تاثیر گوگل ادز و تبلیغات آنلاین در کسب و کار شما

معرفی گوگل ادز ( گوگل ادوردز )، ویژگی های آن و تفاوت آن با سئو

امروزه فروشگاه‌های آنلاین و تجارت‌های دیجیتال در کنار روش تجارت سنتی در حال پیشرفت هستند. حتی در برخی از اصناف نیز به‌ خوبی جای تجارت سنتی را گرفته اند. اما در بین رقابت بالایی که بین وب سایت‌ها با محتویات و خدمات متفاوت وجود دارد، صاحبان وب سایت‌ها همواره به دنبال راهکارهایی هستند که در صفحات موتورهای جستجو بیشتر از رقبای خود دیده شوند. استفاده از گوگل ادوردز (Google Ads) یکی از این راه ها است. گوگل ادز چیست و چه تفاوتی با seo دارد؟ این سوالیست که در بیشتر موارد افرادی که در یکی از این زمینه ها کار میکنند جویای آن هستند. دراین مقاله به بررسی گوگل ادوردز یا گوگل ادز چیست می پردازیم.

قرار گرفتن در صفحه اول موتورهای جستجو

جهت قرار گرفتن سایت در صفحه اول موتورهای جستجو، دو روش وجود دارد:

 • Google Adwords (گوگل ادز)
 • Search Engine Optimization (سئو)

اکثر غریب به اتفاق افراد تصور می‌کنند که تفاوتی در این دو نوع راهکار وجود ندارد، در صورتیکه ساز‌و‌کار هر یک مجزا بوده و نتیجه‌ای که از آنها حاصل می‌شود نیز متقاوت است. موقعیت‌هایی وجود دارد که باید از هر دوی این موارد به همراه همدیگر استفاده کنید یا بسته به کسب‌و‌کار و اهداف بازاریابی به صورت جداگانه از آن‌ها بهره‌مند شوید که در ادامه مقاله به بررسی دقیق تر گوگل ادز یا همان گوگل ادوردز چیست؟ خواهیم پرداخت.

در پاسخ به سوال گوگل ادوردز چیست و تاریخچه adwords بایستی گفت Google Ads یا به اصطلاح قدیمی آن گوگل ادوردز که به فارسی تبلیغات در گوگل ترجمه شده است، یکی از گزینه‌های بازاریابی اینترنتی است. این تبلیغ شما را قادر می‌سازد خدمت یا محصول خود را در بالای صفحه‌های نتایج جستجو در گوگل قرار دهید. با بودجه‌ای که در این تبلیغ صرف می‌شود، به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغ صورت می‌گیرد، هزینه تعریف شده از اعتبار حساب گوگل شما کسر خواهد شد. سیستم تبلیغات گوگل همانند یک سیستم مزایده بزرگ عمل می‌کند که در آن تبلیغ‌کنندگان برای به‌دست آوردن جایگاه‌های تبلیغاتی مناسب با هم به رقابت می‌پردازند از این رو پیشنهاد می شود از یک متخصص گوگل ادز در این خصوص استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم وبینار آموزش گوگل ادز را مشاهده نمایید و نکات برجسته ای که در این وبیناز آورده شده است را ببینید.

 google adwords - google ads چیست ؟

google partner چیست ؟

Google Partners یک برنامه بازاریابی برای آژانسهای تبلیغاتی یا اشخاص ثالث می باشد که حسابهای Google Ads را به نمایندگی از مارکها یا مشاغل دیگر مدیریت کرده و هنگامی که برای شرکای خود ثبت نام می کنید به طیف وسیعی از مزایا از جمله برنامه ها و آموزش های ویژه تحقیقات صنعت و موارد دیگر دسترسی خواهید داشت.

ویژگی‌های گوگل ادز چیست ؟

اگر بخواهیم از ویژگی های گوگل ادز برای شما بگوییم مهمترین آنها عبارتست از:

 • در ابتدای کسب و کار می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • ترافیک بالایی در سایت هدف ایجاد می کند.
 • در یک مقطع زمانی خاص می‌توانید تبلیغ خاصی انجام دهید.
 • نیازی به بهینه‌سازی سایت و محتوای آن ندارد. البته اگر این مورد انجام شود کمک بیشتری به قرار گیری سایت شما در نتایج اولیه دارد و ما این مورد را به شما توصیه می کنیم.
 • باید تبلیغات مرتبط تعریف کنید.
 • امکان بودجه‌بندی برای هر تبلیغ در هر روز ساعت خاصی مقدور است.
 • امکان زمان‌بندی مشاهده تبلیغ برای کاربران برقرار خواهد بود.
 • نیاز به پرداخت هزینه به ازای هر کلیک وجود دارد.
 • تبلیغات در گوگل یک روش سریع برای دستیابی به مشتریان بالقوه و افزایش فروش است.

به شما پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تعاریف و اصطلاحات گوگل ادز مقاله تخصیص یافته به آنرا مطالعه نمایید.

ویژگی‌های google ads چیست

بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) از مهمترین روش‌های معرفی شغل، محصول، خدمات و… در دنیای اینترنت است. روشی که امروزه بسیاری از وب سایت‌ها و کسب‌و‌کارهای آنلاین برای بیشتر دیده‌شدن انتخاب می‌کنند. یکی از راه های شناخت بهتر و بیشتر google ads ، دانستن فواید و مزایای تبلیغات در گوگل است که بصورت مفصل در مقاله ای مجزا به آن پرداخته شده است.

حال که با مفهوم تبلیغات گوگل چیست آشنا شدید در امتدادد مقاله به بررسی سئو خواهیم پرداخت.

معرفی SEO

 سئو (Search Engine Optimization) بهینه‌سازی جایگاه وب سایت در موتورهای جستجو است. بایستی گفت SEO تشکیل‌شده از روش‌هایی است که وب سایت را برای نمایش به‌کاربران در موتورهای جستجو بهینه می‌کند. در نهایت با بهینه‌سازی اصولی و تخصصی این اجزا، سایت شما در موقعیت اول نتایج جستجو قرار می‌گیرد. سرعت بارگذاری وب سایت، کیفیت هاست تهیه شده، قالب سایت متناسب با نوع فعالیت آن، نوع برنامه‌نویسی و… از عوامل موثر بر سئو و مهم در  نحوه بررسی سئو سایت هستند.

سئو یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است که می‌توان با گذشت زمان به صورت ارگانیک (بازدید واقعی که از طریق بالا‌رفتن صحیح و استاندارد جایگاه سایت در موتورهای جستجو ایجاد می‌شود و با عنوان ترافیک حقیقی یا ارگانیک خوانده می‌شود) رتبه سایت را به صفحه اول موتور جستجو انتقال داد.

پیشنهاد ما برای شما مطالعه “SEO چیست” برای درک بهتر و تخصصی تر این مبحث میباشد.

تعریف سئو

ویژگی‌های سئو:

 • بر روی کلمات کلیدی مناسب، محتوا و مطالب سایت تمرکز می‌کند.
 • در طولانی مدت جواب می‌دهد.
 • بدون نیاز به پرداخت هزینه‌ای برای هر کلیک کارایی دارد.
 • ترافیک ارگانیک (ترافیک واقعی و بدون تبلیغ کلیکی) به سمت سایت روانه می‌کند.

تفاوت SEO و google ads چیست ؟

در این قسمت از مقاله با توجه به این که با مفاهیم سئو و گوگل ادز آشنا شده اید، جدولی ترتیب داده شده است که تنها با یک نگاه می توانید تفاوت های این دو را با یکدیگر درک کنید. البته باید بدانید گوگل ads و سئو رقیب یکدیگر نیستند بلکه به‌ عنوان دو ابزار قدرتمند، شما را در رسیدن به اهداف تجارت آنلاین، یاری می‌کنند. زمانی که می‌خواهید ترافیک سریع‌تری به‌ سمت سایت روانه کنید، از google ads استفاده کنید. همچنین برای به‌دست آوردن موفقیت‌های آنلاین پایدار و طولانی مدت نیز به فکر استفاده از فرایند سئو باشید.

تاثیر استفاده همزمان از سئو و تبلیغات در گوگل (گوگل ادوردز)

برای اینکه تأثیرات سئو و تبلیغات گوگل بر روی وبسایت را بهتر متوجه شوید، به این مثال ساده توجه نمایید: فرض کنید صاحب یک رستوران هستید که به تازگی افتتاح شده است. طبیعتاً، برای شناخته شدن و جذب مشتری بیشتر نیاز به تبلیغات دارید. از این رو با چاپ بنر، پخش تراکت و… اقدام به تبلیغات گسترده ای در سطح شهر می کنید و نام مغازه شما بر سر زبانها می‌افتد. پس از اینکه افراد به مغازه مراجعه کردند، با دکور، نوع غذا و کیفیت سرویس دهی روبرو می شوند. به زبان ساده اینکه شما با تبلیغات نام خود و مغازه را در سطح شهر برجسته کرده اید ولی زمانی این مشتریان تبدیل به طرفداران همیشگی شما می‌شوند که طعم خوب و سرویس دهی در رستوران به شکل مطلوبی تأمین گردد. در واقع، اگر وبسایت خودتان را به همین رستوران تشبیه کنید تبلیغات در گوگل ادوردز ‏(ادز) همان چاپ بنر و سئو نیز مانند کیفیت سرویس دهی است. پس، با تبلیغات میتوانید به صورت لحظه‌ای و در کوتاه مدت به جذب افراد بپردازید اما زمانی وفاداری آنها به وبسایت شما ماندگارتر می‌شود که بتوانید با رعایت سئو، محتوا و ساختار سایت را بهبود ببخشید. بنابراین، استفاده همزمان از سئو و گوگل ادز است که بهترین نتیجه را در جهت پیشرفت سایت فراهم میکند.

استفاده همزمان از سئو و تبلیغات در گوگل (گوگل ادوردز)

تفاوت نحوه نمایش گوگل ادز در نتایج جستجو با سئو چیست؟

به احتمال زیاد، شما هم در زمان جستجو در گوگل مشاهده کرده اید که تعدادی از نتایج ابتدایی و انتهایی به عنوان آگهی یا ADS نمایش داده می شوند. اینها، همان تبلیغات پولی گوگل هستند. در واقع، نتایج حاصل از گوگل ادز در اولین ردیف های صفحه قرار می‌گیرند ولی سئو شده ها در میانه و ادامه صفحه هستند. معمولاً موتور جستجوی گوگل ۴۰ درصد از نتایج را به ادوردز و مابقی را به سئو اختصاص می‌دهد. این یعنی، با وجود اینکه گوگل ادز برای گوگل درآمد زا است ولی هنوز هم گوگل، ارزش بیشتری برای سایت های سئو شده قائل می‌شود و سهم بیشتری از صفحه را به آنها می‌دهد.

تأثیر گوگل ادوردز بر روی سئو

آیا استفاده از google ads روی سئو تاثیر دارد ؟

لازم است بدانید که فرآیند سئو برای هر وب سایتی، به روش مستقیم یا غیرمستقیم انجام می شود. به عنوان مثال، دریافت بک لینک و همینطور تنظیم محتوا و ساختار سایت مطابق با الگوریتم های موتورهای جستجو، به طور مستقیم بر روی سئو تاثیر دارند. در طرف مقابل، عوامل دیگری مانند تبلیغ در فضای مجازی تاثیر مستقیمی بر بهینه سازی سایت شما نخواهند داشت. پس، به طور خلاصه در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از google ads روی سئو تأثیر دارد یا خیر؟ می‌توان گفت: گوگل ادز از نوع لینک های تبلیغاتی می باشد و اثر مستقیم در سئو ندارد و اگر هم موثر باشد، به روش غیر مستقیم موجب ارتقاء سئو سایت می شود. به همان مثال و تشبیه ابتدای متن توجه کنید. در واقع، گوگل ادز موجب می‌شود که نام وب سایت شما در ابتدای نتایج دیده شود و به سر زبانها برود. پس، باعث میشود که افراد مختلف، نام وب سایت شما را در گوگل جستجو کنند. همین تکرارها به مرور بر ارتقاء سایت شما می افزاید تا آنجا که می توانید وب سایت خود را در صفحات اول گوگل مشاهده نمایید.

سئو بهتر است یا تبلیغات در گوگل؟!

سئو بهتر است یا تبلیغات در گوگل؟!

به طور کلی، تصمیم گیرنده اصلی شما هستید که از کدام روش استفاده نمایید. به عنوان مثال، اگر که از لحاظ بودجه محدودیتی نداشته و تصمیم به شروع انفجاری دارید، بنظر تبلیغات روش مناسبی باشد. (مثلاً برای یک فروش فصلی یا کسب شهرت در شروع کار.) از طرفی، اگر برای تبلیغ زمان دارید و قصد ماندگاری طولانی مدت دارید، به سئو فکر کنید. بهر حال، همانطور که گفته شد، بهترین نتیجه با استفاده همزمان از سئو و تبلیغات در گوگل حاصل خواهد شد.

گوگل ادز یا سئو، کدام راهکار مناسب سایت شما است؟ 

در نهایت هر دو برای رشد کسب‌و‌کار شما نیاز است، چرا که این دو روش مکمل هم هستند و از طریق گزارشات گوگل می‌توان رفتار کاربران را در دوره‌های زمانی متفاوت بررسی نمود.

ولی اگر شما صاحب استارت آپ و کسب و کار نوپا هستید، گوگل ادز می تواند با سرعت بیشتری از سئو برای شما ترافیک هدفمند و در نتیجه فروش بیشتر به همراه بیاورد. البته همانطور که گفتیم در این پروسه سئو نباید فراموش شود. بدون سئو اصولی سایت خود نمی توانید موفقیت پایداری داشته باشید.

به شما پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه بازاریابی موتورهای جستجو، مقاله  sem چیست  را مطالعه نمایید.

پرسش و پاسخ

Google Ads یا به اصطلاح قدیمی آن Google Adwords، که به فارسی تبلیغات در گوگل ترجمه شده است، یکی از گزینه‌های بازاریابی اینترنتی است. این تبلیغ شما را قادر می‌سازد خدمت یا محصول خود را در بالای صفحه‌های نتایج جستجو در گوگل قرار دهید.
گوگل ads و سئو رقیب یکدیگر نیستند بلکه به‌عنوان دو ابزار قدرتمند، شما را در رسیدن به اهداف تجارت آنلاین، یاری می‌کنند. زمانی که می‌خواهید ترافیک سریع‌تری به‌سمت سایت روانه کنید، از گوگل ادز استفاده کنید. همچنین برای به‌دست آوردن موفقیت‌های آنلاین پایدار و طولانی مدت نیز به فکر استفاده از فرایند سئو باشید.
اگر بخواهیم از ویژگی های گوگل ادز برای شما بگوییم مهمترین آنها عبارتست از: در ابتدای کسب و کار می‌توانید از آن استفاده کنید. ترافیک بالایی در سایت هدف ایجاد می کند. در یک مقطع زمانی خاص می‌توانید تبلیغ خاصی انجام دهید.نیازی به بهینه‌سازی سایت و محتوای آن ندارد. البته اگر این مورد انجام شود کمک بیشتری به قرار گیری سایت شما در نتایج اولیه دارد و ما این مورد را به شما توصیه می کنیم..

با کارت بانکی باشگاه ایران هاست پولتان به حسابتان باز می گردد.

همین حالا رایگان عضو شوید

‫۶ دیدگاه ها

 1. با توجه به داغ بودن باراز گوگل ادوردز، گوگل ادوردز چیست امروزه بیش از هرچیزی سرچ میشه و تنظیمات گوگل ادوردز و چگونه از گوگل ادوردز استفاده کنیم بیش از هر چیزی در مبحث گوگل ادوردز چیست مورد توجه قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا