عمومی

میزبانی وب اشتراکی چیست؟

در پاسخ میزبانی وب چیست بایستی گفت میزبانی وب یا وب هاستینگ (Web Hosting) به مفهوم فراهم ساختن فضایی است که کاربر می‌تواند فایل‌ها و سایر سرویسهای مربوط به وب سایت خود را در آن قرار دهد.

وب سایت‌ها از مجموعه‌ای از فایلهای مختلف مانند تصاویر، متون و فایلهای برنامه نویسی شده به زبانهای مختلف و سایر اسناد مربوطه تشکیل می‌شود که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده‌اند. هر شخصی که نرم‌افزارهای لازم و دسترسی به این فایلها را داشته باشد امکان بازدید از این سایت را خواهد داشت. حال برای اینکه همه مردم امکان دسترسی به سایت را داشته باشند نیاز است تا فایلها در کامپیوتری قرار گیرند که همواره به اینترنت پرسرعت متصل است. به این کامپیوترها «سرویس دهنده» یا «سرور» می‌گویند.

اما این سرورها باید امکانات دیگری نیز داشته باشند، از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در صورتی که حجم قابل توجهی از بازدید کننده ها به سایت مراجعه کنند امکان پاسخگویی به همه آنها را داشته باشد. بنابر این نیاز است تا یک کامپیوتر قدرتمند از لحاظ مشخصات قطعات داخلی به عنوان سرور قرار داده شود.
  • نرم‌افزارهای لازم برای اجرای انواع فایلها از لحاظ نوع برنامه نویسی در آن نصب شده باشد.
  • نرم‌افزارهای مورد نیاز برای مدیریت بخشهای مختلف سایت ، پست الکترونیک و… را در اختیار صاحبان وب سایتها قرار دهد.
  • پهنای باند بالایی برای ارسال و دریافت دیتا داشته باشد تا بتواند به درخواستهای متعدد از طرف کاربران پاسخ دهد.

هر کامپیوتر متصل به شبکه می‌تواند یک سرور باشد اما از آنجا که هزینه‌های مورد نیاز برای فراهم کردن تجهیزات، نرم‌افزارهای لازم، پهنای باند بالا و یا نیروی پشتیبانی برای صاحبان همه وب سایتها به صرفه نیست لذا شرکتهایی  این مسئولیت را می‌پذیرند و با فراهم آوردن لوازم کار در سطح وسیع بخشی از منابع سرور از قبیل فضای دیسک سخت سرورهای خود را به صورت اجاره‌ای در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. به این شرکتها که خدمات میزبانی وب یا هاستینگ ارائه می‌کنند در اصطلاح «میزبان» یا «هاست» می‌گویند.

میزبانی اشتراکی

در پاسخ هاست اشتراکی چیست؟ بایستی گفت میزبانی اشتراکی روشی از میزبانی سایت است که در آن منابع یک سرور بین چند سایت به اشتراک گذاشته می شود.

منظور از منابع سرور، هارد دیسک، سی پی یو، رم، پهنای باند و غیره است. کاربران این سایتها معمولا از طریق کنترل پنلی که شرکت میزبانی در اختیار آنها قرار می دهد به سایت خود دسترسی دارند ولی دسترسی به فایلهای اصلی و تنظیمات سرور (Root Access) به آنها داده نمی شود.

میزبانی اشتراکی مناسب سایت های کوچک تا متوسط با حجم نه چندان بالایی از کاربران است که نیاز به منابع بالایی از سرور ندارند و متوسط تعداد بیینده های وب سایت آنها کم بوده و به عبارت دیگر ترافیک سایتشان عادی است و یا فرصت و تخصص مدیریت سرور شخصی خود را ندارند.

معمولا در میزبانی های اشتراکی (سرورهای share)، سایت ها را محدود می کنند که به صورت لحظه ای بیش از حد مجاز از منابع سرور (CPU و RAM) استفاده نکنند. به این قابلیت Dedicated Application Pool گفته می شود و برای ارائه سرویس با کیفیت و تقسیم منابع سرور به طور مناسب بین سایت های موجود در سرور به کار برده می شود. در صورتی که نیاز یک سایت بیش از این مقدار است باید به دنبال راه حل های دیگری مانند سرور های مجازی (VDS) یا سرور های اختصاصی (Dedicated Server) باشد.

مهمترین مزیت میزبانی اشتراکی هزینه پایین آن است. به دلیل اینکه منابع بین چندین سایت تقسیم می شود به همان نسبت هزینه کاهش می یابد. برای تعداد سایت هایی که می توان روی یک سرور میزبانی کرد استانداردی وجود ندارد و این عدد بسته به نوع سرویس، نوع سخت افزار و همچنین نوع سایت ها، می تواند متفاوت باشد.

مزیت دیگر میزبانی اشتراکی این است که کاربران آن نیازی به داشتن اطلاعات فنی برای نگه داری و تنظیمات سرور ندارند و این مسئولیت بر عهده شرکت میزبان است. کاربران می توانند از طریق کنترل پنل (Control Panel) که میزبان در اختیار آنها قرار می دهد، سایت خود را مدیریت کنند.

سرویسهای میزبانی وب بر اساس نوع سیستم‌عاملی که بر روی سرور نصب می‌شود و طبیعتا نرم‌افزارها و فایلهایی را که پشتیبانی می‌کنند شاخه بندی می‌شوند. مانند هاست ویندوز یا هاست لینوکس و…

نکته: بر پایه یک باور اشتباه با توجه به اینکه فایلهای کد باز PHP و پایگاه داده MY SQL در هاست های لینوکسی پشتیبانی میشوند،در حالیکه هاست های ویندوزی با انجام تنظیمات و نصب نرم افزارهای مربوطه قابلیت پشتیبانی از این امکانات برنامه نویسی را علاوه بر زبانهای برنامه نویسی دیگر چون ASP و ASP.NET دارا می باشند.

سرویسهای میزبانی مشخصاتی را نیز به همراه دارند که نشان دهنده کیفیت و امکانات آنها می‌باشد. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه نویسی و پایگاه داده

با توجه به اینکه برنامه نویسی تحت وب عموما بر اساس زبانهای PHP ،  ASP  و ASP.NET می باشد، پشتیبانی از این زبانها و امکان ایجاد دیتابیس های My SQL و MS SQL  در سرور از نکات مهم و قابل توجه در انتخاب میزبان است.

حجم دیسک

حجم دیسکDisc space) ) به مقدار فضایی گفته می‌شود که شرکت میزبان از دیسک سخت سرورهای خود در اختیار شما قرار می‌دهد این فضا از چند مگابایت تا چند گیگابایت براساس نیاز متفاوت است. مجموع حجم فایلهای ارسالی به سرور اجاره کننده باید کمتر یا مساوی با فضای اجاره شده باشد.

محدودیت انتقال داده‌ها

محدودیت و میزان انتقال داده‌ها(Data Transfer)  که به آن ترافیک ماهیانه نیز گفته می‌شود، میزان تبادل اطلاعات با کامپیوتر میزبان را مشخص می‌کند. به این معنی که میزان مجموع حجم فایلهای دریافت شده یا ارسال شده به فضای اجاره شده به صورت ماهیانه مشخص می‌شود و نباید از آن میزان بالاتر باشد.

نکته: در نظر داشته باشد هر بار که سایت توسط یک بازدید کننده باز می‌شود مقداری اطلاعات بین سرور میزبان و کامپیوتر بازدید کننده تبادل می‌شود، بنابراین اگر تعداد دفعات بازدید از یک سایت بالا باشد به نسبت نوع فایلهای استفاده شده در سایت، می‌تواند میزان قابل توجهی پهنای باند مصرف نماید.

امنیت سرور

از لحاظ امنیتی تمامی موارد مورد نیاز رعایت شده باشد. این مکانیزم ها محدوده وسیعی از ابزارها و راه حلهای امنیتی را در بر میگیرد: فایروالها ، تشخیص گرهای نفوذ، ضد ویروسها و … از جمله این ابزارها هستند. معماری امن شبکه و لحاظ کردن مسائل امنیتی دراین معماری نیز میتواند بسیار حائز اهمیت باشد.

تعداد دامنه‌هایی که امکان ایجاد و اصطلاحا هاست نمودن آنها بر روی یک فضای اجاره‌ای وجود دارد. تعداد بانکها اطلاعاتی و نوع و حجم آنها و یا نوع پست الکترونیک و تعداد آنها و چند مورد دیگر مشخص کننده کیفیت سرویسهای میزبانی و شرکتهای میزبان هستند.

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

مدیر بلاگ

مشخصات مدیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن