افزایش بازدید و رتبه

۷ نکته کاربردی و آسان، برای تولید محتوای سایت

7 نکته کاربردی و آسان، برای تولید محتوای سایت

محتوا پادشاه است! شاید این جمله را بارها شنیده باشید. کاربران اینترنتی معمولا از سایتی خرید می کنند که محتوایی ساده، روان و جذاب داشته باشد و این یعنی پادشاهی در دنیای آنلاین.

یکی از اساسی‌‎ترین بخش‌های وب سایت محتوای آن است. یک محتوای جذاب و کاربرپسند موجب توقف بیشتر کاربر در یک وب سایت خواهد شد. همچنین افزایش رتبه وب سایت در موتورهای جست‌و‌‌جو و اصطلاحا بهینه‌شدن سئوی سایت را نیز به همراه دارد. برای تولید محتوا در طراحی سایت باید ابتدا هدف خود از درج آن‌را مشخص کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا این محتوا با نوع فعالیت وب سایت ما سازگاری دارد؟ آیا کاربر برای رسیدن به این محتوا به اینترنت مراجعه کرده است؟

تاثیر تولید محتوا بر SEO

پاسخ به نیازهای یک کاربر موجب ترغیب آن به بازدید از بخش‌های دیگر سایت نیز خواهد شد. حال تصور کنید که شما یک وب سایت فروشگاهی دارید و این توقف بازدیدکنندگان علاوه بر اینکه به رشد سئوی سایت شما منجر می‌شود، مشوق خرید و استفاده آنها از خدمات شما نیز خواهد شد.

پس هر متن، تصویر، فیلم، صوت و… که به‌منظور انتقال مفاهیم در یک وب سایت قرار می‌گیرد و موجب بازدید کاربر از آن سایت می­شود، “محتوا” نام دارد. فرایندی که به ایجاد این محتوا می‌انجامد نیز “تولید محتوا” نامیده می‌شود. در نتیجه تولید محتوایی که مرتبط با اهداف سایت بوده و از نظر مخاطب ارزش مطالعه را داشته باشد، مهم‌ترین هدف یک سایت است. بسیار مهم است که بتوانیم با ایجاد یک محتوای مناسب به رشد کسب و کار آنلاین خود کمک کنیم و در کنار آن، نیاز کاربر را نیز برآورده نماییم.

نظرسنجی از مخاطبان

 این محتوا تنها شامل نوشته‌ها و متون مندرج در سایت نیست و دسته‌بندی گسترده‌ای در دنیای اینترنت دارد که پرکاربردترین آن‌ها بدین شرح هستند:

 • محتوای نوشتاری

همین متنی که تا اینجا خوانده اید نمونه‌ی یک محتوای متنی است. بیشتر وب­سایت‌ها محتواهای نوشتاری را برای مخاطبان و کاربران خود بارگذاری می­کنند. این نوع از محتوا نیازمند اصول و رعایت نکات خاص است.

 • محتوای صوتی

شاید شنیده باشید که می‌گویند: “تنها صداست که می­ماند” این جمله نشانگر آن است که فایل­های صوتی در تولید محتوای وب­سایت می‌توانند نقش مهمی داشته باشند. این نوع از محتوا، در سال‌های اخیر برای انواع وب­سایت­ها بسیار رایج شده است. ممکن است به‌صورت فایل‌های mp3 مستقل روی وب سایت‌ و یا به‌صورت پادکست‌های صوتی بارگذاری شوند.

 • محتوای تصویری

خودِ شما زمانی که یک مطلب را در کنار یک تصویر مرتبط به آن می­بینید بیشتر لذت می­برید یا صرفا با خواندنِ نوشته ها؟! گاهی توضیح و شرح یک مطلب رسا نیست و مخاطب نمی‌تواند مفهوم مورد نظر نویسنده را درک کند. محتواهای تصویری یا اینفوگرافیک‎ می‏توانند در این زمینه موثر واقع شوند. گاهی یک تصویر بیشتر از هزار کلمه و حتی مقاله‎ می‏تواند پیام خود را منتقل سازد. به‌عبارت دیگر، محتوای تصویری که به شکل عکس، نقشه، دیاگرام، نمودار و…‎ است، مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات پیچیده را به‌گونه‌ای نشان‎ می‏دهد که پیام به شیوه‌ای سریع و قابل ‌فهم به مخاطب منتقل‎ ‏گردد.

 • محتوای صوتی ـ تصویری

محتواهای صوتی ـ تصویری در قالب فایل‎های ویدئویی ارائه‎ می‏گردد. در دیگر محتواها، تنها با ذکر نام و یا بیان یک مطلب‎ می‏توان پیام خود را به مخاطب و بازدیدکننده منتقل کرد، این در حالی است که در ویدئوها بازدیدکننده بی واسطه با منبع اصلی ارتباط برقرار‎ می‏نماید و از این رو با اعتماد بیش‌تری محتوای سایت را دنبال‎ می‏کند.

حال که با انواع محتوا آشنا شدیم می‌خواهیم گام اصلی را برداریم. چگونه محتوای وب سایت خود را ایجاد نماییم؟

تولید محتوای جذاب

۷ نکته کلیدی در تولید محتوای کاربرپسند:

 • هدف از تولید محتوا: باید مخاطبان، علایق و نیازهای آن‌ها را به‌خوبی بشناسیم و بدانیم هدف از تولید محتوا برای سایت چیست و قرار است در نهایت به چه نتیجه‌ای دست یابیم.
 • تازگی و بکر بودن: ایجاد محتوای جدیدی که کاربر را به سمت مشاهده سایت بکشاند و اصطلاحا آن‌را میخکوب کند.
 • جذاب بودن محتوا: استفاده از اینفوگرافیک و تصاویر جذاب با با رنگ و لعاب خاص که علاوه بر چشم‌نواز بودن بتواند مفهوم آن درخواست را نیز به کاربر انتقال دهد.
 • تنوع در انواع محتوا: استفاده از انواع دسته‌بندی‌های یک محتوا می‌تواند سرگرم‌کننده بوده و به جذابیت سایت بیافزاید. استفاده هم‌زمان از متن، تصویر یا ویدیو در یک سایت می‌تواند عامل مهمی در جذب کاربران و مشاهده آن سایت باشد.
 • به کار بردن عبارت کلیدی مناسب: استفاده از کلمات و عبارت‌های کلیدی مهمی که متناسب با موضوع فعالیت سایت باشد. دقیقا همان عبارتی که کاربر در موتورهای جستجو دنبال می‌کند و الزاما یک کلمه خاص نخواهد بود. این عبارت می‌تواند همان سوالی باشد که در ذهن کاربر نقش بسته و به‌دنبال پاسخ آن است.
 • تعداد کلمات مناسب در محتوای اثربخش: یک محتوا باید بتواند در کنار بخش‌هایی که دارد طول مناسبی را برای مدت زمان توقف مناسب کاربر فراهم کند. استفاده از تصویر شاخص مناسب در یک نوشته، محتوای نوشتاری صحیح، ویدیوی مرتبط با نوشته و با مدت زمان کافی، همگی طول یک محتوا را تشکیل می‌دهند.
 • لینک کردن عبارات در محتوا: باید در زمان تولید محتوای سایت، از لینک‌دهی داخلی و مراجعه به بخش‌های دیگر وب سایت غافل نشویم. این امر مکمل هدف و دلیل اصلی ورود کاربر به وب سایت است.

محتوای مناسب فروشگاه آنلاین

انواع فعالیت وب سایت‌ها:

هر وب سایتی به اقتضای فعالیت و مخاطبین خاصی که دارد، می‌بایست محتوای مناسبی ایجاد و ارائه نماید.

 • شخصی: وب سایتی که برای معرفی سوابق کاری، بیوگرافی یا دستاوردهای یک شخص ایجاد می‌شود. علاوه بر استادندارهایی که پیش‌تر به آنها اشاره شد، باید بخش‌های متفاوتی جهت معرفی یک شخص و حرفه آن داشته باشد. بخش‌های استاندارد در تولید محتوای سایت شخصی صفحه اصلی، تماس با ما، درباره ما، بیوگرافی و… است.
 • سازمانی: شرکت‌ها و سازمان‌های خدماتی نیز باید از محتوای مناسب و مرتبط با کسب‌و‌کار و صنعت خود جهت جذب بیشتر مشتری و معرفی خدمات خود استفاده کنند. ازمهم‌ترین صفحات آن می‌توان به صفحه اصلی، تاریخچه و ارتباط با ما اشاره کرد که حین تولید محتوا در طراحی سایت لحاظ می‌شود.
 • فروشگاهی: برای عرضه محصولات و خدماتی که به‌صورت آنلاین به کاربران معرفی خواهد شد، باید توضیح دقیق و قابل فهمی از هر یک ارائه شود. قرار گرفتن منوها و سرویس‌ها در بخش‌هایی از سایت که به‌راحتی در دسترس کاربران قرار بگیرد یکی از اجزای مهم تولید محتوا برای سایت فروشگاهی است. در نهایت کاربران در کم‌ترین زمان ممکن انتخاب مناسب را انجام داده و خرید خود را نهایی خواهند کرد. صفحه اصلی، سرویس‌ها یا محصولات، عضویت بخش‌های اصلی تولید محتوای یک فروشگاه هستند.
 • اطلاع‌رسانی: بولتن‌ها و سایت‌های خبری یا فروم‌های تبادل اطلاعات کاربران که با توجه به نوع کاربردی که برای افراد دارند، محتوا و بخش‌های متنوعی را شامل می‌شوند. مهم‌ترین بخش این دسته سایت‌ها را نظرات اعضا و کاربران تشکیل می‌دهد. تولید محتوا برای طراحی این دسته وب سایت‌ها بیشتر شامل صفحه اصلی، درباره ما، ثبت‎‌نام و درج نظرات خواهد بود.

تولید محتوای مناسب کاربر

به یاد داشته باشید که به‫ اشتراک‌گذاری محتوایی که کاربر و شما آن را ساخته‌اید، فرصت‌های بسیاری را برای موتورهای جستجو و کاربران، جهت پیداکردن و دیدن وب سایت فراهم می‌آورد. در هنگام تولید محتوا برای سایت، از یک فرایند تاییدی مانند CAPTCH برای قرار دادن نظرات و پست‌های بازدیدکنندگان سایت خود استفاده نمایید. با این کار اطلاعات صحیح و درستی از افراد ،نه ربات‌های موجود در اینترنت، دریافت خواهید کرد. دقت کنید که چه اطلاعات و محتویاتی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهید تا در نتیجه منجر به دریافت نظرات مثبت و مناسبی از آنها شود و نکته آخر اینکه محتوایی را منتشر ‌کنید که هم خود باور دارید و هم کاربر به‌‌دنبال آن است.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۱ رای, میانگین: ۵٫۰۰ از ۵)
Loading...

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. تمام ۷ نکاتی که در مورد تولید محتوای وب سایت را ذکر کردین به دقت خواندم و در سرویس سایت ساز به کار بردم و در سئوی سایتم تغییرات مثبتی اتفاق افتاد اما در امتداد موضوع ایجاد محتوای مناسب کاربر آیا مقاله ای جامع تر دارید که مطالعه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن