کسب و کار

هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟ بایستی گفت هوش مصنوعی، هوش ماشین هاست! در واقع شاخه ای از علوم کامپیوتر است که قصد دارد راه حل های الگوریتمی را ارائه کند تا بتوانیم به وسیله آنها در ماشین ها هوشمندی ایجاد کنیم. اما این تعریف کافی نیست؛ اول از همه باید بدانیم که تعریف هوشمندی چیست و بعد باید منظور از ماشین را دربیابیم.

هوشمندی چیست؟

استدلال، منطق، تصمیم گیری ؛ این ها توانایی هستند که شما از آنها استفاده می کنید. پس شما هوشمند هستید. اگر این توانایی ها را در کامپیوتر هم ایجاد کنیم، آنگاه به ماشین هوشمند دست می یابیم! به همین سادگی … ولی به جز این ها چیز های دیگری هم در رابطه با تعریف هوشمندی وجود دارند که دانستن آنها را می توان مهم ارزیابی کرد. در واقع بحث هایی که در مورد هوشمندی و هوش مصنوعی مطرح شده است؛ تنها به دوره ی امروزه ی ما و قرن ۲۱ مربوط نمی شود، بلکه از سال ۱۹۵۰ این مباحث به طور جدی مطرح شد.

اما در ادامه می خواهیم به تعریف مفهوم هوشمندی برسیم به صورت کلی می توان بیان کرد که هوشمندی تعریف دقیق و مجردی ندارد رفتاری که برای یک فرد هوشمند به نظز برسد ممکن است برای فرد دیگر هوشمند به نظر نرسد.

اما خصوصیت های زیر را می توان برای هوشمندی ضروری دانست:

  • پاسخ به موقعیت های از قبل تعیین نشده با انعطاف پذیری خیلی بالا
  • معنا دادن به پیام های مبهم یا نادرست
  • اختصاص اعتبار نسبی با عناصر در یک موقعیت
  • پیدا کردن شباهت ها ولو اینکه موقعیت ها متفاوت باشند
  • در ک تمایز بین موقعیت ها حتی اگر شباهت زیادی داشته باشند

نگاه کلی به هوش مصنوعی

رایانه های اولیه با محاسبات عددی در ارتباط بودند. درواقع می توان گفت که آنها تنها یکسری دیتا که اطلاعات خامی بود دریافت کرده و پردازش های اولیه مانند عملگرهای ریاضی خاصی برروی انها انجام می دادند و در نهایت خروجی تولید می کردند. به عنوان مثال دو عدد به عنوان ورودی دریافت کرده و انها را جمع یا تفرق و یا ضرب و تقسیم کرده و حاصل را در خروجی به نمایش در می اوردند. اما رایانه های کنونی علاوه بر محاسبات عددی با استدلال بر مبنای دانش و هوش نیز در گیرند با فناوری های هوش مصنوعی که آن را به اختصار AI می نامیم نقش رایانه ها از وسیله ای مفید به وسیله ای ضروری و حیاتی تغییر می کند. اما ما به دنبال نزدیک کردن رایانه ها به رفتار بشر هستیم و اینکه انها را وادار کنیم رفتار زیرکانه تری داشته باشند.

نام AI را جک مک کارتی در دهه ۱۹۶۰ ابداع نمود. او طراح زبان LISP بود.در واقع می توانیم در تعریف هوش مصنوعی بگوییم که هوش مصنوعی به نوعی پلی است میان دانشمندان علوم رفتاری با دانشمندان علوم کامپیوتر که این خلا توسط AI پر می شود.( artificial intelligence)

اما همانطور که درخطوط بالا توضیح داده شد هدف بشر نزدیک کردن رفتار کامپیوترها به خود می باشد. همانطور که می دانیم رایانه مجموعه ای از دستورات نوشته شده به زبان برنامه نویسی می باشد که همواره به صورت دقیق اجرا می شود. دانشمندان علوم انسانی قصد دارند نظریه های خود را در مورد رفتار بشر با تبدیل قوانین انها به برنامه های رایانه ای محک بزنند و ببینند ایا رفتار رایانه در اجرای این برنامه ها شبیه رفتار طبیعی بشر یا حداقل زیر مجموعه کوچکی از رفتار بشر است.

نگاه کلی به هوش مصنوعی 

منظور از هوش مصنوعی چیست؟

  • مطالعه نحوه وادار کردن رایانه ها به انجام چیزهایی که مردم در آن زمینه هم اکنون بهتر از رایانه ها هستند
  • مجموعه ای از تفکرات یا مفاهیم فکری و راهی برای نگاه کردن و حل مشکلات از منظری خاص
  • شاخه ای از علم رایانه که با سمبل گذاری، و روشهای غیرالگوریتمی حل مسائل سرو کار دارد

منظور از تکنیک و زبان برنامه نویسی در هوش مصنوعی چیست ؟

عملکرد اولیه برنامه نویسی هوش مصنوعی ایجاد ساختار کنترلی مورد لزوم برای محاسبه سمبولیک است زبانهای برنامه نویسی LISP، PROLOG علاوه بر اینکه از مهم‌ترین زبانهای مورد استفاده در هوش مصنوعی هستند خصوصیات نحوی و معنایی آن‌ها باعث شده که آن‌ها شیوه‌ها و راه حل‌های قوی برای حل مسئله ارایه کنند. تاثیر قابل توجه این زبان‌ها بر روی توسعه AI از جمله توانایی‌های آن‌ها به عنوان «ابزارهای فکرکردن» است. در حقیقت‌‌ همان طور که هوش مصنوعی مراحل رشد خود را طی می‌کند، زبانهای LISP، PROLOG بیشتر مطرح می‌شوند که این زبان‌ها کار خود را در محدوده توسعه سیستم‌های AI در صنعت و دانشگاه‌ها دنبال می‌کنند و طبیعتاً اطلاعات در مورد این زبان‌ها به عنوان بخشی از مهارت هر برنامه نویس AI است.

PROLOG:

یک زبان برنامه نویسی منطقی است. یک برنامه منطقی دارای یک سری ویژگیهای قانون و منطق است. در حقیقت خود این نام از برنامه نویسی PRO در LOGIC می‌آید. در این زبان یک مفسر برنامه را بر اساس یک منطق می‌نویسد. ایده استفاده توصیفی محاسبهٔ اولیه برای بیان خصوصیات حل مسئله یکی از محوریتهای مشارکت PROLOG است که برای علم کامپیو‌تر به طور کلی و بطور جزئی برای زبان برنامه نویسی هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تعاریف مختلف هوش مصنوعی 

LISP:

اصولاً LISP یک زبان کامل است که دارای عملکرد‌ها و لیست‌های لازمه برای توصیف عملکردهای جدید، تشخیص تناسب و ارزیابی معانی است. LISP به برنامه نویس قدرت کامل برای اتصال به ساختارهای اطلاعاتی را می‌دهد گر چه LISP یکی از قدیمی‌ترین‌ترین زبانهای محاسباتی است که هنوز فعال است ولی دقت کافی در برنامه نویسی وطراحی توسعه باعث شده است که این یک زبان برنامه نویسی فعال باقی بمان

کاربرد های هوش مصنوعی چیست ؟

رایانه ها انسان ها را از انجام بسیاری از وظایف بی نیاز کرده اند. نمونه ای از کاربردهای هوش مصنوعی به شرح زیر می باشد.

محاسبات عددی

رایانه ها در محاسبات عددی به طور قطع سریع تر و دقیق تر از انسان هایند ،برای مثال رایانه می تواند ۱۹۲۹۲۵۴ را در ۴۶۴۵۸۶۵۳۴۲ ضرب کند و تقریبا نتیجه را فورا بدهد در حالی که بشر به طور متوسط ۵ دقیقه زمان لازم دارد تا همین عملیات را انجام دهد و البته خطای انسانی نیز بسیار بیشتر از کامپیوتر است

ذخیره سازی اطلاعات

رایانه های می توانند مقدار زیادی اطلاعات را ذخیره کنند.حجم محدود شده فقط به دلیل در دسترس بودن اطلاعات می باشد

عملیات تکراری

انسان ها خیلی زیاد تمایلی به انجام کارهای تکراری ندارند و به صورت کلی بشر در انجام امور تکراری دچار خطا می گردد در صورتی که رایانه ها به صورت خاص برای انجام این امور تکراری ساخته شده اند

سیستم‌های خبره

سیستم‌های خبره زمینه‌ای پرکاربرد در هوش مصنوعی و مهندسی دانش است که با توجه به نیاز روزافزون جوامع بر اتخاذ راه حل‌ها و تصمیمات سریع در مواردی که دانش‌های پیچیده و چندگانهٔ انسانی مورد نیاز است، بر اهمیت نقش آن‌ها افزوده هم می‌شود. سیستم‌های خبره به حل مسائلی می‌پردازند که به طور معمول نیازمند تخصّص‌های کاردانان و متخصّصان انسانی است. به منظور توانایی بر حل مسائل در چنین سطحی (ترازی)، دسترسی هرچه بیشتر اینگونه سامانه‌ها به دانش موجود در آن زمینه خاص ضروری می‌گردد.

کاربرد های هوش مصنوعی چیست ؟

 طراحی نرم افزار های هوشمند هوش مصنوعی

این نرم افزارها برای انجام کارهای تخصصی توانایی زیادی دارند. نمونه هایی از این نرم افزار ها در آزمون های استخدامی به کار می روند.

طراحی بازیهای هوشمند

در زمان انجام بازی دشمنان شما هوشمند هستند. ریشه آن هوش مصنوعی است که در بازی به کار رفته است.

روباتهای هوشمند

ماشینهایی مانند روباتهای کاوشگر و امدادگر هم از هوش مصنوعی بهره می برند. این روبات ها نیاز به انتخاب در هر لحظه و جستجو و تصمیم گیری دارند که با هوش مصنوعی انجام می شود.

در نهایت به شما پیشنهاد می شود مقاله ما با موضوع سرور هوشمند چیست را مطالعه نمایید.

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا