخاب می کند، CMS هنگام ایجاد URL یک متغیر را به آدرس اضافه می کند که آن را تبدیل به یک آدرس واحد می کند. زمانی که این اتفاق بیفتد محتوا در تمامی مدل ها یکسان است به جز نام آن مدل. به مثال زیر دقت کنید :

http://abc.com/category1/product

http://abc.com/category1/product?gold

نکته هایی برای رفع این مشکل :

 • تنها زمانی که محصول از لحاظ ساختاری محصول جدیدی است می توان برای آن یک محتوای جدید ایجاد کرد،در غیر اینصورت زمانی که کاربر بین مدل های مختلف آن محصول جا به جا می شود آدرس URL باید یک آدرس واحد باشد.
 • روش دیگر این است که تمامی مدل های یک محصول در همان صفحه پیش فرض آن محصول قرار داده شوند.
 1. قراردادن یک محصول در چندین دسته بندی

از لحاظ ارزش اسمی این مطلب در بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا موضوع مهمی محسوب نمی شود. وب سایت  ها زمانی دچار مشکل می شوند که با اضافه کردن محصول به یک دسته بندی ،نام آن دسته بندی در آدرس URL  اضافه می شود، در نتیجه برای یک محصول چند URL ایجاد می شود. مانند :

http://abc.com/category1/product

http://abc.com/category2/product

نکته هایی برای رفع این مشکل :

 1. در سطح محصول، دسته بندی را از URL خارج کنید.
 2. یک گروه محصول اولیه تعریف کنید که از آن در URL صفحه محصول استفاده خواهد شد، مطمین شوید دسته بندی های ثانویه نسبت به این URL صفحه محصول استاندارد سازی شوند.

بطورکلی توصیه می شود یک محصول را در بیش از دو گروه قرار ندهید،البته بسیاری از وب سایت ها  به آن اندازه محصولات زیادی ندارند که آنها را در بیش از دو گروه دسته بندی کنند.

نبود بخش نظرات

2

 وجود نظرات کاربران  در رابطه با محصول مزایای بسیاری را برای وب سایت شما و بحث SEO به همراه دارد مطالعات نشان می دهد نظرات مصرف کنندگان قابل اطمینان تر ار توضیحات تولید کننده است زیرا این نظرات از لحاظ اجتماعی اثبات شده هستند. مزایای استفاده از بخش نظرات درادامه عنوان شده اند :

– محتوای بیشتری را برای موتورهای جستجو فراهم می کنند.

– تفاوت را در محتوای وب سایت شما در مقایل وب سایت های دیگری که محصول یا سرویس مشابه شما را ارایه می دهند  ایجاد می کند

– به کاربر کمک می کند تا بهتر بتواند آن محصول یا خدمات را اعتبار سنجی کند،در نتیجه باعث افزایش CTR    (میزان کلیک های موفق کاربران)، افزایش فروش و سود خواهد شد.

–  به صفحه محصول این فرصت را می دهد که برای عبارت های طولانی مرتبط با نام محصول نیز توسط موتورهای جستجو رتبه بندی شود، این عبارات ترکیبی از نام محصول به اضافه نظرات هستند

–  به صفحه محصول این فرصت را می دهد که برای کلماتی رتبه بندی شوند که کاربران برای توصیف محصول شما از آنها  استفاده می کنند (نه لحن بازاریابی شما)

نکته : در نظر داشته باشید تنها نظرات مثبت را نگه ندارید. زیرا وجود تعداد زیاد نظرات مثبت این باور را بوجود می آورد که این نظرات جعلی هستند.

نبود جزییات  ارزشمند در رابطه با محصول

جزییات  محصول نه تنها سایت شما را از رقبای دیگر متمایز می کند بلکه به کاربران کمک می کند که بفهمند این محصول چه مزایایی را برایشان فراهم خواهد کرد . به علاوه ضمن در نظر داشتن مدل نمایندگی فروش که در بالا به آن اشاره شد، در وب سات های تجارت الکترونیکی توضیحات کامل از محصول که بیشتر قصد دارند  آموزش های هایی را درباره محصول ارایه کنند ارزش کمی را به کاربر ارایه می کنند.

2

یک صفحه محصول که ساختار خوبی دارد باید بدین شکل باشد :

 1. ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه منحصر به فرد برای توضیح محصول داشته باشد
 2. یک تصویر ویدویی از محصول در حال استفاده و یا تشریح اینکه چرا این محصول از دیگر محصولات رقیب بهتر است
 3. وجود حداقل ۳ عکس از محصول (ترجیحا با اندازه بزرگ)
 4. نظرات کاربران (نظرات مثبت و منفی)
 5. فهرست کردن جزییات تخصصی محصول در قالبی که به راحتی توسط کاربران قابل مطالعه باشد

لینک های تودرتو

دادن لینک به صفحات محصول چالش بزرگی است. زمانی که وب سایت خود را سازماندهی می کنید محصولات خود را باید به گونه ای به نمایش بگذارید که برای کاربران و ربات های گوگل به راحتی قابل دسترس باشد.

این ها مواردی هستند  است که با رعایت آنها بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط می توانند برند های بزرگ را شکست دهند.

به این نوشته امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

نیما حسن زاده

در IT قله های زیادی هست که هنوز فتح نشده اند . . . | مدیر سرور ایران هاست ، کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات، کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن