مقاله های برترعمومی

هارد SSD چیست و چگونه کار می کند + تفاوت هارد SSD با HDD و SAS

در پاسخ به SSD چیست بایستی بگوییم امروزه نسل جدیدی از هارد یا همان حافظه بنام SSD به منظور ذخیره سازی اطلاعات به بازار عرضه شده است و در این مقاله می خواهیم آنرا به شما عزیزان معرفی کنیم. در ادامه به بررسی تفاوت میان هارد SSD و HDD خواهیم پرداخت و در انتها بخش کوچکی از مبحث هارد های SAS را مطرح کرده و تفاوت آن را با SSD شرح خواهیم داد.

Solid State Drive یا هارد SSD چیست ؟

هاردSSD یا حافظه‌ی حالت جامد (Solid State Drive) همانطور که در بالا اشاره کردیم، نسل جدید از هارد است که برای ذخیره سازی اطلاعات از آن استفاده می شودو چند سالیست که به بازار عرضه شده است.

ساختار پیاده سازی شده هارد های SSD به این صورت است که هیچ بخش متحرک و یا حتی دیسک چرخان را شامل نمی‌شوند و در واقع همین مورد  تفاوت اصلی آن‌ها با سایر هارد های ذخیره کننده‌ی اطلاعات به حساب می‌‌آید. این قطعه ها، مدار های مجتمعی هستند که مثل انواع مختلف مموری، اطلاعات را به سرعت بسیار زیاد می‌خوانند و بدون هیچ گونه استفاده‌ای از نیرو هایی چون برق، آن اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند.

هارد SSD چیست

مزیت هارد SSD چیست ؟

حافظه های SSD مزیت های بسیاری دارند که همین عامل باعث شده تا طرفدارای بسیاری در این روزها داشته باشند. در زیر به چند مورد از مهمترین مزیت های آن خواهیم پرداخت:

  1. سرعت بالا: حافظه های SSD به نسبت هارد های HDD از سرعت بسیار زیادی برخوردارند.
  2. مقاوت در برابر ضربات: از آنجا که در ساهتار پیاده سازی شده این نوع از هارد ها، دیسک چرخان و متحرک وجود ندارد، مقاومتشان در برابر ضربات بسیار بالا بوده و صاحبان آنها دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات مهم خود بر اثر اصابت نخواهند بود.
  3.  دیلی های بسیار کم و عملکرد کاملا بی صدا در مقایسه با سایر انواع رایج در بازار مصرف ذخیره کننده ها برخوردار هستند.

شایان ذکر است که شما با خرید سرور ابری از مزیتهای این هارد پر قدرت بهرمند می شوید.

مزیت هارد SSD چیست

تفاوت هارد ssd با hdd چیست ؟

در راستای بررسی فرق هارد ssd با hdd بایستی گفت دیسک‌های سخت سنتی (HDD) از صفحات چرخانی برخوردار هستند که اطلاعات را روی آن ها ذخیره می‌ کنند. بنابراین هر تایمی که رایانه قصد کند به اطلاعاتی دسترسی پیدا کند، یک سر سوزنی به مکان استقرار اطلاعات رفته، آن را خوانده و نهایتا اطلاعات مربوطه را در اختیار رایانه می‌گذارد.در امتداد مقاله به بررسی بیشتر تفاوت ssd با hdd خواهیم پرداخت.

تفاوت هارد ssd با hdd چیست

در راستای تفاوت ssd و hdd بایستی گفت هم چنین نوشتن داده ها نیز روی دیسک های سخت سنتی از روندی بسیار مشابه هاردSSD برخوردار است. در دیسک های سخت جامد هیچ حرکت و یا حتی هیچ چرخشی در کار نیست، این در حالی است که داده ها در بلوک های ویژه ای ذخیره می گردند و هر تایمی که رایانه به اطلاعات ویژه ای احتیاج داشته باشد، هارد SSD به سرعت این توانایی را دارد که آن داده ها را یافته و در اختیار قرار دهد. در واقع، کارایی زیاد هارد SSD به سبب همین مسیر مستقیم و بدون واسطه‌ ای که در دسترسی به داده ها دارد، است. این امر به نوبه ی خود یکی از اصلی‌ترین مزایای هارد SSD در مقایسه با هارد دیسک سنتی به حساب می‌آید.

به هنگام مقایسه و بررسی فرق ssd و hdd بایستی گفت یک هارد SSD نو این قابلیت را دارد تا به روش‌های مختلف سرعت کامپیوتر شما را بالا ببرد. از جمله ی این راه ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • کم کردن تایم بوت یعنی بالا آمدن رایانه به طور قابل توجه، اجرا و هم چنین بارگذاری انواع مختلف نرم افزارها به شکل فوری از جمله تفاوت hdd و ssd می باشد
  • خیره کردن و یا باز کردن انواع اسناد و فایل ‌های مختلف بدون هیچ گونه هدر رفت زمان یکی از مهمترین فرق hdd و ssd می باشد.
  • سرعت زیاد در کپی کردن انواع مختلف فایل را می توان در بررسی تفاوت hdd با ssd بعنوان یک فاکتور مهم شمرد

حال که فرق ssd با hdd را بررسی کردیم در امتداد مقاله به بررسی نقاط ضعف هارد SSD می پردازیم.

نقاط ضعف هارد SSD چیست ؟

در عین حال که هارد SSD مزیت هایی دارد، نقاط ضعفی هم دارد که باید به آنها اشاره شود. در زیر سه مورد از نقاط ضعف این هارد های پر طرفدار آورده شده است:

  1. بازیابی نکردن اطلاعات: یکی از اصلی ترین نقطه ضعف‌های‌ هارد SSD، نداشتن قابلیت بازیابی اطلاعات به حساب می‌آید. هنگامی که دیسک HDD از کار می‌افتد، کارشناسان غالبا قادر هستند دست کم تا حدودی داده ها را بازیابی کنند که البته این امر خود نیز وابسته به عواملی که موجب خرابی شده اند و هم چنین شرایط فیزیکی دیسک ها است که این قابلیت در هاردSSD وجود ندارد.
  2. میزان دفعات نوشتن: نقطه ضعف بعدی هارد SSD، عمر مفید آن‌ها است که با توجه به Write Cycle تعداد دفعات نوشتن در مقایسه با دیسک‌های HDD به نسبت از عمر کم تری بهره می‌برد.
  3. ظرفیت: هم اکنون هارد SSD با در نظر گرفتن ظرفیت، قابلیت رقابت با دیسک  HDD را ندارد اما قطعا این قبیل محدودیت‌ها موقتی هستند و در آینده ای نه چندان دور مرتفع خواهند شد.

نقاط ضعف هارد SSD چیست

مختصری درباره هارد های SAS و تفاوت آن با هارد SSD چیست ؟

هارد SAS در واقع، ورژن توسعه یافته‌ی هارد SATA به حساب می‌آید. SAS مخفف Serial Attached SCSI است. سرعت انتقال در این قبیل هارد‌ ها حدودا ۷۶۸ مگابایت است که در مقایسه با هارد دیسک های SATA بسیار سریع تر است. چرخش صفحه های هارد SAS در هر دقیقه از فاکتور های اصلی تعیین کننده‌ی سرعت آن محسوب می شود.

مختصری درباره هارد های SAS و تفاوت آن با هارد SSD چیست

به منظور مقایسه‌ی هارد SSD و هارد SAS بهتر است فرق هاردSSD و SAS  را بررسی کنیم. به همین دلیل در این جا به مقایسه ی سرعت می‌پردازیم.

هاردهای SATA و SAS از منظر نقاط تفاوت با هارد SSD، از بخش چرخانی روی صفحه ی ذخیره سازی برخوردار هستند. معمولا هر چقدر سرعت چرخش روی این صفحه‌ها بیشتر باشد، به همین ترتیب سرعت خواندن و هم چنین نوشتن داده ‌ها نیز بالاتر خواهد رفت. انواع مختلف رایج در بازار این هارد‌‌ها از سرعت ۹۰۰ دور در دقیقه یا ۷.۲ برخوردار هستند. هم اکنون با در نظر گرفتن نیاز روز افزون جهان به سرعت بالا، انواع مختلف دیگری با سرعت‌های بسیار زیاد ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه و یا ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه نیز مورد بهره گیری قرار گرفته اند. با بالا رفتن سرعت چرخش دیسک، سرعت دسترسی به داده‌ها نیز بیشتر می شود، ولی در عین حال مصرف انرژی دستگاه، سر و صدا و لرزش حاصل نیز افزایش می‌یابد و  بنابراین هزینه‌های نگهداری سیستم نیز افزایش می‌یابد.امیدواریم با خواندن این مقاله با مفهوم هارد SSD چیست و تفاوت هارد ssd و hdd آشنا شده باشید و به هنگام خرید بهترین انتخاب را کنید.در نهایت به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را برای کسب اطلاعات در مورد هارد nvme چیست مطالعه نمایید.

سوالات متداول

نسل جدید از هارد است که برای ذخیره سازی اطلاعات از آن استفاده می شودو چند سالیست که به بازار عرضه شده است. ساختار پیاده سازی شده هارد های SSD به این صورت است که هیچ بخش متحرک و یا حتی دیسک چرخان را شامل نمی‌شوند و در واقع همین مورد تفاوت اصلی آن‌ها با سایر هارد های ذخیره کننده‌ی اطلاعات به حساب می‌‌آید. این قطعه ها، مدار های مجتمعی هستند که مثل انواع مختلف مموری، اطلاعات را به سرعت بسیار زیاد می‌خوانند و بدون هیچ گونه استفاده‌ای از نیرو هایی چون برق، آن اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند.
هارد SSD در مقایسه با هارد HDD مشابهت‌های زیاد و تفاوت‌های کمی دارد، دیسک‌های سخت سنتی (HDD) از صفحات چرخانی برخوردار هستند که اطلاعات را روی آن ها ذخیره می‌ کنند. بنابراین هر تایمی که رایانه قصد کند به اطلاعاتی دسترسی پیدا کند، یک سر سوزنی به مکان استقرار اطلاعات رفته، آن را خوانده و نهایتا اطلاعات مربوطه را در اختیار رایانه می‌گذارد.
بازیابی نکردن اطلاعات: یکی از اصلی ترین نقطه ضعف‌های‌ هارد SSD، نداشتن قابلیت بازیابی اطلاعات به حساب می‌آید. میزان دفعات نوشتن: نقطه ضعف بعدی هارد SSD، عمر مفید آن‌ها است که با توجه به Write Cycle تعداد دفعات نوشتن در مقایسه با دیسک‌های HDD به نسبت از عمر کم تری بهره می‌برد. ظرفیت: هم اکنون هارد SSD با در نظر گرفتن ظرفیت، قابلیت رقابت با دیسک HDD را ندارد اما قطعا این قبیل محدودیت‌ها موقتی هستند و در آینده ای نه چندان دور مرتفع خواهند شد.
سرعت بالا: حافظه های SSD به نسبت هارد های HDD از سرعت بسیار زیادی برخوردارند. مقاوت در برابر ضربات: از آنجا که در ساهتار پیاده سازی شده این نوع از هارد ها، دیسک چرخان و متحرک وجود ندارد، مقاومتشان در برابر ضربات بسیار بالا بوده و صاحبان آنها دیگر نگران از بین رفتن اطلاعات مهم خود بر اثر اصابت نخواهند بود. دیلی های بسیار کم و عملکرد کاملا بی صدا در مقایسه با سایر انواع رایج در بازار مصرف ذخیره کننده ها برخوردار هستند.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

‫۴ دیدگاه ها

  1. فرق بین هارد ssd و hdd از مهمترین مباحث تو انتخاب هارد هست خیلی خوب تفاوت هارد hdd و ssd شرح داده شد انتخاب همیشه من هارد sdd هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا