طراحی و توسعه وب سایت

چگونه سایت فروشگاهی بسازیم (صفر تا صد)

فروشگاه آنلاین به کسب‌و‌کارهای کوچک این فرصت را می‌دهد تا، وارد یک بازار بسیار بزرگ شوند و با فروشندگان دیگر، به رقابت بپردازند. با مطالعه این مقاله می توانید به راحتی یک سایت فروشگاهی برای خود بسازید.

در دنیای امروزی، مصرف‌کنندگان دیگر محدود به مکان‌های جغرافیایی نیستند. ضمن اینکه در زندگی شهرنشینی، افراد دیگر تمایل ندارند زمان خود را در ترافیک خیابان‌ها تلف کنند.

در این بازار رقابتی، اگر به دنبال گسترش کسب‌وکار خود هستید ساخت فروشگاه آنلاین، بهترین روش است.

با ساخت سایت فروشگاهی شما می‌توانید به یک بازار بسیار گسترده با مشتریان بسیار زیاد دست پیدا کنید، ضمن اینکه فروشگاه شما بصورت ۲۴ ساعته، باز خواهد‌بود.

فروشگاه آنلاین به کسب‌و‌کارهای کوچک این فرصت را می‌دهد تا، وارد یک بازار بسیار بزرگ شوند و با انبوهی از فروشندگان، به رقابت بپردازند.

ساخت سایت فروشگاهی

ساخت سایت فروشگاهی

برای ساخت فروشگاه آنلاین، نیاز به بررسی برخی موارد داریم که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

۱- ایده ساخت سایت فروشگاهی را پخته‌تر کنید

در ابتدا سعی کنید یک نام تجاری مناسب انتخاب کنید و در خصوص آن، کمی ‌در بازار جستجو کنید و مشتریان هدف خود را در بازار، مشخص نمایید. حتی در ابتدا می‌توانید، ایده خود را با دوستان و خانواده خود در میان بگذارید و نظرات افراد مختلف با سلیقه‌های متفاوت را، بسنجید.

می‌توانید در ابتدا با پاسخ به این سوالات کار خود را آغاز کنید:

چه چیزی باعث می‌شود محصولات شما در میان دیگر محصولات، برجسته‌تر شوند؟

چه مشکلات اساسی را در محصول خود، برطرف کرده‌اید؟

نحوه تحویل محصولات به مشتری، چگونه است؟

آیا محصولات شما، قابل عرضه در یک فروشگاه اینترنتی هستند؟

۲.انتخاب نام وب سایت

به هنگام خرید دامنه به یاد داشته باشید که نام دامنه و یا همان نام سایت، همان آدرسی است که برای بارگذاری سایت فروشگاهی شما، استفاده می‌شود. در هنگام انتخاب نام سایت، باید نامی‌ را برگزینید که متناسب با برند شما باشد و بتوان به راحتی آن را، به خاطر سپرد.

بخش دوم انتخابِ نام دامنه، انتخاب پسوند آن است. پسوندهای زیادی وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. در این میان پسوند .com  پرکاربردترین آنها است، اما می‌توانید از پسوندهایی چون .shop  نیز، استفاده کنید.

۳. خرید میزبانی

پس از انتخاب نام دامنه، زمان خرید هاست و راه‌اندازی سایت فروشگاهی است.

میزبانی همان مکانی است که اطلاعات محصولات شما در قالب سایت، قرار است در آن نگهداری شود و در معرض عموم، قرار بگیرد.  بهتر است هاستی را انتخاب کنید که علاوه بر کیفیت بالای سرویس‌دهی، پشتیبانی خوبی داشته باشد.

سایت فروشگاهی حساسیت بالاتری نسبت به سایت‌های دیگر دارد، لذا در زمان بروز مشکل باید بصورت ۲۴ ساعته به افراد متخصص دسترسی داشته باشید.

ساخت سایت فروشگاهی

۴.طراحی سایت

مهم‌ترین بخش راه‌اندازی و ساخت فروشگاه آنلاین، طراحی آن است. از زمانی که مشتریان وارد سایت شما می‌شوند، تا مشاهده محصولات، خرید، پرداخت آنلاین و تا انتهای پروسه خرید، با طراحی سایت شما درگیر هستند. لذا طراحی سایت باید به گونه‌ای باشد که مشتری، تجربه خوبی از خرید در سایت شما داشته باشد.

ممکن است بخواهید طراحی سایت فروشگاهی خود را به یک طراح بسپارید. اما سریع‌ترین و ساده‌ترین روش برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین، استفاده از فروشگاه‌ساز است.

با این روش، شما تنها با یک کلیک، یک سایت فروشگاهی خواهید داشت. سرویس فروشگاه ساز اینترنتی امکانی است که بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی، به راحتی می‌توانید با استفاده از آن، یک سایت فروشگاهی طراحی کنید.

به جای اینکه سایت خود را بخش به بخش طراحی کنید، می‌توانید همه بخش‌ها را با استفاده از یک فروشگاه‌ساز ساده، به راحتی ایجاد کنید.

۵.دریافت مجوزهای قانونی و درگاه پرداخت

جهت فعالیت قانونی و رسمی فروشگاه و استفاده از درگاه‌های پرداخت آنلاین، نیاز به طی کردن پروسه های قانونی دارید.

برای دریافت درگاه پرداخت، می‌توانید بطور مستقیم سراغ بانک‌ها بروید و قرارداد‌های لازم را با آنها ایجاد کنید. روش دوم، استفاده از شرکت‌های واسط است. این شرکت‌ها با دریافت درصد مشخصی به عنوان کارمزد، درگاه پرداختی به صورت واسط بین شما و بانک ارائه می‌کنند.

برای دریافت مجوزهای قانونی نیز، می‌توانید به سایت enamad.ir مراجعه کنید.

فراموش نکنید، برخی از شرکت ها با ارائه هاست فروشگاهی، تمامی ‌این موارد را انجام می‌دهند و شما دغدغه‌ای جز فروش محصول، نخواهید داشت.

فروشگاه ساز

به عنوان قدم بعدی به شما پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش سئو سایت فروشگاهی را بخوانید و قدمی دیگر از رقبای خود پیشی بگیرید.

فروشگاه‌ساز

سرویس‌ فروشگاه‌ساز، سرویسی است که شما را از فرایند پیچیده طراحی سایت به سلامت، عبور می‌دهد.

 فروشگاه‌سازها به دو دسته تقسیم می‌شوند :

دسته اول، سرویس‌هایی هستند که یک میزبانی با قالب سایت فروشگاهی آماده در اختیار شما قرار می‌دهند. در حقیقت شما با تهیه یک هاست وردپرس و انتخاب یک قالب از پیش طراحی شده، یک سایت فروشگاهی دارید که تنها باید محصولات خود را به آن اضافه کنید و متون مربوط به فروشگاه خود را در آن، قرار دهید. در این حالت شما دیگر نیازی به طراح ندارید و مدیریت صفحات سایت را بر عهده می‌گیرید.

البته در این روش، نیاز دارید کمی با مفاهیم سایت آشنایی داشته باشید.

ممکن است برخی از شرکت ها بجای ووکامرس از مجنتو یا اپن کارت استفاده کنند که این دو نیز از فروشگاه های اپن سورس به حساب می آیند در این صورت چنانچه از open کار استفاده کردید حتما به آموزش نصب قالب اپن کارت نیاز خواهید داشت و ما مقاله ای در این باره نوشته ایم.

دسته دوم، در این سرویس تمامی ‌مراحل راه‌اندازی، طراحی و مدیریت سایت بر عهده شرکت میزبانی است. حتی ثبت قرارداد با بانک‌ها برای دریافت درگاه پرداخت نیز از سمت آنها، انجام خواهد شد. ضمن اینکه می‌توانید همیشه از مشاورین فنی و متخصصین دیجیتال مارکتینگ آنها برای گسترش هر چه بیشتر سایت خود، استفاده‌کنید.

این نوع فروشگاه‌ساز ساده، بهترین و سریع‌ترین امکان برای ساخت یک فروشگاه‌اینترنتی است.

فروشگاه‌ساز ارزان

در حال‌حاضر، شرکت‌های بسیاری وجود دارند که فروشگاه‌ساز ارزان و فروشگاه‌ساز رایگان، ارائه می‌کنند. مزیت این سرویس‌ها تنها قیمت آنهاست، اما برای افرادی که کسب‌وکار مهمی ‌دارند و قرار است بطور جدی بر روی فروشگاه خود کار کنند، سرویس‌های مناسبی نیستند. اگر برای فروشگاه آنلاین خود آینده روشنی را متصور هستید، بهتر است به سراغ فروشگاه‌ساز معتبر بروید.

در نظر داشته باشید یک سایت فروشگاهی، دارای حساسیت بیشتری نسبت به سایت‌های دیگر است.

تبلیغات

برخی از مالکان کسب‌وکار، تصور می‌کنند که پس از راه‌اندازی و ساخت فروشگاه اینترنتی، کار مهم دیگری ندارند. پس از اینکه فروشگاه آنلاین خود را راه‌اندازی کردید، زمان آن رسیده که آن را به همه معرفی کنید.

برخی از طریق شبکه‌های اجتماعی فروشگاه خود را تبلیغ می‌کنند، و برخی با راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی سعی در معرفی آن دارند.

علاوه بر شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از سرویس ایمیل نیز، استفاده کنید و با ارسال ایمیل به مشتریان هدف آنها را از محصولات و تخفیفات جدید، آگاه کنید.

یکی از تاکتیک‌های خوب و مهم، تبلیغ در گوگل است. برخی از شرکت‌های میزبانی خصوصا آنهایی که سرویس فروشگاه‌ساز ارائه می‌کنند، امکاناتی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل، در رتبه‌های نخست قرار دهید. به عبارتی، هر زمان که شخصی محصول مرتبط با سایت شما را در گوگل جستجو می‌کند، نام سایت شما را در نتایج اولیه مشاهده می‌کند.

برای اینکه فروشگاه اینترنتی موفقی داشته باشید، بسیار مهم است که در پروسه راه‌اندازی آن، به همه بخش‌ها توجه کافی داشته باشید.

توصیه ما استفاده از هاست فروشگاهی است. صفر تا صد راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه شما توسط متخصصین مربوطه انجام می‌شود و شما تنها بر روی فروش و تحویل محصولات خود، متمرکز خواهید بود.

در انتها به شما پیشنهاد می کنیم مطلبی که درباره مزایای سایت فروشگاهی نوشته است را مطالعه بفرمایید.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

نیما حسن زاده

در IT قله های زیادی هست که هنوز فتح نشده اند . . . | مدیر سرور ایران هاست ، کارشناس ارشد مدیریت فناری اطلاعات، کارشناس مهندسی فناوری اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا