عمومی

gpt 4 چیست؟ ( هوش مصنوعی gpt-4 نسبت به gpt-3 چه تغییراتی دارد؟ )

طی ماه‌های اخیر، محصولات متنوعی که مبتنی‌بر هوش مصنوعی هستند معرفی شده‌اند و هر کدام از آن‌ها قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارند که در زمینه فعالیت خود، بی‌رقیب هستند.

به‌نوعی می‌توانیم بگوییم که آغازگر این روند، چت‌بات مبتنی‌ بر هوش مصنوعی شرکت OpenAI با نام ChatGPT بود. این چت‌بات که مبتنی‌بر مدل زبانی GPT است، می‌تواند طیف گسترده‌ای از درخواست‌های کاربران را بررسی و اجرا کند.

تا به امروز ۴ نسخه مختلف از این مدل زبانی منتشر شده است که هرکدام از آن‌ها توانسته‌اند افراد فعال در زمینه هوش مصنوعی را شگفت‌زده کنند. ما در این مقاله قصد داریم که سراغ هوش مصنوعی GPT-4 برویم و با بررسی ویژگی‌ها و تفاوت‌هایش درمقایسه‌با GPT-3، به شما بگوییم که چگونه می‌توانید از آن استفاده کنید؛ پس با در ادامه این مقاله از ایران هاست ( ارائه دهنده‌ی خدمات خرید vps ایران ) ما همراه باشید.

هوش مصنوعی gpt 4 چیست؟

پیش از gpt4 نیز از هوش مصنوعی برای کارهای مختلف استفاده می شده است که در مقاله هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد بیشتر در مورد آن صحبت شده است اما هوش مصنوعی GPT-4 یک مدل زبانی بزرگ چند وجهی است که برای اولین‌بار و در روز ۱۴ مارس ۲۰۲۳ توسط شرکت OpenAI معرفی شد و چهارمین مدل از سری مدل‌های زبانی مبتنی‌ بر GPT است.

افرادی که قصد دارند از این مدل زبانی استفاده کنند، می‌توانند سراغ تهیه اشتراک ویژه چت‌بات ChatGPT بروند و با پرداخت ۲۰ دلار به‌صورت ماهیانه، در لیست انتظار استفاده از آن قرار بگیرند.

هوش مصنوعی GPT-4 برای پیش‌بینی درخواست‌های بعدی و ارائه بهترین جواب ممکن، از داده‌های عمومی و دارای مجوزی که ارائه‌دهندگان شخص ثالث در اختیار او قرار می‌دهند، استفاده می‌کند. در واقع، این مدل با استفاده‌ از این داده‌ها آموزش داده شد و سپس با‌ استفاده‌ از یادگیری تقویتی از بازخورد انسان و هوش مصنوعی، تلاش می‌کند تا عملکردش را بهبود ببخشد.

براساس آخرین اطلاعات منتشر شده، نسخه‌ای از ChatGPT که مبتنی‌بر GPT-4 است، پیشرفت‌های زیادی درمقایسه‌ با نسخه مبتنی‌بر GPT-3.5 آن به‌همراه دارد. البته، باید به این نکته هم توجه کنید که هنوز برخی از مشکلات نسخه قبلی ChatGPT هنوز هم در این نسخه جدید وجود دارد.

از ویژگی‎های بسیار خوب این نسخه جدید از هوش مصنوعی GPT-4 می‌توانیم به دریافت ورودی تصویری، علاوه‌بر ورودی متنی، اشاره کنیم. شرکت OpenAI هنوز اطلاعات فنی کاملی از این نسخه جدید مدل زبانی خود منتشر نکرده است و باید تا زمان انتشار عمومی آن صبر کنیم.

 

 

امکانات هوش مصنوعی جی‌پی‌تی ۴ چیست؟

 

هوش مصنوعی gpt-4

 

۱. GPT-4 می‌تواند ورودی‌های پیچیده‌تری را درک کند

یکی از ویژگی‌های بزرگ هوش مصنوعی GPT-4، توانایی آن در درک ورودی‌های پیچیده‌تر و با جزئیات بیشتر است. براساس گفته‌های شرکت OpenAI، هوش مصنوعی GPT-4 عملکردی در سطح انسان را در بنچمارک‌های حرفه‌ای و آکادمیک نشان می‌دهد. اگر میخواهید اطلاعات بیشتر در مورد شرکت openAi بدست آورید در مقاله openai چیست این شرکت و سرویس های مختلف آن را بررسی کرده ایم.

این موضوع با قرار دادن هوش مصنوعی GPT-4 در معرض تست‌هایی از طریق چندین آزمون در سطح انسانی و تست‌های استاندارد شده، مانند BAR، SAT و GRE و بدون آموزش خاص نشان داده شده است. هوش مصنوعی GPT-4 نه تنها توانست این تست‌ها را با نمره نسبتا بالایی حل کند، بلکه در هر مرحله توانست هوش مصنوعی GPT-3.5 را شکست دهد.

توانایی درک ورودی‌هایی با جزئیات بیشتر نیز باعث شده است تا شاهد محدودیت کلمات کمتری در هوش مصنوعی GPT-4 باشیم. مدل جدید می‌تواند ورودی‌هایی تا ۲۵ هزار کلمه را مدیریت کند. برای درک بهتر این موضوع، باید این را بدانید که هوش مصنوعی GPT-3.5 دارای محدودیت ۸ هزار کلمه‌ای بود.

این موضوع زمانی اهمیت اصلی خود را نشان می‌دهد که کاربران می‌توانند در ورودی‌های خود موارد بیشتری را لحاظ کنند. هوش مصنوعی GPT-4 همچنین از ۲۶ زبان، از جمله زبان‌هایی که منابع کمتری برای یادگیری آن‌ها وجود دارد، مانند لتونی، ولزی و زبان‌هایی از این دست پشتیبانی می‌کند.

۲. قابلیت‌های چند وجهی

نسخه قبلی ChatGPT تنها این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می‌‌داد تا پیام‌های متنی را وارد کنند. یکی از جدیدترین ویژگی‌های هوش مصنوعی GPT-4 قابلیت‌‌های چند وجهی آن است که می‌توانید با بهره بردن از آن، درخواست‌های خود را هم از طریق متن و تصاویر مطرح کنید.

این مورد به آن معنا است که این هوش مصنوعی می‌تواند یک تصویر را به‌عنوان ورودی بپذیرد و آن را درست مانند یک پیام متنی تفسیر و درک کند. این قابلیت می‌تواند تمام اندازه‌ها و انواع تصاویر و متن، از جمله درخواست‌هایی که ترکیبی از این دو هستند را دریافت و پردازش‌های مورد نیاز را روی آن‌ها انجام دهد.

با این حال، قابلیت‌های مربوط‌به خواندن تصویر هوش مصنوعی GPT-4 فراتر از تفسیر ساده آن‌ها است. OpenAI در جریان معرفی این مدل زبانی جدید، روی این موضوع مانور بسیار زیادی داد و عملا اعلام کرد که انقلابی جدید در دنیای هوش مصنوعی در راه است.

۳. فرمان‌پذیری بیشتر

شرکت OpenAI همچنین ادعا می‌کند که هوش مصنوعی جی‌پی‌تی ۴ دارای درجه بالایی از فرمان‌پذیری است. همچنین شکست این مدل زبانی در زمینه بازی‌های کاراکتری، سخت‌تر شده است؛ به این صورت که اگر برای این هوش مصنوعی شخصیتی را مشخص کنید و پس از آن وارد یک بازی با آن شوید، احتمال شکست آن بسیار کمتر است.

ما در نسخه قبلی ChatGPT شاهد این موضوع بودیم که کاربران برای این هوش مصنوعی یک شخصیت جدید معرفی می‌کردند و سپس می‌توانستند درخواست‌های غیرقانونی خود که ChatGPT به آن‌ها جواب نمی‌داد را مطرح می‌کردند.

 

۴. ایمنی

براساس آخرین اطلاعات منتشر شده، شرکت OpenAI برای آنکه مدل زبانی ایمن‌تر و هماهنگ‌تری را ایجاد کند، شش ماه را صرف توسعه بیشتر هوش مصنوعی gpt 4 کرد. این شرکت ادعا می‌کند که تا ۸۲ درصد کمتر به درخواست‌های غیرقانونی پاسخ می‌دهد.

آمارهای منتشر شده دیگر هم به ما نشان می‌دهند که تا ۲۹ درصد احتمال دارد که مطابق با سیاست‌های OpenAI به درخواست‌های حساس پاسخ دهد و تا ۴۰ درصد بیشتر احتمال دارد که پاسخ‌های واقعی را درمقایسه‌ با هوش مصنوعی GPT-3.5 ارائه کند.

۵. بهبود عملکرد

خارج از ارزیابی عملکرد مدل در امتحانات انسانی، OpenAI همچنین این مدل زبانی را براساس معیارهای سنتی طراحی شده برای مدل‌های یادگیری ماشین ارزیابی کرد. این شرکت ادعا می‌کند که هوش مصنوعی gpt 4 به‌صورت قابل توجهی بهتر از تمام مدل‌های زبانی موجود عمل می‌کند.

چه تفاوت‌هایی میان هوش مصنوعی GPT-4 و GPT-3 وجود دارد

 

gpt 4 چیست

۱. هوش مصنوعی GPT-4 دارای ۱۰۰ تریلیون پارامتر است

هوش مصنوعی GPT-4 درمقایسه‌با نسخه قبلی خود، یعنی GPT-3، دارای پایگاه داده با اندازه بزرگ‌تر، سرعت بیشتر و عملکرد بهبودیافته در طیف وسیعی از معیارها است. هوش مصنوعی GPT-4 دارای ۱۰۰ تریلیون پارامتر درمقایسه‌با GPT-3 است که آن را به‌صورت قابل ملاحظه‌ای برجسته‌تر و تاثیرگذارتر می‌کند.

۲. عملکرد بهبودیافته‌تر

هوش مصنوعی GPT-4 توانسته تا سطح صحت اطلاعات GPT-3 را بهبود ببخشد و در بنچمارک‌هایی که مربوط‌به عملکرد واقعی هستند، تا ۴۰ درصد امتیاز بیشتری را کسب کند. این مدل زبانی همچنین می‌تواند که توهمات یا خطاهای واقعی کمتری را ایجاد کند. این عملکرد بهبودیافته برای مشاغلی که نیازبه تولید محتوای دقیق و قابل اعتماد دارند، بسیار مهم است.

۳. فرمان‌پذیری پیشرفته‌تر

هوش مصنوعی GPT-4 قابلیت هدایت‌پذیری بیشتری دارد و به کاربران اجازه می‌دهد تا به آن دستور دهند که در زمینه‌های مختلف، اطلاعات موردنیازشان را تولید کند. این فرمان‌پذیری افزایش یافته به‌صورت قابل‌توجهی درمقایسه‌با GPT-3 بهبود یافته است.

۴. قابلیت ورودی تصویر

هوش مصنوعی GPT-4 می‌تواند از ورودی‌های تصویر استفاده کند و کاربران را قادر می‌سازد تا با وارد کردن متن و تصویر، هرگونه کار بینایی یا زبانی را مشخص کنند. این به مشاغلی که با محتوای بصری یا چندرسانه‌ای مانند تبلیغات، سرگرمی و تجارت الکترونیک سروکار دارند، کمک خواهد کرد.

۵. عملکرد در سطح انسانی در بنچمارک‌های مختلف

هوش مصنوعی GPT-4 در بنچمارک‌های مختلف حرفه‌ای و آکادمیک، از جمله آزمون‌های LSAT و SAT، توانسته تا عملکردی شبیه‌به انسان را از خودش نشان دهد. این موضوع روی GPT-3 بسیار کمتر بود.

۶. قابلیت چند زبانه

شرکت‌هایی مانند Duolingo قبلا هوش مصنوعی GPT-4 را برای آموزش چندین زبان تطبیق داده‌اند. علاوه‌براین، هوش مصنوعی GPT-4 براساس بنچمارک MMLU توانسته تا در ۲۴ زبان از ۲۶ زبان آزمایش شده، عملکردی بهتر از GPT-3.5 و سایر مدل‌های زبان بزرگ، عملکردی بهتر را از خودش نشان دهد.
این موضوع به مشاغلی که در محیط‌های چند زبانه یا بازارهای هدف بین‌المللی مانند گردشگری و تجارت الکترونیکی فعالیت می‌کنند، کمک خواهد کرد.

 

استفاده رایگان از gpt 4

شرکت OpenAI تصمیم‌گرفته است تا هوش مصنوعی GPT-4 خود را در ازای دریافت مبلغ ۲۰ دلار به‌صورت ماهیانه دراختیار کاربرانی که علاقه دارند از آن استفاده کنند، قرار دهد.

در مقاله‌ی دیگر در مورد نحوه استفاده از chatgpt در ایران توضیح داده ایم. اگر شما از آن دست کاربرانی هستید که از نسخه پولی چت‌بات ChatGPT استفاده می‌کنید، می‌توانید با مراجعه به قسمت تنظیمات، نسخه مدل زبانی را از GPT-3.5 به هوش مصنوعی GPT-4 ارتقا دهید.

برای دسترسی هوش مصنوعی GPT-4، باید در صفحه مربوط‌به نسخه رایگان ChatGPT باید روی Upgrade to plus بزنید و سپس با طی کردن مراحل مربوط‌به پرداخت آنلاین، دسترسی خود برای استفاده از هوش مصنوعی GPT-4 را به‌دست آورید.

البته، باید به این موضوع دقت کنید که برای انجام پرداخت آنلاین، باید خارج از ایران حضور داشته باشید؛ چرا که OpenAI به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، جلوی پرداخت آنلاین از داخل ایران را گرفته است.

درحالی‌که اکنون نمی‌توانید به‌صورت رایگان از هوش مصنوعی GPT-4 در نسخه رایگان ChatGPT استفاده کنید، مسیر جایگزین بهره بردن از آن، هوش مصنوعی بینگ است.

کافی است آخرین نسخه microsoft edge را نصب کرده و به صفحه https://www.bing.com/new وارد شوید در این صفحه بر روی گزینه start chatting کلیک کرده تا بتوانید با جی‌پی‌تی ۴ صحبت کنید.

راه حل دیگر استفاده از هوش مصنوعی gpt 4 کمک گرفتن از انجمن Hugging Face در GitHub می‌باشد. این انجمن امکان استفاده از جی‌پی‌تی ۴ را بدون نیاز به کلید api فراهم کرده است.

 

جمع‌بندی

ما در این مقاله به‌صورتی کامل به معرفی هوش مصنوعی GPT-4 پرداختیم و به شما گفتیم که این مدل زبانی چه قابلیت‌هایی دارد و درمقایسه‌با نسل قبلی خود چه پیشرفت‌هایی داشته است.

هنوز خبری از انتشار نسخه رایگان هوش مصنوعی GPT-4 نیست؛ اما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که با پیشرفت روزافزون این مدل زبانی، در آینده‌ای نزدیک در دسترس عموم هم قرار بگیرد.

ایران هاست

مشخصات مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا