امنیت

تفاوت HTTP و HTTPS به ساده ترین زبان در چیست و چرا به SSL نیاز داریم؟

حتما تا کنون به سایت هایی برخورده اید که با Http آغاز می شوند و برخی هم با Https. اما تفاوت HTTP و HTTPS در چیست و چرا این سایت ها در URL با یکدیگر تفاوت دارند. ما اینجا هستیم تا به سوال شما در این رابطه پاسخ دهیم و به ساده ترین زبان بگوییم که اگر تا کنون وب سایت شما HTTP است، چرا و چگونه باید سایت خود را به HTTPS تبدیل کنید.

داشتن یک سایت امن فواید بسیاری برای سئو دارد و گواهینامه SSL یکی از راه‌کارهایی است که می تواند به افزایش امنیت سایت شما کمک زیادی کند. قبل از بررسی تفاوت HTTP و HTTPS لازم است تا توضیحی مختصر درباره گواهینامه  SSL و دلایل استفاده از آن بدهیم. لطفا کمی حوصله کنید و با ما همراه باشید.

مفهوم SSL 

SSL مخفف عبارت Secure Sockets Layer است. و وظیفه آن ایمن نگه داشتن اتصال به اینترنت و محافظت از هرگونه اطلاعات حساس است که بین دو سیستم ارسال می‌شود.

در واقع اهمیت SSL از زمانی آغاز شد که اطلاعیه گوگل در سال ۲۰۱۸ در قالب هشدار به وب مستر ها منتشر شد. در این اطلاعیه به وب مسترها هشدار داده شد که اگر وب سایت آن‌ها از پروتکل HTTPS پشتیبانی نکند ممکن است با خطر از دست دادن ترافیک روبرو شوند!

اما HTTPS چیست و چرا باید سایت را از HTTP به آن تغییر می دادیم؟

تفاوت HTTP و HTTPS در چیست ؟

HTTP یک پروتکل است که وظیفه برقراری ارتباط میان Server و Clinet را در یک شبکه کامپیوتری برعهده دارد. زمانی که بازدید کننده وارد یک وب سایت می شود اطلاعات آن از طریق http به کامپیوتر بازدید کننده ارسال می شود و زمانی که از سمت بازدید کننده اطلاعاتی به وب سایت برمی گردد، مانند اطلاعات ورود، کامپیوتر نیز با استفاده از http اطلاعات را به وب سایت بر میگرداند.

در این حالت تمامی اطلاعاتی که منتقل میشود برای هر شخصی بر روی شبکه قابل مشاهده است و به راحتی توسط هکرها قابل دست یابی است. به همین منظور نسخه امن HTTP در قالب HTTPS مطرح می شود.

در https  هم کامپیوتر بازدید کننده و هم وب سایت دارای کد محرمانه هستند که به آنها اجازه می دهد تا اطلاعتشان بصورت رمز گذاری شده بین یکدیگر رد و بدل شود و شخص دیگری بر روی شبکه نتواند به اطلاعات منتقل شده دست رسی پیدا کند.

مقایسه HTTP با HTTPS

در واقع ایراد HTTP عدم رمزگذاری اطلاعات است. این بدان معنی است که اگر فردی در میانه راه تبادل اطلاعات، بین کاربر و وب سایت قرار گیرد (مانند سرویس دهنده اینترنت) قادر است اطلاعات رد و بدل شده را مشاهده کند.

برای درک اهمیت این موضوع فرض کنید شما در حال خرید از یک فروشگاه آنلاین هستید و درگاه بانکی وب سایت از پروتکل HTTPS پشتیبانی نمی‌‌کند! در این حالت تمام اطلاعات شما بدون رمز نگاری در فضای اینترنت رد و بدل می شود.

آسیب پذیری http

پروتکل https مشکلات زیادی را در مسائل امنیت حل کرده است. گزارشات زیادی در خصوص حملات وجود دارد که https این موارد را بسیار کاهش داده است. در ذیل به برخی از این گزارشات اشاره میکنیم :

 • شرکت های AT&T و Verizon بدون اطلاع مشتریان، عادت های وب گردی آنها را رصد می کردند
 • China Telecom با استفاده از ارتباطات http بد افزاری را به کامپیوتر کاربران تزریق می کردند
 • Airtel نیز بر روی این پروتکل از کاربران سوء استفاده می کرده است.

برخی  از مسائل رخ داده  در خصوص امنیت سایبری شامل شرکت های فناوری بزرگ است. شرکت های آمریکایی بیش از ۳ میلیارد دلار در کلاهبرداری های اینترنتی از دست داده اند که بیشتر مربوط به جمع آوری اطلاعات توسط هکر ها از ارتباطات غیر ایمن آنها بوده است. از آنجایی که هکرها بسیار خبره تر شده اند بررسی و آگاهی از  اینگونه موارد بسیار سخت شده است. بر همین اساس تمامی شرکت های پیشرو به پروتکل https تغییر مسیر داده اند.

 

آسیب پذیری http در مقابل https

در حال حاضر بسیاری از مرورگرها رویکردشان را در خصوص https بطور کامل تغییر داده اند، بر این اساس می توانید به اظهارات اخیر در خصوص رویکردشان نگاهی بیاندازید :

Mozilla: برای پشتیبانی کامل استفاده از Https ضروری است

موزیلا در نظر دارد برخی از امکاناتش را در خصوص وب سایت هایی که از https استفاده نمی کنند غیر فعال کند. آنها علت این اقدام را بدین شکل بیان می کنند که : “ما از Https پشتیبانی میکنیم زیرا امنیت در وب بخش مرکزی ماموریت ماست، جدا از هدفگذاری که این پروتکل دارد، Https شرایطی را فراهم می کند که کاربران را در محیط وب ایمن نگه می دارد”.

Mozilla: برای پشتیبانی کامل استفاده از Https ضروری است

Apple : لینک های داخلی برنامه ها باید https باشند

Apple نیز اعلام کرده تمامی لینک های داخلی app  ها باید آدرسشان تحت پروتکل https باشد. جمله ای که نشان می دهد Apple اهمیت امنیت را درک کرده است. این مطلب بدین معنی است که هر اپلیکیشنی که به وب سایت شما لینک شود این ارتباط باید از طریق پروتکل https صورت گیرد.

Apple : لینک های داخلی برنامه ها باید https باشند

Google : وب سایت های مبتنی بر https رتبه بهتری در نتایج گوگل میگیرند.

همانطور که در بالا اشاره شد، گوگل اظهار داشته که استفاده از https یک ضرورت است و قصد ترویج استفاده از این پروتکل را در بین سایت ها دارد. با اضافه نمودن یک گواهی SSL به وب سایتتان شما می توانید بازدیدکنندگان بیشتری را به کسب و کارتان جذب کنید.

Google : وب سایت های مبتنی بر https رتبه بهتری در نتایج گوگل میگیرند.

با مواردی که مطرح شد مشاهده کردید که مهاجرت به https یک ضرورت است و پروتکل قدیمی http با نیاز های امروز امنیتی و حتی امکانات جدیدی که توسط بسیاری از شرکت ها ارایه می شود دیگر همخوانی ندارد. همانطور که شما دیگر از مودم قدیمی dial-up برای اتصال به اینترنت  استفاده نمی کنید، راه اندازی یک وب سایت با http را نیز باید فراموش کنید. لذا نمی توان بهانه منطقی در پاسخ به این سوال آورد که وب  سایت شما  در میان انتخاب https http چرا باید در سمت بازنده قرار گیرد. لذا در اولین فرصت برای اینکه از رقابت عقب نمانید یک گواهی ssl خریداری کنید و وب سایت خود را با https راه اندازی کنید.

به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را برای کسب اطلاعات در حوزه تاثیر HTTPS در سئو مطالعه نمایید.

مهمترین دلایل استفاده از HTTPS

دلایل استفاده از HTTPS

 • بهبود رتبه در نتایج موتورهای جستجو

گوگل استفاده از HTTPS را به عنوان یک فاکتور در رتبه بندی تایید نکرده است اما شواهد نشان می‌‌دهند که اولویت با وب سایت‌‌هایی است که از SSL در دامنه خود استفاده کرده‌‌‌‌‌‌‌اند.

 • تجربه کاربری بهتر

مرورگرهایی مانند فایرفاکس و کروم  از نشانگرها برای نمایش امنیت وب سایت‌‌‌‌ها استفاده می‌‌‌کنند و کاربران به راحتی می‌‌‌‌‌‌توانند از این موضوع آگاه شوند.

تحقیقات وب سایت globalsign نشان می‌‌‌دهد ۸۴% کاربران در صورت اطلاع از امنیت پایین وب سایت، از خرید کردن در آن سایت انصراف می‌دهند.

پس اگر هدف شما حفظ کاربر و تبدیل آن به مشتری است، تهیه SSL را در دستور کار خود قرار دهید.

 • محافظت از اطلاعات کاربران

به وسیله SSL می­توانید از داده های کاربران محافظت کنید. مطمئنا هیچکس دوست ندارد که اطلاعات کاربران وب سایتش به سرنوشت فیسبوک دچار شود و یا در اختیار دیگران قرار گیرد.

در پی هک شدن اکانت‌‌های کاربران درفیسبوک، دفتر پاسخگویی دولت آمریکا در گزارشی اعلام کرد منقضی شدن گواهینامه امنیتی سایت یکی از دلایلی است که به هکرها اجازه داده تا به داده‌های کشف نشده دسترسی پیدا کنند.

 • نماد امنیت وب سایت را دریافت کنید

بخش زیادی از کاربران نگران این موضوع هستند که از داده‌‌های آن ها سو استفاده شود. برای رفع این مشکل می‌توانید نماد امنیت را در سایت خود قرار دهید تا خیال کاربران تا حدودی از این موضوع راحت شود.

نماد امنیت وب سایت را دریافت کنید

تجربه نشان داده است که امنیت سایت با نرخ تبدیل رابطه مستقیم دارد.

 • برای اجرای AMP باید SSL داشته باشید

مطمئنا می دانید که بهینه سازی موبایل برای سئو AMP چقدر مهم است از این رو مقاله ما را برای کسب اطلاعات در حوزه AMP چیست و تاثیر آن در سئو مطالعه نمایید.

با فعالسازی AMP می‌توانید ترافیک و جایگاه سایت در نتایج گوگل را ارتقا دهید.

نکته جالب اینجاست که برای فعالسازی این ویژگی نیز به گواهینامه SSL نیاز خواهید داشت!

 • کمپین های موثرتر در گوگل ادز

مقدار زیادی از درآمد گوگل از فروش تبلیغات است. اگر کاربران از سایت شما بازدید کنند اما تبدیل نشوند، تبلیغ کنندگان نمی‌‌توانند هزینه ادامه تبلیغات را به گوگل پرداخت کنند. یکی از تکنیک‌های افزایش فروش بالا بردن ضریب امنیت سایت است که در موارد بالا به آن اشاره کردیم.

به همین خاطر گوگل ادز همواره به تبلیغ کنندگان هشدار می‌دهد که از آدرس‌‌‌‌‌های HTTPS به جای HTTP در صفحات فرود خود استفاده کنند.

 • دریافت نماد اعتماد دوستاره در اینماد

اینماد نشانه ای است که به منظور احراز هویت و صلاحیت کسب و کارهای اینترنتی به آن ها داده می‌‌‌شود و تعداد ستاره‌های بالاتر نشان دهنده سطح کیفی و امنیت بالاتر وب سایت است.

در صورتی که سایت شما دارای گواهینامه امنیتی SSL باشد نماد اعتماد دوستاره و در غیر این صورت نماد یک ستاره به شما تعلق می‌گیرد.

نماد اعتماد الکترونیک

مراحل تغییر از HTTP به HTTPS

مهاجرت از HTTP به HTTPS برای بسیاری از افراد سخت است زیرا ممکن است با مشکلات احتمالی مواجه شوند. در این بخش به مراحل انجام این کار اشاره می‌‌‌کنیم:

 • انتخاب یکی از انواع گواهینامه SSL
 • خرید SSL و نصب آن بر روی دامنه
 • هدایت تمامی صفحات از HTTP به HTTPS
 • تایید مجدد مالکیت در سرچ کنسول گوگل
 • به روزرسانی نقشه سایت (sitemap)
 • به روزرسانی فایل txt
 • به روزرسانی تنظیمات گوگل آنالیتیکس
 • انجام تست

جمع بندی

اگر می‌خواهید کاربران شما به محض ورود به سایت با تصویر زیر مواجه نشوند لازم است هرچه سریعتر برای سایت خود SSL تهیه کنید.

پیغام عدم استفاده سایت از SSL

امنیت سایت یکی از موارد مهمی است که عدم توجه به آن می‌تواند پیامدهای سنگینی برای شما به همراه داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته با پشتیبانی ایران هاست تماس بگیرید.

سوالات متداول

SSL مخفف عبارت Secure Sockets Layer است. و وظیفه آن ایمن نگه داشتن اتصال به اینترنت و محافظت از هرگونه اطلاعات حساس است که بین دو سیستم ارسال می‌شود. در واقع اهمیت SSL از زمانی آغاز شد که اطلاعیه گوگل در سال ۲۰۱۸ در قالب هشدار به وب مستر ها منتشر شد. در این اطلاعیه به وب مسترها هشدار داده شد که اگر وب سایت آن‌ها از پروتکل HTTPS پشتیبانی نکند ممکن است با خطر از دست دادن ترافیک روبرو شوند!
HTTP یک پروتکل است که وظیفه برقراری ارتباط میان Server و Clinet را در یک شبکه کامپیوتری برعهده دارد. زمانی که بازدید کننده وارد یک وب سایت می شود اطلاعات آن از طریق http به کامپیوتر بازدید کننده ارسال می شود و زمانی که از سمت بازدید کننده اطلاعاتی به وب سایت برمی گردد، مانند اطلاعات ورود، کامپیوتر نیز با استفاده از http اطلاعات را به وب سایت بر میگرداند. در این حالت تمامی اطلاعاتی که منتقل میشود برای هر شخصی بر روی شبکه قابل مشاهده است و به راحتی توسط هکرها قابل دست یابی است. به همین منظور نسخه امن HTTP در قالب HTTPS مطرح می شود. در https  هم کامپیوتر بازدید کننده و هم وب سایت دارای کد محرمانه هستند که به آنها اجازه می دهد تا اطلاعتشان بصورت رمز گذاری شده بین یکدیگر رد و بدل شود و شخص دیگری بر روی شبکه نتواند به اطلاعات منتقل شده دست رسی پیدا کند.
بهبود رتبه در نتایج موتورهای جستجو
تجربه کاربری بهتر
محافظت از اطلاعات کاربران
نماد امنیت وب سایت را دریافت کنید
دریافت نماد اعتماد دوستاره در اینماد

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا