افزایش بازدید و رتبه

دیجیتال مارکتینگ چیست و چه تفاوتی با بازاریابی سنتی دارد؟

مارکتینگ یا به معنی فارسی آن بازاریابی، همیشه به عنوان اصلی ترین بخش در تجارت معرفی شده است و مرکزیت موضوع آن، معرفی هرچه بیشتر خدمات یا محصولات یک بیزینس است. در نسل های پیش از ظهور اینترنت، که امروزه به بازاریابی سنتی معروف است، قواعد و اصولی بصورت خودکار پیاده سازی شدند که این قواعد با ظهور اینترنت به عنوان دیجیتال مارکتینگ و با اصول دیجیتالی پیاده سازی و مورد استفاده قرار می گیرند. اما دیجیتال مارکتینگ چیست و چه تفاوتی با بازاریابی سنتی دارد؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در تعریف دیجیتال مارکتینگ باید بگوییم که با ورود تکنولوژی به‌زندگی افراد، اغلب آنها در موتورهای جستجو به‌دنبال مقصد خرید یا فروشگاه دلخواه خود هستند. در دسترس بودن خدمت یا محصولی در اینترنت باعث می‌شود در کمترین زمان ممکن انتخاب خود را انجام دهید. تبلیغ، محصول یا خدمت شما را بیشتر در معرض دید افراد قرار می‌دهد و با افزایش فروش یا تعداد کاربران، به رونق کسب‌و‌کار می‌انجامد. اگر بخواهیم بگوییم Digital Marketing یا بازاریابی دیجیتال چیست باید گفت، روشی از بازاریابی بصورت آنلاین و دیجیتالی است که کاربران را به کمک موتورهای جستجو، به محصول یا خدمت ارائه شده شما می رساند.

استفاده از نظرات و بازخوردهای کسانیکه تجربه مشابهی داشته‌اند و در گذشته از این خدمت استفاده کرده اند، انتخاب را ساده‌تر خواهد کرد. به همین دلیل، حضور بازاریابی و تبلیغات دیجیتال در مارکتینگ امروزی معنا پیدا کرد.

به‌عنوان صاحب یک کسب‌و‌کار نیز می‌توانید با این روش جدید و پرکاربرد، جامعه هدف خود را گسترش دهید و معرفی دقیق‌تر و مناسب‌تری از کار، محصول، خدمت یا سرویس خود عرضه نمایید. تبلیغ در گوگل بهبود سئو سایت در موتورهای جستجو، ایمیل مارکتینگ، اس ام اس مارکتینگ و… از انواع پرکاربرد بازاریابی مدرن هستند که امروزه مورد استقبال بسیاری از فعالان در دنیای اینترنت قرار گرفته است.

دیجیتال مارکتینگ چیست

مزایای مارکتینگ دیجیتال:

استفاده از بازاریابی دیجیتال، مزیت هایی دارد که به شرح زیر هستند.

 • در دنیای بزرگ اینترنت معرفی محصولات و خدمات خود را به دفعات بیشتری انجام دهید.
 • بدون محدویت و به‌صورت بیست و چهار ساعته تبلیغ کنید.
 • با بهبود سئو سایت، کاربران را سریع‌تر به سمت وب سایت خود جذب خواهید کرد.
 • استفاده از تبلیغ در گوگل با تعریف تبلیغ‌های جذاب، برای معرفی خدمت و کالای خاصی که مد نظر شماست .
 • امکان بررسی بازخوردهای هر تبلیغ و بررسی میزان بازدیدی که سایت از هر نوع تبلیغ داشته است.
 • عدم نیاز به چاپ و هزینه‌های مازاد برای نصب تبلیغ.
 • در صورت کلیک کردن بر روی تبلیغ در گوگل، هزینه آنرا پرداخت کنید.
 • هر گروه از محصول برای افراد خواهان آن دیده می‌شود و به‌صورت هدفمند و گروهی تبلیغ کنید.
 • با درج محتوا در سایت و ایجاد وفاداری در کاربران، آنها را جذب وب سایت کنید.
 • امکان توقف تبلیغ در زمان دلخواه و فعال کردن آن به‌صورت مدیریت شده.

به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در حوزه ایمیل مارکتینگ چیست؟ مقاله ما را مطالعه نمایید.

مزیت های Digital Marketing

تاثیر تبلیغات دیجیتال در کسب‌و‌کارهای امروزی

مهمترین بازخورد،حرکت هدفمند به‌سمت ایده‌های استراتژیک مجموعه است. در تبلیغات گوگل و با بهبود سئو وب سایت با بررسی گزارشات گوگل به‌آمار دقیقی از خریداران و بازیدکنندگان خواهید رسید.

در صورتیکه با‌ نصب یک بیلبورد در بزرگراه نمی‌توانید به‌ نتایج دقیقی از تعداد فروشی که از این تبلیغ داشته‌اید دست یابید. اگر تجارتی آنلاین راه‌اندازی کرده اید باید دیدگاهی دیجیتال و امروزی به کاربران و افزایش بازدید وب سایت خود داشته باشید. با توجه به‌نوع فعالیت اینترنتی، تبلیغی متناسب با آن ایجاد کنید.

با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و گزارشات که در اختیار شما قرار می‌گیرد نیز می توانید به بهبود تبلیغات و محتوای وب سایت خود بپردازید. با این اقدامات بازدید سایت را افزایش داده و با توجه به نوع نیاز کاربران که در موتورهای جستجو به دنبال محصول یا خدمت خاصی هستند، محصولات خود را به آنها معرفی کنید. دیده‌شدن در دنیای اینترنت که روزانه کاربران زیادی را در خود جای می‌دهد، بسیار مهم است. تلاش کنید در مسیر جستجوگرانی قرار بگیرید که به دنبال شما هستند.

پیشنهاد میکنیم مقاله یو تی ام چیست را بخوانید.

 

تاثیر

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات سنتی

در طی سال های پیش از اینترنت، روش‌های جذاب و متنوعِ تبلیغات، در میان تجارت‌ها و تولیدکنندگان رواج یافته است. از جمله رایج‌ترین آنها می‌توان پخش تراکت، چاپ بروشور، تیزرهای تلوزیونی و رادیویی، تبلیغات محیطی مانند نصب بیلبورد در اماکن عمومی، مترو، بر روی اتوبوس‌ها و… را نام برد. روش‌هایی سنتی که همچنان بسیاری از شرکت‌ها و مجموعه‌ها برای معرفی خدمات خود از آن استفاده می‌کنند.

برخی از این تبلیغات با توجه به‌رسانه‌ای که در آن نمایش داده می‌شوند، بسیار پر‌هزینه هستند. همچنین داشتن سناریو، صرف هزینه فیلمبرداری،ضبط تیزر تبلیغاتی، صرف کاغذ و رنگ برای چاپ و… نیز از هزینه‌های دیگر ساخت تبلیغات به‌روش سنتی است که در نهایت هم نمی‌توان به‌طور قطع برای کاربران و طالبان اصلی آن به‌نمایش گذاشت.

به‌همین دلیل با رشد تجارت‌ دیجیتال و فعالیت بسیاری از مجموعه‌ها در دنیای وسیع اینترنت، هدفمند‌کردن و به‌حداقل رساندن هزینه‌های تبلیغات بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

یکی از این انواع دیجیتال مارکتنیگ، به ویدئو مارکتینگ معروف است که در مقاله ای مفصل به آن پرداخته ایم.

دیجیتال مارکتینگ چه تفاوتی با بازاریابی سنتی دارد

معایب تبلیغات سنتی:

 • صرف هزینه‌های بالا به‌صورت مقطعی
 • الزام به ‌نصب بیلبورد در مکان‌های خاص و سطح شهرها
 • احتیاج به‌ پخش تراکت، توسط اشخاص و صرف هزینه‌های چاپ و دستمزد
 • صرف هزینه طراحی و گرافیک و چاپ بنر
 • جایگزین بودن تبلیغات چاپی پس از مدتی ( تولید ضایعات کاغذی)
 • عدم امکان بررسی بازخورد و نتیجه تبلیغ به‌صورت دقیق
 • آسیب به‌محیط زیست در نمونه‌های چاپی و کاغذی

پیشنهاد می شود مقاله affiliate marketing چیست را بخوانید.

معایب تبلیغات سنتی

انواع دیجیتال مارکتینگ

انواع روش های بازاریابی دیجیتال شامل موارد زیر می شود:

یکی دیگر از تکنیک های بازاریابی، بازاریابی ویروسی است که می توانید در مورد ان مقاله وایرال مارکتینگ چیست را بخوانید.

سوالات متداول

روشی از بازاریابی بصورت آنلاین و دیجیتالی است که کاربران را به کمک موتورهای جستجو، به محصول یا خدمت ارائه شده شما می رساند.
در دنیای بزرگ اینترنت معرفی محصولات و خدمات خود را به دفعات بیشتری انجام دهید. بدون محدویت و به‌صورت بیست و چهار ساعته تبلیغ کنید. با بهبود سئو سایت، کاربران را سریع‌تر به سمت وب سایت خود جذب خواهید کرد. استفاده از تبلیغ در گوگل با تعریف تبلیغ‌های جذاب، برای معرفی خدمت و کالای خاصی که مد نظر شماست . امکان بررسی بازخوردهای هر تبلیغ و بررسی میزان بازدیدی که سایت از هر نوع تبلیغ داشته است. عدم نیاز به چاپ و هزینه‌های مازاد برای نصب تبلیغ. در صورت کلیک کردن بر روی تبلیغ در گوگل، هزینه آنرا پرداخت کنید. هر گروه از محصول برای افراد خواهان آن دیده می‌شود و به‌صورت هدفمند و گروهی تبلیغ کنید. با درج محتوا در سایت و ایجاد وفاداری در کاربران، آنها را جذب وب سایت کنید. امکان توقف تبلیغ در زمان دلخواه و فعال کردن آن به‌صورت مدیریت شده.
در طی سال های پیش از اینترنت، روش‌های جذاب و متنوعِ تبلیغات، در میان تجارت‌ها و تولیدکنندگان رواج یافته است. از جمله رایج‌ترین آنها می‌توان پخش تراکت، چاپ بروشور، تیزرهای تلوزیونی و رادیویی، تبلیغات محیطی مانند نصب بیلبورد در اماکن عمومی، مترو، بر روی اتوبوس‌ها و… را نام برد. روش‌هایی سنتی که همچنان بسیاری از شرکت‌ها و مجموعه‌ها برای معرفی خدمات خود از آن استفاده می‌کنند.
صرف هزینه‌های بالا به‌صورت مقطعی الزام به ‌نصب بیلبورد در مکان‌های خاص و سطح شهرها احتیاج به‌ پخش تراکت، توسط اشخاص و صرف هزینه‌های چاپ و دستمزد صرف هزینه طراحی و گرافیک و چاپ بنر جایگزین بودن تبلیغات چاپی پس از مدتی ( تولید ضایعات کاغذی) عدم امکان بررسی بازخورد و نتیجه تبلیغ به‌صورت دقیق آسیب به‌محیط زیست در نمونه‌های چاپی و کاغذی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا