میزبانی وب

همگام سازی چیست و هر آنچه بایستی در مورد آن بدانید!

در پاسخ به پرسش همگام سازی چیست یا sync چیست بایستی گفت معنی سینک شدن ایجاد هماهنگی میان چندین منبع مختلف را همگام سازی یا Synchronization می گویند. همگام سازی در گوشی موبایل، ایمیل، سیستم عامل و مرورگرها استفاده می شود و در این مقاله به توضیح هر یک از ای موارد می پردازیم.

 sync یا همگام سازی چیست؟

سینک شدن ( synchronization)، همسان سازی یا همگام سازی هماهنگ سازی دقیق رویدادها و داده ها در چندین منبع مختلف است. اگر داده ها در هر منبعی دچار تغییر شده باشند با همگام سازی، این اطلاعات در تمام منابع به روز می شود. معمولا همگام سازی در زمانی کوتاه انجام می شود. در برخی مواقع همگام سازی به صورت خودکار اتفاق می افتد و نیار به نگرانی برای بروز نبودن اطلاعات و داده ها در منابع مختلف وجود ندارد.

 همگام سازی ایمیل چیست؟

بطور نمونه زمانی که بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که همگام سازی ایمیل یعنی چی؟ به تنظیمات وب میل با نرم افزارهای کلاینتی نظیر نرم افزار outlook اشاره خواهیم کرد. در مقاله ای مفصل در رابطه با اینکه اوت لوک چیست صحبت بسیار کرده ایم. برای اینکه بدانید چگونه ایمیل خود را همگام سازی کنیم و یا همگام سازی ایمیل چیست ابتدا فرض کنید برنامه ی Outlook  را در محل کار خود دارید، و یک برنامه ی ایمیل دیگر در منزل دارید و یک  smartphone نیز همراه خود دارید. به صورت ایده آل همه دستگاه های شما با همگام سازی ایمیل خواهند توانست با یکدیگر ارتباط داشته باشند.زمانی پیامی را پاسخ می دهید بایستی در سایر دستگاهها نیز پاسخ داده شده مارک بگیرد. یک راه ساده استفاده از پروتکل Imap است که باعث می شود ارتبط بین حساب ایمیل و کامپیوتر شما به روز باشد و در واقع همگام سازی ایمیل انجام شده و تغییرات در هر دو مشاهده شود.

در این حالت هر زمانی ایمیل جدید وارد شود نرم افزار outlook نیز به روز شده و آن را دریافت می کند و سایر فلدرهای موجود با فلدرهای وب میل قرینه و همگام می شوند. مشابه چنین کاری را می توان در مورد وب میل با ابزارهای دیجیتال مختلف انجام داد.حال که با مفهوم همگام سازی و معنی sync آشنا شدید در امتداد مقاله به بررسی بیشتر همگام سازی خواهیم پرداخت.

syncهمگام سازی گوشی چیست ؟

در اینجا سوالی پیش می آید که منظور از همگام سازی در گوشی چیست؟ در کل معنی sync در گوشی و کاربرد گزینه همگام سازی این است که اطلاعات حساب کاربری که به گوشی خود متصل کرده اید با سرور سینک می شود. به طور مثال اگر در گوشی های اندروید حساب گوگل را وارد گوشی کنید، تمام اطلاعات حساب شما از مخاطبان تا ایمیل ها در گوشی شما وارد و همگام سازی می شود و این اطلاعات در هر دوجا موجود هستند.

با روشن بودن همگام سازی در گوشی اطلاعات شما با هر تغییری در حساب های متصل به گوشی سینک می شود.

پیشنهاد ایران هاست برای وب سایت های لینوکس، استفاده از سرورهای ابری با سرعت و Uptime بالاست.

همین امروز سفارش دهید

در مرورگرها منظور از همگام سازی چیست ؟

حال که با مفهوم معنی همگام سازی یعنی چه آشنا شدید به بررسی همگام سازی در مرور گرها می پردازیم. با گسترش دنیای دیجیتالی و دسترسی از نقاط مختلف به کامپیوتر، موبایل و … به اینترنت باعث شده است بحث همگام سازی ( Sync ) اطلاعات در مرورگرها از اهمیت بیشتری برخوردار شود. امروزه مرورگرها نقش بسیار مهمی را در وب دارند و حاوی اطلاعاتی مهم از قبیل تاریخچه، رمزهای عبور، بوک مارک ها و … هستند. در واقع هر اطلاعاتی که در یک مرور گز متصل به حساب کاربری ذخیره کنید، در سیستم و دستگاهی دیگر متصل به همان حساب نیز قابل دسترس است.

چند سال پیش وب سایتی با نام foxmark با قابلیت همگام سازی بوک مارک ها در فایرفاکس کار خود را شروع کرد. البته این یک ایده جدید نبود، چراکه تا پیش از آن نیز سرویس هایی در این زمینه وجود داشتند. اما ارائه سرویس رایگان با کیفیت مناسب این وب سایت و استقبال خوب آن باعث شد اقدامات بیشتری در این زمینه در وب انجام شود.

همین وب سایت با تغییر نام به xmarks و گسترش فعالیت های خود،  امروزه یکی از بهترین سرویس ها در این زمینه می باشد. بوسیله xmarks می توانید بوک مارک های خودتان را در مرورگرهای فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم و سافاری ( و حتی آیفون ) همگام سازی کنید. از دیگر مزایای این سایت می توان به ارائه نسخه وب، امنیت بالا، سادگی و سرعت خوب و تهیه نسخه های پشتیبان اشاره کرد. همچنین این سایت امکانات مختلف دیگری را هم به شما می دهد

اما این اهمیت باعث شد مرورگر اپرا که در ارائه امکانات روی خود مرورگر سابقه خوبی دارد آنرا در مرورگر خود به صورت پیش فرض قرار دهد. قابلیت Opera Link به شما این امکان را می دهد تا اطلاعاتی همچون بوک مارک ها، تاریخچه، جستجو های انجام شده و … را بر روی وب ذخیره کرده و بین چندین مرورگر اپرا آنها را همگام‌سازی کنید. نکته قوت این قابلیت این می باشد که شما می توانید این اطلاعات را با Opera mini هم به اشتراک بگذارید ( نسخه موبایل مرورگر اپرا ). برای دسترسی به این اطلاعات نسخه وبی هم درست شده است که می توانید در  همه جا به اطلاعات خود حتی بدون مرورگر اپرا دسترسی داشته باشید.

در ادامه این حرکت موزیلا با پروژه اش با نام Weave شروع به ساخت و توسعه این قابلیت کرد. چندی پیش این پروژه با تغییر نام به Firefox Sync حالتی رسمی به خود گرفت و هم اکنون با نصب اکستنشن مورد نظر می توانید آنرا به فایرفاکس خود اضافه کنید و اطلاعاتی همچون بوک مارک ها، تاریخچه و … را گرفته تا آخرین تب های باز، تنظیمات مرورگر، پوسته ها و اکستنشن های خود را همگام سازی کنید. به علت استفاده کامل از حالت امن در این برنامه ممکن هست کمی احساس کند بودن هنگام Sync کردن اطلاعات نیز داشته باشید. موزیلا این قابلیت را به صورت پیش فرض بر روی نسخه ۴ فایرفاکس قرار خواهد داد.

گوگل نیز چندی پیش با ارائه این قابلیت بر روی مرورگر خود پس از اپرا دومین مرورگری بود که این قابلیت به صورت پیش فرض روی آن قرار داشت. در هنگام سازی کروم، گوگل در ابتدا با همگام سازی بوک مارک ها شروع و سپس قابلیت همگام سازی اکستنشن ها را نیز به آن افزوده  نمود. هم اکنون مرورگر گوگل اطلاعاتی همچون تنظیمات، بوک مارک و پوسته ها را Sync می کند.

در دیتابیس منظور از همگام سازی خودکار چیست ؟

مثالی دیگر در مورد Synchronization همگام سازی در مورد دیتابیس ( همگام سازی خودکار داده ) است . مثلا  یه SDK برای Sync کردن اطلاعات دیتابیس های مختلف وجود دارد .
شما یک DataBase روی PC دارید و DataBase  دیگری روی موبایل و می خواهید  اطلاعاتشان را  با هم Sync کنید اگر این فریم ورک وجود نداشته باشد باید تک تک رکوردها و فیلدها را خوانده  و مقایسه کنید و اگر تغییر کرده بودند تغییر رو اعمال کنید و غیره ولی این فریم ورک خیلی از این کارها را به صورت اتوماتیک انجام می دهد.

حتی Log خیلی از تغییرات علاوه بر تاریخ و ساعت تغییرات و … را نیز ذخیره می نماید  در واقع بعد از استفاده از آن  یک سری Table ها و فیلدها به جدولتان اضافه شده  و یک سری توابع و متد برای عمل Sync دیتا های دو DataBase در اختیارتان قرار داده می شود.

در دیتابیس منظور از همگام سازی چیست

Synchronization log همگام سازی چیست ؟

 یک فایل مخفی است ، که در یک درایو محافظت شده قرار داردکه با انجام هر عمل همگام سازی  این فایل به روز آوری می شود.می توانید میزان فضای اشغالی توسط فایل log را تتظیم نمایید و از تاریخ و زمان همگام‌سازی و اتفاقاتی که در حین این عملیات رخ داده نیز مطلع شوید.

Transfer log :

از این فایل برای ذخیره ی تغییرات انجام شده تا زمانیکه آنها در سرور نوشته شوند استفاده می شود .میزان فضای اشغالی توسط این فایل قابل تغییر می باشد.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

‫۱۱ دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  چگونه می توانم اعتبارنامه احراز هویت سطح وب یا گواهی PKI را که برای همکاری با دیگر شرکت کنندگان ArcGIS Enterprise استفاده می شود ، به روز کنم؟

 2. روشن بودن قابلیت سینک، برای سینک بودن جیمیل توی گوشی و کامپیوتر خیلی باتری مصرف میکنه؟ من احساس میکنم باطری من رو زود خالی می کنه

  1. فکر کنم این مشکل توی گوشی های قدیمی تر بود، الان که همیشه اینترنت گوشی ها روشنه و … اگر همچنان باتری خالی میشه، مشکل از روشن بودن قابلیت سینک نیست

 3. سینک کردن هر اطلاعاتی با احتیاط باید انجام بشه و بک آپ لازمه، چه گوشی باشه و چه سیستم
  وگرنه اطلاعات از دست میره. کاش این مورد رو توی مقاله میگفتین
  موفق باشین

 4. ممنون از مقاله عالیتون با خواندن مقاله sync به چه معناست سرانجام به زبان ساده فهمیدم سینک شدن یعنی چه 🙂

 5. ابتدا با مشکل چرا ایمیل همگام سازی نمیشه مواجه بودم حال با خواندن مقاله و آشنا شدن معنی همگام سازی آشنا شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا