عمومی

ویدئو مارکتینگ / Video Marketing یا بازاریابی ویدیویی چیست ؟

بازاریابی ویدیویی یا ویدئو مارکتینگ و به اصطلاح انگلیسی آن Video Marketing، فعالیتی برای تبلیغ یک برند، تجارت یا محصول از طریق ساخت و انتشار یک ویدئو در بستر رسانه‌‌های آنلاین است و زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید که در گذشته مفصل راجع به آن توضیح داده ایم. پلتفرم‌‌‌های بسیار زیادی در دنیا وجود دارد که بازاریابان از آن‌ها برای انتشار فیلم‌‌‌های خود استفاده می‌‌‌‌کنند اما وب‌‌سایت‌‌‌هایی مانند YouTube، Instagram، Vimeo و Facebook از محبوب‌‌‌‌ترین بسترهای اشتراک‌‌‌‌گذاری آنلاین به شمار می‌‌‌‌‌آیند.

در ایران نیز رسانه‌‌هایی مانند آپارات و نماشا از محبوب‌‌‌ترین سرویس‌‌‌‌های اشتراک‌‌‌‌گذاری فیلم محسوب می‌‌‌‌‌شوند.

بازاریابی ویدیویی چیست و چرا مهم است؟

همانطور که در بالا اشاره شد، Video Marketing به فرایندی می گویند که شما به وسیله ساهت یم ویدئو یا تیزر بتوانیدمحصول خود را به نخاطبان معرفی کنید و آنرا تبلیغ نمایید. اما چرا بازاریابی ویدئویی مهم است؟

ویدئو به سرعت در حال تبدیل شدن به یک قالب محتوایی است. اغراق نکرده‌‌‌‌ایم اگر سال ۲۰۲۰ را “سال فیلم” نام‌‌‌گذاری کنیم. برای اثبات این موضوع به آمارهای زیر که از منابع معتبر دریافت شده است دقت کنید:

یوتیوب، بزرگ‌‌‌‌ترین پلتفرم ویدئویی جهان، دومین وب سایت پرطرفدار کره زمین است. تماشای روزانه بیش از ۱ میلیارد ساعت فیلم توسط کاربران می‌‌تواند دلیل این رتبه بندی در آمار Alexa باشد. وب‌‌‌‌‌سایت وطنی آپارات نیز با انتشار تازه‌‌‌‌‌‌ترین آمار خود، مدت زمان نمایش ویدئوها برای بیش از ۳۶ میلیون کاربر ایرانی را، بیش از ۱۸۰ میلیون دقیقه در یک روز عنوان کرد.

جالب است بدانید حجم نمایش سایت یوتیوب، از مجموع نمایش فیلم‌های فیسبوک و نت فلیکس در یک روز بیشتر است!

آمار سایت های ویدئویی در سال 2020

 حتی شبکه‌های اجتماعی که بنیان آن‌ها بر پایه نمایش فیلم نیست به مرور در حال انتقال به این حوزه هستند. آمار زیر که توسط وبسایت emarketer منتشر شده است نشان می‌دهد ۶۰% افراد ویدئوها را در فیسبوک مشاهده می‌‌کنند.

60% افراد ویدئوها را در فیسبوک مشاهده می‌‌کنند

طبق بررسی‌‌های سایت محبوب ( HubSpo ) ۷۲% از مصرف کنندگان قبل از خرید، مشاهده یک ویدئوی معرفی درباره محصول را نسبت به مطالعه یک متن طولانی ترجیح می‌‌دهند.

72% از مصرف کنندگان قبل از خرید، مشاهده یک ویدئوی معرفی درباره محصول را نسبت به مطالعه یک متن طولانی ترجیح می‌‌دهند.

تحقیقات وب سایت ( Forbes ) نیز نشان می‌‌‌دهد که تماشای فیلم به ۹۰% از کاربران برای تصمیم‌گیری درباره خرید کمک کرده است.

تماشای فیلم به 90% از کاربران برای تصمیم‌گیری درباره خرید کمک کرده است.

تدوین استراتژی بازاریابی ویدیویی چیست

در گذشته استفاده از ویدئوها راهی برای کمک به شناخت برندها  و محصولات بود اما با رشد این حوزه، نیاز ما به یک استراتژی مشخص بیشتر از قبل خواهد بود.به طور کلی استراتژی بازاریابی ویدیویی شما، باید شامل موارد زیر باشد:

 • تحقیق در مورد نیازهای کاربران
 • ایجاد مباحثی برای حل مشکلات مشتریان
 • فیلمبرداری و ویرایش فیلم‌‌‌ها
 • ترکیب محتوای ویدئویی با محتوای متنی
 • پخش ویدئوهای اختصاصی خود در رسانه‌‌‌‌های اشتراک فیلم مانند یوتیوب و آپارات
 • بررسی میزان مشاهده فیلم‌‌‌‌‌ها توسط کاربران و دریافت بازخورد
 • بهبود استراتژی محتوا بر اساس میزان بازخورد کاربران

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله مترینک های دیجیتال مارکتینگ را نیز مطالعه بفرمایید. در بخشی از این مقاله به شما توضیح داده شده ایت که چگونه میزان نمایش تبلیغات خود را در ویدئو ها مشاهده نمایید

تدوین استراتژی بازاریابی ویدیویی چیست

انواع قالب های ویدئویی

در ادامه به بررسی چهار نوع قالب مختلف برای ویدئو مارکتینگ خواهیم پرداخت.

قالب پرسشی

همان‌‌طور که از نام قالب پرسشی مشخص است این ویدئوها به نحوه انجام یک کار و آموزش درباره آن می‌‌‌پردازند به عنوان مثال می‌توانیم با ساخت یک ویدئو، چگونگی ثبت دامنه برای وب‌‌‌سایت را برای کاربران خود توضیح دهیم.

نمونه ویدئو مارکتینگ با موضوع چگونگی ثبت دامنه

قالب معرفی محصول یا خدمت

اگر می‌‌خواهید یک محصول یا خدمت جدید را معرفی کنید به هیچ چیز به اندازه‌ی یک ویدئوی معرفی محصول نیاز نخواهید داشت. اشتباهی که معمولا کسب و کارها در تولید این ویدئوها انجام می‌‌‌دهند پرداختن به نام تجاری و برجسته کردن آن است در صورتی که این موارد برای کاربران از اهمیت کمتری برخوردار است.

اگر می‌‌‌‌خواهید ویدئوی تولیدی شما از بازخورد مناسبی برخوردار باشد، سعی کنید در آن از رفع نیازهای کاربران و حل مشکلات صحبت کنید.

 • مزایا و ویژگی ها

مطمئنا در زمان معرفی یک محصول جدید نمی‌‌‌توان در یک ویدئوی کوتاه تمامی ویژگی‌‌‌‌های آن را برای کاربران و مشتریان تشریح کرد، پس لازم است به جهت شناخت بهتر محصول توسط کاربران ویدئوهایی در این زمینه تولید شود. این ویدئوها به نوعی یک مکمل برای ویدئوهای معرفی محصول هستند.

قالب توضیح مراحل

محتوای این فرمت از بازاریابی ویدیویی به ذکر نکات خاص یا توضیحات گام به گام مطلب می‌پردازد. این ویدئوها می توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند اما بیسترین موارد استفاده، آموزش جزء به جزء یک مسئله و یا مقایسه محصولات مختلف می‌باشد. به عنوان مثال این ویدئو به بررسی گام به گام انواع گواهینامه‌‌‌‌های SSL پرداخته است.

با تماشای این ویدیو درک خواهید کرد که کدام گواهینامه ssl مناسب وب سایت شما می باشد
 • نشان دادن مشکل و ارائه راه حل

این ویدئوها در ابتدا با بررسی مشکل یا طرح سوال به بررسی مشکل می‌‌‌‌‌پردازند سپس با ارائه راهکار تلاش می‌‌‌‌‌کنند یک جواب قطعی برای حل مسئله ارائه نمایند. موضوعات این ویدئوها معمولا تبلیغاتی یا آموزشی است.

قالب توضیح‌‌دهنده

این قالب معمولا برای دوره‌‌‌های آموزشی مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌‌گیرد. در سال‌‌‌‌‌های اخیر برگزاری دوره‌‌‌‌‌های ویدئویی آنلاین به دلیل دسترسی آسان و هزینه مناسب مورد توجه کاربران قرار گرفته است. سایت corsera یکی از معتبرترین وب سایت‌‌‌‌‌ها در زمینه آموزش انلاین است.

قالب پرسش و پاسخ

از این فرمت معمولا در وبلاگ‌ها و شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی برای پاسخ به سوالات متداول کاربران استفاده می‌‌‌شود. اگر حوزه کاری شما به شکلی است که می‌‌‌‌‌تواند برای کاربران سوال انگیز باشد می‌‌‌توانید با تهیه یک ویدئو به سئوالات آن‌‌ها پاسخ دهید.

تجهیزات مورد نیاز برای ویدئو مارکتینگ

برای شروع کار نیازی به تهیه تجهیزات گران قیمت و مکان فیلم برداری چشم نواز نیست. شما می‌‌‌‌‌‌توانید با حداقل امکانات و تجهیزات محتوای ویدئویی خود را ضبط کنید اما رعایت چند نکته قبل از ضبط فیلم حیاتی است.

 • مکان فیلم‌‌‌‌‌‌‌برداری

شاید شما بهترین دوربین دنیا را برای این کار داشته باشید اما لازم است بدانید اگر ضبط ویدئو در مکانی نامناسب انجام شود تمامی زحمات شما به باد خواهد رفت!

داشتن یک استدیوی فیلم‌‌‌‌برداری ایده‌‌‌‌‌آل است اما در صورت عدم دسترسی، انتخاب یک مکان ساده با نور کافی در منزل یا محل کار می‌‌‌‌‌تواند بهترین انتخاب در این مرحله باشد. نکته منفی ضبط فیلم در مکان‌هایی به جز استودیو وجود صداهای خارجی مزاحم است که می‌‌‌‌‌تواند باعث ایجاد وقفه در روند فیلم‌‌‌برداری شود.

 • دوربین

بعد از مشخص کردن مکان فیلم‌‌برداری، نوبت به انتخاب یک دوربین مناسب می‌رسد. انواع مختلفی از دوربین‌‌ها در بازار وجود دارد که شما می‌توانید برای ضبط تصاویر خود از آنها استفاده کنید اما در صورتی که بودجه شما محدود است می‌‌توانید برای شروع از دوربین موبایل خود استفاده کنید.

نکته:  در هنگام ضبط ویدئو حتما به کیفیت مناسب تصویر و صدا توجه داشته باشید.

 • پایه دوربین

اگر می‌‌خواهید یک فیلم‌‌برداری حرفه ای را تجربه کنید حتما از یک سه پایه برای دوربین خود استفاده کنید. خوشبختانه قیمت این ابزار در بازار زیاد نیست و شما می‌‌‌توانید به راحتی یکی از آنها را داشته باشید.

پایه دوربین

 • میکروفون

معمولا دوربین‌ها دارای میکروفون داخلی هستند اما پیشنهاد میکنیم برای ضبط ویدئوهایی با کیفیت صدای مناسب از میکروفون‌های خارجی استفاده کنید. میکروفون LAV یکی از بهترین مدل‌‌‌‌‌‌ها برای انجام این کار است.

میکروفون برای فیلم برداری در زمینه ویدئو مارکتینگ

آموزش ضبط ویدئوها

برای به راه انداختن ویدئو مارکتینگ نیاز به آموزش مراحل تولید آن دارید، با ما همراه باشید تا پس از خواندن این بخش بتوانید به راحتی و مرحله به مرحله ویدئو مورد نظر خود را تولید و ضبط نمایید.

انتخاب موضوع و نوشتن متن ویدئو

قبل از شروع فیلم‌برداری محتوایی که قرار است در ویدئو گفته شود را نوشته و یک‌بار مرور کنید. این کار باعث می شود آمادگی ذهنی شما برای بیان کلمات افزایش یافته و احتمال فراموش کردن مطلب کاهش پیدا کند.

خودداری از توضیحات اضافه

یکی از نکات مهم در هنگام ضبط ویدئو پرداختن به موضوعات اصلی و حاشیه نرفتن بی مورد است. مطرح کردن موارد غیرضروری در ویدئو باعث خسته شدن کاربران از مشاهده ادامه ویدئو خواهد شد.

کنترل حرکات دست و صورت

سعی کنید در هنگام ضبط فیلم بر روی حرکات دست و صورت خود کنترل کامل داشته باشید. استفاده بیش از حد از دست‌ها شما را فردی مبتدی و غیرحرفه‌ای نشان خواهد داد.

چگونه ویدئوی خود را مانند یک حرفه‌ای ویرایش کنیم؟

تصحیح رنگ ها

یکی از بخش‌هایی که معمولا کم اهمیت است اما می‌تواند تاثیر زیادی بر روی ظاهر ویدئو داشته باشد تنظیم رنگ ویدئو است. برای درک بیشتر این موضوع تصاویر زیر را، قبل و بعد از ویرایش رنگ مشاهده کنید.

تصحیح رنگ ها در ویدئو ماکتینگ

برش فیلم

پس از پایان فیلم‌برداری و مشاهده ویدئو احتمالا زمان‌هایی وجود دارد که می‌توان از فیلم حذف کرد. برش‌های متعدد ویدئو می‌تواند علاوه بر زیبایی ظاهری به صرفه‌جویی در زمان کاربران نیز کمک کند.

استفاده از انیمیشن و وکتورهای گرافیکی

اگر در زمینه گرافیک دستی بر آتش دارید و با ابزارهای گرافیکی  و ویرایش فیلم مانند فتوشاپ و افترافکت آشنا هستید، می‌توانید با اضافه کردن عناصر گرافیکی توجه کاربران را به خود جلب کنید.

جمع بندی

به طور کلی، ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی دارای مزایای بسیار زیادی است که از آن جمله می‌توان به محبوبیت و جذابیت ویدئوها برای کاربران، افزایش نرخ تبدیل، افزایش نرخ ROI کسب‌وکارها و … اشاره کرد.

اگر تا به حال از این روش بازاریابی استفاده نکرده اید پیشنهاد می کنیم  همین امروز دست به کار شوید و شروع به تولید محتوای ویدئویی کنید.

اگر در این حوزه دارای تجربه هستید با درج نظرات خود به بهبود این مطلب کمک کنید.

همینطور بخوانید  دیجیتال مارکتینگ چیست و چه تفاوتی با بازاریابی سنتی دارد

سوالات متداول

ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی، فعالیتی برای تبلیغ یک برند ، تجارت یا محصول از طریق ساخت و انتشار یک ویدئو در بستر رسانه‌‌های آنلاین است. پلتفرم‌‌‌های بسیار زیادی در دنیا وجود دارد که بازاریابان از آن‌ها برای انتشار فیلم‌‌‌های خود استفاده می‌‌‌‌کنند اما وب‌‌سایت‌‌‌هایی مانند YouTube، Instagram، Vimeo و Facebook از محبوب‌‌‌‌ترین بسترهای اشتراک‌‌‌‌گذاری آنلاین به شمار می‌‌‌‌‌آیند.
ویدئو به سرعت در حال تبدیل شدن به یک قالب محتوایی است. اغراق نکرده‌‌‌‌ایم اگر سال ۲۰۲۰ را "سال فیلم" نام‌‌‌گذاری کنیم. برای اثبات این موضوع به آمارهای زیر که از منابع معتبر دریافت شده است دقت کنید:یوتیوب، بزرگ‌‌‌‌ترین پلتفرم ویدئویی جهان، دومین وب سایت پرطرفدار کره زمین است. تماشای روزانه بیش از ۱ میلیارد ساعت فیلم توسط کاربران می‌‌تواند دلیل این رتبه بندی در آمار Alexa باشد. وب‌‌‌‌‌سایت وطنی آپارات نیز با انتشار تازه‌‌‌‌‌‌ترین آمار خود، مدت زمان نمایش ویدئوها برای بیش از ۳۶ میلیون کاربر ایرانی را، بیش از ۱۸۰ میلیون دقیقه در یک روز عنوان کرد.جالب است بدانید حجم نمایش سایت یوتیوب، از مجموع نمایش فیلم‌های فیسبوک و نت فلیکس در یک روز بیشتر است!
قالب پرسشی - معرفی محصول یا خدمت - مزایا و ویژگی ها - قالب توضیح مراحل - قالب توضیح‌‌دهنده - قالب پرسش و پاسخ

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا