افزایش بازدید و رتبه

۷ نکته کلیدی در تولید محتوا برای یک وب سایت

7 نکته کلیدی در تولید محتوا برای یک وب سایت

یکی از اساسی‌‎ترین بخش‌های وب سایت محتوای آن است. یک محتوای جذاب و کاربر پسند موجب توقف بیشتر کاربر در یک وب سایت خواهد شد و افزایش رتبه وب سایت در موتورهای جست‌و‌‌جو و اصطلاحا بهینه‌شدن سئوی سایت را نیز به همراه دارد. برای ایجاد محتوای یک سایت باید ابتدا هدف خود از درج آن‌را مشخص کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا این محتوا با نوع فعالیت وب سایت ما سازگاری دارد؟ آیا کاربر برای رسیدن به این محتوا به اینترنت مراجعه کرده است؟

تاثیر تولید محتوا بر SEO

پاسخ به نیازهای یک کاربر موجب ترغیب آن به بازدید از بخش‌های دیگر سایت نیز خواهد شد. حال تصور کنید که شما یک وب سایت فروشگاهی دارید و این توقف علاوه بر اینکه به رشد سئوی سایت منجر می‌شود، مشوق خرید کاربر از خدمات و استفاده از سرویس‌های شما نیز خواهد شد.

پس هر محتوایی اعم از متن، تصویر، فیلم، صوت و… که به‌منظور انتقال مفاهیم در یک وب سایت قرار می‌گیرد و موجب بازدید کاربر از آن سایت می‌گردد، “محتوا” نام دارد. فرایندی که به تولید این محتوا می‌انجامد نیز “تولید محتوا” نامیده می‌شود. در نتیجه تولید محتوایی که مرتبط با اهداف سایت بوده و از نظر مخاطب ارزش مطالعه را داشته باشد مهم‌ترین هدف یک سایت است. بسیار مهم است که بتوانیم با ایجاد یک محتوای مناسب به رشد کسب و کار آنلاین خود کمک کنیم و در کنار آن نیاز کاربر را نیز برآورده نماییم.

نظرسنجی از مخاطبان

این محتوا تنها شامل نوشته‌ها و متون مندرج در سایت نیست و دسته‌بندی گسترده‌ای در دنیای اینترنت دارد که پرکاربردترین آن‌ها بدین شرح هستند:

 • محتوای نوشتاری

مطالب و متونی که در وب سایت‎ها قرار‎ می‏گیرد، محتوای نوشتاری‎ نام دارند. محتواهای نوشتاری نیازمند رعایت نکات و اصول خاصی هستند. بیشتر مطالبی که در درون سایت‎ها بارگذاری‎ می‏شود، به شکل نوشتاری هستند.

 • محتوای صوتی

فایل‌های صوتی یکی از انواع محتواهایی است که در سال‌های اخیر بسیار رایج شده و ممکن است به‌صورت فایل‌های mp3 مستقل روی وب سایت‌ها و یا به صورت پادکست‌های صوتی بارگذاری شوند.

 • محتوای تصویری

گاهی توضیح و شرح یک مطلب رسا نیست و مخاطب نمی‌تواند مفهوم مورد نظر نویسنده را درک کند. محتواهای تصویری یا اینفوگرافیک‎ می‏توانند در این زمینه موثر واقع شوند. گاهی یک تصویر بیشتر از هزار کلمه و حتی مقاله‎ می‏تواند پیام خود را منتقل سازد. به عبارت دیگر، محتوای تصویری که به شکل عکس، نقشه، دیاگرام، نمودار و…‎ است، مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات پیچیده را به‌گونه‌ای نشان‎ می‏دهد که پیام به شیوه‌ای سریع و قابل ‌فهم به مخاطب منتقل‎ ‏گردد.

 • محتوای صوتی ـ تصویری

محتواهای صوتی ـ تصویری در قالب فایل‎های ویدئویی ارائه‎ می‏گردد. در دیگر محتواها، تنها با ذکر نام و یا بیان یک مطلب‎ می‏توان پیام خود را به مخاطب و بازدیدکننده منتقل کرد، این در حالی است که در ویدئوها بازدیدکننده بی واسطه با منبع اصلی ارتباط برقرار‎ می‏نماید و از این رو با اعتماد بیش‌تری محتوای سایت را دنبال‎ می‏کند.

حال که با انواع محتوا آشنا شدیم می‌خواهیم گام اصلی را برداریم. چگونه محتوای وب سایت خود را ایجاد نماییم؟

تولید محتوای جذاب

۷ نکته کلیدی در تولید محتوای کاربرپسند:

 • هدف از تولید محتوا: باید مخاطبان، علایق و نیازهای آن‌ها را به‌خوبی بشناسیم و بدانیم هدف از تولید محتوا چیست و قرار است در نهایت به چه نتیجه‌ای دست یابیم.
 • تازگی و بکر بودن: ایجاد محتوای جدیدی که کاربر را به سمت مشاهده سایت بکشاند و اصطلاحا آن‌را میخکوب کند.
 • جذاب بودن محتوا: استفاده از اینفوگرافیک و تصاویر جذاب با با رنگ و لعاب خاص که علاوه بر چشم‌نواز بودن بتواند مفهوم آن درخواست را نیز به کاربر انتقال دهد.
 • تنوع در انواع محتوا: استفاده از انواع دسته‌بندی‌های یک محتوا می‌تواند سرگرم‌کننده بوده و به جذابیت سایت بیافزاید. استفاده هم‌زمان از متن، تصویر یا ویدیو در یک سایت می‌تواند عامل مهمی در جذب کاربران و مشاهده آن سایت باشد.
 • به کار بردن عبارت کلیدی مناسب: استفاده از کلمات و عبارت های کلیدی مهمی که متناسب با موضوع فعالیت سایت باشد. دقیقا همان عبارتی که کاربر در موتورهای جستجو دنبال می‌کند و الزاما یک کلمه خاص نخواهد بود. این عبارت می‌تواند همان سوالی باشد که در ذهن کاربر نقش بسته و به دنبال پاسخ آن است.
 • تعداد کلمات مناسب در محتوای اثربخش: یک محتوا باید بتواند در کنار بخش‌هایی که دارد طول مناسبی را برای مدت زمان توقف مناسب کاربر فراهم کند. استفاده از تصویر شاخص مناسب در یک نوشته، محتوای نوشتاری صحیح، ویدیوی مرتبط با نوشته و با مدت زمان کافی همگی طول یک محتوا را تشکیل می‌دهند.
 • لینک کردن عبارات در محتوا: باید در زمان تولید محتوا از لینک‌دهی داخلی و مراجعه به بخش‌های دیگر وب سایت نیز استفاده کرد. این امر مکمل هدف و دلیل اصلی ورود کاربر به وب سایت است.

محتوای مناسب فروشگاه آنلاین

انواع فعالیت وب سایت‌ها:

هر وب سایتی به اقتضای فعالیت و مخاطبین خاصی که دارد، می‌بایست محتوای مناسبی ایجاد و ارائه نماید.

 • شخصی: وب سایتی که برای معرفی سوابق کاری، بیوگرافی یا دستاوردهای یک شخص ایجاد می‌شود. علاوه بر استادندارهایی که پیش‌تر به آنها اشاره شد، باید بخش‌های متفاوتی جهت معرفی یک شخص و حرفه آن داشته باشد. بخش‌های استاندارد آن صفحه اصلی، تماس با ما، درباره ما، بیوگرافی و… است.
 • سازمانی: شرکت‌ها و سازمان‌های خدماتی نیز باید از محتوای مناسب و مرتبط با کسب‌و‌کار و صنعت خود جهت جذب بیشتر مشتری و معرفی خدمات خود استفاده کنند. ازمهم‌ترین صفحات آن می‌توان به صفحه اصلی، تاریخچه و ارتباط با ما اشاره کرد.
 • فروشگاهی: برای عرضه محصولات و خدماتی که به صورت آنلاین به کاربران معرفی خواهد شد، باید توضیح دقیق و قابل فهمی از هر یک ارائه شود. قرار گرفتن منوها و سرویس‌ها در بخش‌هایی از سایت که به راحتی در دسترس کاربران قرار بگیرد یکی از اجزای مهم ایجاد محتوای سایت فروشگاهی است. در نهایت کاربران در کم‌ترین زمان ممکن انتخاب مناسب را انجام داده و خرید خود را نهایی کنند. صفحه اصلی، سرویس‌ها یا محصولات، عضویت قالب اصلی یک فروشگاه خواهد بود.
 • اطلاع‌رسانی: بولتن‌ها و سایت‌های خبری یا فروم‌های تبادل اطلاعات کاربران که با توجه به نوع کاربردی که برای افراد دارند، محتوا و بخش‌های متنوعی را شامل می‌شوند. مهم‌ترین بخش این دسته سایت‌ها را نظرات اعضا و کاربران تشکیل می‌دهد. در این دسته وب سایت‌ها صفحه اصلی، درباره ما، ثبت‎‌نام و درج نظرات از بخش‌های اصلی آن‌ها هستند.

ایجاد محتوای مناسب کاربر

به یاد داشته باشید که به‫ اشتراک‌گذاری محتوایی که کاربر و شما آن را ساخته‌اید، فرصت‌های بسیاری را برای موتورهای جستجو و مردم جهت پیداکردن و دیدن وب سایت فراهم می‌آورد. از یک فرایند تاییدی برای قرار دادن نظرات و پست‌های بازدیدکنندگان سایت خود استفاده نمایید. دقت کنید که چه اطلاعات و محتویاتی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهید تا در نتیجه منجر به دریافت نظرات مثبت و مناسبی از آن‌ها شوید و نکته آخر اینکه محتوایی را منتشر ‌کنید که هم خود باور دارید و هم کاربر به ‌دنبال آن باشد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (هیچ نظری ثبت نشده است)
Loading...

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. تمام ۷ نکاتی که در مورد تولید محتوای وب سایت را ذکر کردین به دقت خواندم و در سرویس سایت ساز به کار بردم و در سئوی سایتم تغییرات مثبتی اتفاق افتاد اما در امتداد موضوع ایجاد محتوای مناسب کاربر آیا مقاله ای جامع تر دارید که مطالعه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن