تاثیر گوگل ادز و تبلیغات آنلاین در کسب و کار شما

امتیاز کیفی یا Quality Score چیست و چرا باید آن را افزایش دهیم؟

در پاسخ به Quality Score چیست بایستی گفت گوگل ادز یک مکان فوق‌‌‌‌‌‌‌‌العاده برای انجام تبلیغات کسب و کار شماست، که به راحتی می‌‌‌‌توانید سهم بازار محصولات مورد نظر خود را، افزایش دهید. اما همیشه اینطور نیست و ممکن است در یک حوزه‌ی کاری که دارای رقابت شدید است، بازگشت سرمایه مطلوب نصیب شما نشود!

فاکتورهای متعددی برای موفقیت در این رقابت وجود دارد ولی یکی از مهم‌ترینِ آن‌ها، امتیازی است که گوگل پس از بررسی سایت و متن تبلیغ به کلیدواژه‌‌‌‌‌های کمپین اختصاص می‌دهد. این اعداد امتیاز کیفی یا Quality Score نامیده می‌شوند.

در این مقاله بطور دقیق به معرفی Quality Score در گوگل ادز و اهمیت آن می‌‌‌پردازیم.

پس از فعالسازی کمپین و با گذشت زمانی کوتاه از راه‌‌اندازی، اعدادی در بخش keywords و ستون Quality Score قابل مشاهده ا‌ست که مقدار آن از ۱ تا ۱۰ متغیر است.

هر چقدر عدد مورد نظر به ۱۰ نزدیکتر باشد کلیدواژه دارای کیفیت بهتر و هر چقدر به ۱ نزدیک‌‌‌‌‌‌تر شود کلیدواژه دارای کیفیت پایین‌تری خواهد بود.

Quality Score یا امتیاز کیفیت چگونه محاسبه می‌شود؟

 

برای افزایش و بهبود نمره کیفیت یا کوالیتی اسکور، در مجموع ۴ پارامتر مهم تاثیر گذار است که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

بهبود نمره کیفیت یا Quality Score

پارامتر اول: میزان ارتباط کلید واژه با لندینگ پیج

پیش از ورود به این مسئله، بهتر است مثال زیر را بررسی ‌‌‌کنیم.

فرض کنید شما کلیدواژه‌‌‌ (کلمه کلیدی) در گوگل سرچ کرده و در نهایت بر روی یکی از نتایج کلیک می‌‌‌کنید. اگر سایت مورد نظر دارای ارتباط محتوایی و معنایی با کلمه کلیدی سرچ شده شما نداشته باشد، خیلی زود صفحه را بسته و به دیگر سایت‌‌‌ها مراجعه می‌‌‌‌کنید.

با توجه به سیاست‌‌های گوگل مبنی بر نمایش بهترین و مرتبط‌‌‌ ترین سایت‌‌‌‌ها با توجه به جستجوی انجام شده، این مورد توسط گوگل شناسایی شده و برای سایت مورد نظر امتیاز منفی در نظر می‌‌‌‌گیرد.

ارتباط معنایی میان کلمه کلیدی سرچ شده و محتوای صفحه وب سایت در افزایش نمره کیفی تاثیر گذاری است

در زمینه ادوردز نیز گوگل به همین شکل رفتار کرده و سعی می‌‌‌کند نتایجی را به کاربر نمایش دهد که دارای بیشترین ارتباط با کلمه جستجو شده باشد. خب منطقی است که گوگل برای حفظ اعتبار خود نیز این مسئله را بسیار جدی بگیرد. پس، قبل از فعالسازی کمپین تبلیغاتی خود، حتما صفحاتی را که کاربران قرار است پس از کلیک به آن وارد شوند را بررسی کرده و مطالب مناسب و مرتبط در آن قرار دهید. اگر شما این کار را به خوبی انجام دهید مطمئن باشید که رابطه مستقیم آن بر روی Quality Score خود را مشاهده خواهید کرد

  • نکته ۱: به هیچ‌‌وجه بهینه‌سازی صفحات را محدود به قبل از فعالسازی تبلیغات نکنید.
  • نکته ۲: در زمان نمایش تبلیغ در بخش کیوردهای گوگل ادز تب search terms را بررسی و از کیوردهای پر ترافیک و با نرخ تبدیل بالا هم در کمپین و هم در صفحه فرود خود استفاده کنید. اگر تمایل دارید بدانید نرخ تبدیل یا Conversion Rate چیست به مقاله آن مراجعه نمایید.
  • نکته ۳: از تب Negative  keywords غافل نشوید. اگر عباراتی که کاربران با آن قادر به مشاهده تبلیغات هستند مورد تایید شما نیست حتما  آن‌ها را در لیست کلمات منفی قرار دهید.

در صورتیکه آشنایی با مبحث گوگل ادز (ادوردز) ندارید، پیشنهاد می شود مقاله “google ads چیست و تفاوت آن با سئو” را مطالعه نمایید

پارامتر دوم: میزان ارتباط با متن تبلیغ

همان‌قدر که محتوای سایت برای تبلیغات مهم و ارزشمند است، متن تبلیغ با کیفیت و جذاب نیز می‌‌‌تواند در موفقیت یک کمپین تاثیرگذار باشد. در واقع اولین برخورد و نقطه اتصال کاربر با سایت شما، متن تبلیغی است که با استفاده از سرچ کلیدواژه‌‌‌‌ها آن را مشاهده می‌‌‌‌‌کند. در نتیجه هرچه متن تبلیغ بتواند مخاطب را برای دریافت کلیک، بیشتر مجاب کند، ارزشمندتر است.

میزان ارتباط متن با کلمه کلیدی جستجو شده و قرار داشتن کلید واژه‌های مرتبط در متن تبلیغ یکی از روش‌هایی ست که به جذب کلیک بیشتر کمک خواهد کرد.

ارتباط بین کلیدواژه و متن تبلیغ در تعیین نمره کیفیت

سعی کنید در عناوین از محرک‌های احساسی و انگیزشی استفاده کنید. با شناخت کامل مخاطبان و مشتریان خود می‌‌توانید به راحتی عباراتی را که باعث جذب آنها می‌شود را به متن تبلیغ اضافه کنید.

استفاده از اعداد نیز، می تواند تا حدودی باعث جلب توجه کاربران به یک متن شود. در صورت امکان از این تکنیک نیز غافل نشوید!

نکته مهم درباره متن تبلیغ، تکمیل کردن تمامی موارد در نظر گرفته شده برای نوشتن متن است. سعی کنید بطور کامل و با دقت از همه فضاهایی که گوگل در اختیار شما قرار می‌دهد به بهترین نحو استفاده کنید.

پارامتر سوم: مقدار نرخ کلیک یا CTR

CTR مخفف عبارت  Click Through Rate به معنای نرخ کلیک است.  CTR نشان می‌دهد که چند درصد از بازدیدکنندگان یک URL، یک پیج یا یک بنر تبلیغاتی روی آن کلیک کرده‌اند. به پارامتر دوم که برایتان شرح دادیم توجه نمایید، زمانی که محتوای شما با آنچه مورد نیاز کاربر است متناسب باشد، کلیک بیشتری دریافت خواهید کرد و در بهبود Quality Score شما تاثیر خواهد داشت. به عنوان مثال نرخ کلیک بنری که از ۱۰۰۰ بار نمایش، موفق به دریافت ۷۰ کلیک شده است، ۷ درصد می‌شود.

بطور میانگین نرخ کلیک در تبلیغات متنی بین ۶ الی ۷ درصد و در تبلیغات نمایشی از ۱ تا ۲ درصد متغیر است. افزایش نرخ CTR موجب بالا رفتن نمره کیفیت کلمه های کلیدی خواهد شد.برای کسب اطلاعات در حوزه ctr چیست مقاله تخصصی ما را مطالعه نمایید.

تاثیر CTR بر روی امتیاز کیفی در گوگل ادز

هرچقدر نمره کیفیت کلیدواژه‌‌‌ها دارای عدد بهتری باشد هزینه به ازای هر کلیک برای تبلیغات شما کاهش خواهد یافت!

برای بهبود نرخ CTR به پیشنهاداتی که در قسمت متن تبلیغ، به آن اشاره کردیم توجه کنید!

 

پارامتر آخر: سرعت لندینگ پیج

یکی از معیارهایی که گوگل بسیار به آن اهمیت می‌‌دهد  و در بهبود Quality Score بیساز تاثیر گذار است، مقدار زمان لازم برای بارگذاری صفحه‌ فرود پس از کلیک کاربر است. قبل از فعالسازی تبلیغات حتما با ابزارهای مختلف، سرعت سایت را بررسی و در صورت اشکال و یا مدت زمان بالا برای بارگذاری این مورد را اصلاح کنید.

بالا بودن زمان بارگذاری صفحه باعث خسته شدن کاربران و مشتریان شما شده و موجب می‌‌‌شود قبل از ورود و مشاهده، سایت شما را ترک کنند!

تاثیر سرعت سایت بر روی امتیاز کیفی گوگل ادز

انتخاب یک شرکت هاستینگ حرفه ای و قابل اعتماد می‌تواند تا حد زیادی مشکلات شما را در این زمینه کاهش دهد. تنها لازم است با بخش پشتیبانی تماس بگیرید تا آنها بهترین هاست را با توجه به بودجه درنظرگرفته شده به شما معرفی نمایند. خرید هاست پرسرعت در فرایند تبلیغات وب سایت شما، نه یک پیشنهاد بلکه یک الزام است که اگر با دقت به این موضوع پرداخته شود، می‌‌‌تواند بازگشت سرمایه شما را تضمین کند!

در انتها پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز مطالعه بفرمایید

کلیک های نامعتبر یا invalid clicks در گوگل ادز چیست؟

کلام آخر

در تبلیغات گوگل به هیچ عنوان نمی‌‌‌توان از تاثیر امتیاز کیفیت یا Quality Score  بر روی هزینه‌‌‌‌ها غافل شد. اگر به دنبال تبلیغاتی با هزینه‌‌‌های کاهشی و معقول هستید، حتما موارد ذکر شده در این مطلب را تا حد امکان بررسی کرده و با دقت انجام دهید.

با بهبود نمره کیفیت، هزینه هر کلیک بطور محسوسی کاهش خواهد یافت که این امر باعث می‌‌‌‌شود در رقابت با سایر رقبا سایت شما دارای برگ برنده باشد و جایگاه‌های بهتر را با صرف هزینه‌های مشابه و یا کمتر از آن خود کنید.

ما نیز در ایران‌‌‌‌هاست در کنار شما هستیم تا بتوانید با مناسب‌ترین هزینه‌ها محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی نمایید. در صورت نیاز با پشتیبانی و یا استفاده از تبلیغات در گوگل ، با شماره ۸۳۳۰۵ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

 

پرسش و پاسخ

امتیازی است که گوگل پس از بررسی سایت و متن تبلیغ به کلیدواژه‌‌‌‌‌های کمپین اختصاص می‌دهد. رنج این اعداد از ۱ تا ۱۰ متغیر است.
در مجموع ۴ پارامتر مهم در تعیین مقدار نمره کیفیت موثر است: میزان ارتباط کلیدواژه با لندینگ‌پیج ، میزان ارتباط با متن تبلیغ ، مقدار نرخ کلیک ، سرعت لندینگ پیج
CTR مخفف عبارت Click Through Rate به معنای نرخ کلیک است. CTR نشان می‌دهد که چند درصد از بازدیدکنندگان یک URL، یک پیج یا یک بنر تبلیغاتی روی آن کلیک کرده‌اند. به عنوان مثال نرخ کلیک بنری که از ۱۰۰۰ بار نمایش، موفق به دریافت ۷۰ کلیک شده است، ۷ درصد می‌شود.
همان‌قدر که محتوای سایت برای تبلیغات مهم و ارزشمند است، متن تبلیغ با کیفیت و جذاب نیز می‌‌‌تواند در موفقیت یک کمپین تاثیرگذار باشد. در واقع اولین برخورد و نقطه اتصال کاربر با سایت شما، متن تبلیغی است که با استفاده از سرچ کلیدواژه‌‌‌‌ها آن را مشاهده می‌‌‌‌‌کند. در نتیجه هرچه متن تبلیغ بتواند مخاطب را برای دریافت کلیک، بیشتر مجاب کند، ارزشمندتر است.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا