هر آنچه که درباره ی سئو (SEO) باید بدانید

On-page SEO چیست؟

برای رسیدن به رتبه‌ی بالاتر در نتایج موتورهای جستجوگرهمه تلاش می‌کنیم تا وب سایتی طراحی کنیم که الگورتیم رمزآلود گوگل آن را بپسندد. این امر در واقع، کل چیزی است که در SEO و البته On-page SEO مطرح می‌شود.

On-page SEO چیست؟

در نظر گرفتن اینکه On-page SEO است یا Off-page SEO هدف، رسیدن به رتبه‌ی بالاتری در نتایج موتورهای جستجوگر است.

برای اینکه به این هدف برسیم، همه تلاش می‌کنیم تا وب سایتی طراحی کنیم که الگورتیم رمزآلود گوگل آن را بپسندد. این امر در واقع، کل چیزی است که در SEO مطرح می‌شود. فاکتورهایی که مورد بررسی الگورتیم گوگل قرار می‌گیرد، می‌تواند به دو دسته بندی کلی تقسیم شود. این الگورتیم است که مشخص می‌کند رتبه‌ی شما در نتایج جستجو چه میزان خواهد بود:

  • On-page SEO
  • Off-page SEO

در این مقاله ما به تفاوت‌های این دو پرداخته و به بررسی اهمیت On-page SEO و عامل‌های موثر در آن، می‌پردازیم.

اهمیت On-page SEO

تفاوت On-page SEO و Off-page SEO

تمام عامل‌های موثر در On-page SEO مربوط به المان‌های موجود در داخل وب سایت شما می‌شوند. عامل‌های On-page شامل ساختار فنی (کیفیت کدنویسی)، محتوای نوشتاری و دیداری و کاربر پسند بودن وب سایت شما می‌شوند. در نقطه‌ی مقابل عامل‌های Off-page مربوط به مواردی همانند لینک‌های وب سایت‌های دیگر به شما، شبکه‌های اجتماعی و فعالیت‌های بازاریابی دیگر می‌شود. اگر شما کل تمرکز خود را بر روی Off-page SEO بگذارید، در واقع در تلاش هستید لینک بیشتری به وب سایت خود از منابع خارجی دریافت نمایید. حالا هرچه این لینک‌های دریافتی بیشتر مرتبط با موضوع شما باشند، رتبه‌ی بالاتری را در گوگل پیدا خواهید کرد.

اهمیت On page SEO

On-page SEO شامل تمامی المان‌هایی در SEO می‌شود که می‌توانید به بهترین شکل آنها را کنترل نمایید. اگر شما مالک یک وب سایت باشید، می‌توانید مشکلات فنی و کیفیت محتوای خود را کنترل نمایید. شما معتقدیم تمام مشکلات On-page می‌بایست توسط خود شما بررسی و حل شوند. اگر شما یک وب‌سایت فوق‌العاده ایجاد کنید، حتما شروع به گرفتن رتبه خوب خواهد کرد. تمرکز بر روی On-page SEO به صورت موازی باعث بهبود احتمال موفقیت استراتژی‌های سئو خارجی سایت شما می‌گردد. ایجاد لینک به یک وب سایتی که به درستی طراحی نشده می‌تواند کار بسیار دشواری باشد. هیچ کس نمی‌خواهد به مقاله‌ای لینک نماید که بد نوشته شده و یا کاربردی ندارد.

المان‌های موثر در On-page SEO

المان‌های موثر

از دیدگاه ما ۳ المان مهم در On-page SEO وجود دارد. شما باید به این ۳ ستون توجه ویژه نمایید:

کیفیت بالای فنی

کیفیت کدهای شما باید بالا باشد. به عنوان مثال نباید جلوی موتورهای جستجوگر را برای بررسی وب سایت بگیرید و یا در صفحات وب سایت خود خطاهای برنامه نویسی داشته باشید. در کنار موارد مربوط به کدنویسی فضایی که وب سایت شما را میزبانی می‌کند (هاست یا میزبانی وب) نیز می‌بایست از کیفیت بالایی برخوردار باشد. در صورتیکه شما بهترین سایت را کدنویسی نمایید اما سرور میزبان وب سایت شما قطع باشد، موتورهای جستجوگر امکان بررسی وب سایت شما را به صورت کلی نداشته و متوجه وب سایت فوق العاده شما نخواهند شد.

محتوای مناسب

چرا مردم وب‌سایت شما را بازدید می‌کنند؟ به احتمال خیلی زیاد به دلیل اطلاعاتی است که شما ارایه می‌کنید و آنها به دنبال آن هستند. بنابراین شما باید محتوایی نگارش نمایید که از هر نظر مناسب بوده و کاربران آن را بپسندند. گوگل چند عامل مشخص دارد که در بررسی محتوا به کار برده و همه از آن اطلاع دارند:

Meta Tags شاید بتوان گفت یکی از مهمترین عامل‌های On-page SEO متا تگ‌ها هستند. البته بعضی از آنها دیگر مثل سابق سودمند نیستند اما اگر به درستی از آنها استفاده کنید ترافیک وب‌سایت شما، بهبود می‌یابد. متا تگ‌ها به موتورهای جستجوگر کمک می‌کنند تا اطلاعات صفحات شما را، بررسی کنند. برای اینکه نتیجه مطلوبی دریافت کنید باید مرتبط باشند و مورد پسند کاربران قرار بگیرند.

متا تگ‌ها شامل Title Tags (عنوان‌ محتوا) – Meta Descriptions (خلاصه متن) – Heading Tags (تیترهای محتوا)  می‌شود.

Title Tags و Meta Descriptions در هنگام ایجاد صفحات توسط شما یا مسئول On-page SEO شما باید برای محتوای شما نگاشته شوند اما خود شما می‌توانید بر روی Heading Tags مدیریت داشته باشید. Heading Tags در واقع تعیین می‌کند که عناوین اصلی محتوای شما چه مواردی هستند و عناوین کلیدی را از مابقی متن جدا می‌کند. Heading Tags به ۶ دسته (H1 تا H6) تقسیم می‌شود. شما بنا به نوع عنوان خود که عنوان اصلی است (H1) یا عنوان زیر مجموعه اصلی (H2) می‌بایست محتوای خود را تقسیم و مدیریت نمایید.

کلمات کلیدی برای اینکه شما با عبارت‌های خاصی در نتایج موتورهای جستجوگر رتبه خوبی داشته باشید می‌بایست محتوا خود را مطابق با آن عبارت‌های خاص که تحت عنوان کلمات کلیدی (Keywords) شناخته می‌شوند بهینه سازی نمایید. این بهینه سازی بدون کمک گرفتن از متا تگ‌ها و به خصوص Heading Tags غیر ممکن است.

کلمات کلیدی on-page seo

آدرس صفحات آدرس (URL) شما باید کوتاه و شامل کلمات کلیدی مورد نظر باشند. یکی از المان‌هایی که مورد بررسی گوگل قرار می‌گیرد آدرس صفحه‌ی شما است. بنابراین بهتر است کلمات کلیدی خود را نیز به صورت کوتاه و مختصر در آدرس صفحات درج نمایید.

لینک دهی درونی و بیرونی یکی از مهمترین اجزای هر محتوا لینک‌هایی است که در آن به صفحات دیگرِ وب‌سایت و مطالب خارج از وب‌سایت، هدایت می‌شوند. در واقع لینک‌دهی است که موتورهای جستجوگر و کاربران را به اهداف اصلی شما، هدایت می‌کند. این اهداف می‌توانند فروش محصولی خاص یا افزایش بازدید مقاله‌ها باشد.

بهینه سازی تصاویر تصاویر به کارگفته شده در وب‌سایت در عین داشتن کیفیت بالا، می‌بایست از حجم کمی برخوردار باشند. همانطور که می‌دانید تصاویر در یک محتوا نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و می‌توانند به تنهایی مخاطبان را به وب سایت شما هدایت نمایند. برای به‌کارگیری درست تصاویر و کمک به موتورهای جستجوگر، جهت پردازش آنها نیاز است که Title (عنوان) و Alt آنها را به درستی و با در نظر گرفتن محتوای مطالب، انتخاب نمایید.به شما پیشنهاد می شود مقاله ما را برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه “بهینه سازی تصاویر“مطالعه نمایید.

رابط کاربری بی نقص

سومین و آخرین ستون On-page SEO تجربه‌ی کاربر، هنگام استفاده از وب‌سایت شما است. مشتریان باید بتوانند به آسانی وب‎سایت شما را درک کنند. آنها باید در کسری از ثانیه به محتوایی که می‌خواهند برسند. آنها باید بدانند در کجا کلیک نمایند و چگونه در وب‌سایت، جابجا شوند. صفحات وب‌سایت باید بدون هیچ نقص و اشکالی بارگذاری شوند و تمام اجزای آن، قابل مشاهده توسط کاربران باشند.

عواملی هستند که به صورت غیر مستقیم می‌توانند بر روی رابط کاربری (UI) وب‌سایت شما تاثیر بگذارند:

وب سایت واکنشگرا یکی از استانداردهای طراحی وب‌سایت در دنیای امروز، واکنشگرا بودن است. واکنشگرا بدان معنا است که یک وب سایت در هر دستگاهی که برای بازدید از وب سایت استفاده می‌شود به درستی بارگذاری گردد. این دستگاه‌ها می‌توانند کامپیوترهای شخصی باشند و یا تلفن‌های همراه هوشمند که در سایزهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین وب‌سایت می‌بایست در هر سایز و اندازه‌ای به درستی بارگذاری شده و قابل مشاهده باشد.

سرعت وب سایت برای ارایه رابط کاربری مناسب، نیاز است که محتوای شما و تمام اقداماتی که انجام داده‌اید، در زمان مناسبی برای مخاطبان شما بارگذاری شوند. اگر شما یک وب‌سایت ایده‌آل داشته باشید اما صفحات آنها به کندی بارگذاری شود، بدون شک باعث از دست رفتن ترافیک و هدایت آنها به وب‌سایت رقبا خواهد شد.

با بررسی ۳ ستون اصلی On-page SEO می‌توان این نتیجه را گرفت که برای کسب رتبه مناسبی در نتایج موتورهای جستجوگر در کنار کلیه اقدامات بازاریابی، می‌بایست طراحی وبسایت (کدنویسی) با کیفیت بالا داشته باشید که بدون نقص محتواهای نگاشته شده مناسب شما را به نمایش بگذارند. همچنین وب‌سایت شما دارای ظاهر مناسب و رابط کاربری داشته باشد که تجربه خوبی به بازدیدکنندگان وب‌سایت شما، هنگام مرور آن بدهد.

گوگلر ادز (Gogle Ads) یا On-page SEO؟

گوگل ادز و سئو رقیب یکدیگر نیستند بلکه به‌عنوان دو ابزار قدرتمند، شما را در رسیدن به اهداف تجارت آنلاین، یاری می‌کنند. زمانی که می‌خواهید ترافیک سریع‌تری به‌سمت سایت روانه کنید، از گوگل ادز استفاده کنید.

همچنین برای به‌دست آوردن موفقیت‌های آنلاین پایدار و طولانی مدت نیز به فکر استفاده از فرایند سئو باشید. از کلماتی که بیشتر در keyword های تبلیغات کلیکی نیز جستجو شده می‌توان در بهبود سئو سایت استفاده کرد و کلمات کلیدی مناسب‌تری را تعریف کرد.

در نهایت هر دو تبلیغ در موتور جستجوی گوگل برای رشد کسب‌و‌کار شما نیاز است، چرا که این دو روش مکمل هم هستند و از طریق گزارشات گوگل می‌توان رفتار کاربران را در دوره‌های زمانی متفاوت بررسی نمود.

[ratings]

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید
برچسب ها

اشکان نصیری

مدیر سرور در ایران هاست با +۵ سال سابقه در صنعت میزبانی وب و کارشناسی ارشد MBA

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن